Logo image
Logo image

Partnerinizle Kaliteli Zaman Geçirmenin İpuçları

4 dakika
İlişkinizin uzun sürmesini istiyorsanız, partnerinizle kaliteli zaman geçirmek çok önemlidir. İşte bazı ipuçları.
Partnerinizle Kaliteli Zaman Geçirmenin İpuçları
Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2023

İlişkinizin gelişmesini istiyorsanız, onu geliştirmeli ve günlük olarak onunla ilgilenmelisiniz. Partnerinizin tanındığını, ilgilenildiğini ve sevildiğini hissetmesini sağlamalısınız. Bu hedeflere farklı şekillerde ulaşabilirsiniz, ancak birlikte vakit geçirmek en önemlilerinden biridir. Partnerinize kaliteli zaman ayırmanız için size bazı ipuçları vereceğiz.

Birlikte vakit geçirmek basit bir görev gibi görünse de, genellikle her zaman gerektiği gibi ilgilenmeyebileceğiniz bir şeydir. Aslında, Journal of Family Psychology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, çiftlerin birlikte geçirdikleri süre, ilişkilerinde değiştirmek istedikleri ana yönlerden biridir. Bu, birlikte zaman geçirmek, birbirinize dikkat etmek ve ilginç sohbetler oluşturmak gibi alanları içerir.

Ancak, bu hedefe ulaşmanın başka hangi yolları var? Ve neden bu kadar önemli? Keşfetmeye gidiyoruz.

Partnerinize neden kaliteli zaman ayırasınız?

Romantik bir bağ kurduğunuzda, partnerinizle birlikte olma ve duygusal yakınlığı geliştirme arzusu doğal dürtülerdir. Aslında, Sternberg’in (1986) üçgen aşk teorisini takip ederek, paylaşılan zaman doğrudan iki ana bileşeniyle bağlantılıdır: tutku ve yakınlık.

Kaliteli zaman, basit fiziksel yakınlığı ve karşılıklı arkadaşlığı, kendini ifşa etme (kendimizle ilgili önemli bilgileri paylaşmak) ve güveni artırma gibi daha derin yönleri birleştirir.

Bu unsur, bir ilişkideki esenlik ile bağlantılıdır. Çağdaş Aile Terapisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, birlikte konuşarak ve etkinlikleri paylaşarak daha fazla zaman geçiren çiftler, ilişkilerinde daha fazla memnuniyet ve daha olumlu nitelikler algılıyorlar. Dahası, romantik partnerleriyle daha fazla yakınlık yaşarlar.

Bu nedenle birlikte vakit geçirmek tüm ilişkilerde olumlu ve gerekli bir süreçtir. Ancak, özellikle üyelerden birinin veya her ikisinin kaliteli zamanı ana sevgi dili olarak kullandığı kişiler için geçerlidir . Bunlar, ortaklarıyla anları, alanı ve deneyimleri paylaşarak sevgilerini ifade eden ve sevildiğini hisseden insanlardır.

Eşinizle kaliteli zaman geçirmenin anahtarları

Nereden başlayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Gary Chapman, The 5 Love Languages adlı kitabında partnerinize kaliteli zaman ayırmanıza yardımcı olacak bazı anahtarlar sunuyor. Kaliteli zamanı aşkın beş dilinden biri olarak tanımlar.

1. Tüm dikkatinizi onlara verin

Kaliteli zaman sadece partnerinizle aynı alanı paylaşmak anlamına gelmez. Kendilerini bu özel sevgi diliyle ifade edenlerin, tüm zamanınızı onlara ayırmanızı istediklerini ya da birlikte belli bir süre geçirdiğiniz sürece kendilerini tatmin edeceklerini sanma hatasına düşmemelisiniz. Aslında, asıl istedikleri bağlantı ve kalitedir.

Bu, birlikte geçirdiğiniz anlarda tüm dikkatinizi onlara vermeniz, beş duyunuzun tümü ile tamamen ilgilenmeniz ve nihayetinde onlara gücünüzü vermeniz anlamına gelir.

Bunu başarmak için yanlarındayken televizyonu kapatıp cep telefonunu bir kenara koyun, göz teması kurun, onları dinleyin ve birlikte anın tadını çıkarın. Başka şeyler düşünerek dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.

2. Birlikte aktiviteler yapın

Sevdiklerini bildiğiniz ve sizinle paylaşmak istedikleri aktiviteleri birlikte yapmak iyi bir fikirdir. Örneğin, hobilerinden birine katılın , sevdikleri konsere veya resitale katılın ya da birlikte doğa yürüyüşüne çıkın.

Ayrıca onları hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı paylaşmaya davet edin. Bu durumda, sevginizi etkinlikte değil, gerçekleştirme amacınızda ifade edersiniz: önemli anları paylaşmak ve kalıcı anılar yaratmak.

3. Onları dinlemeyi öğrenin

Eşiniz sevgi dili olarak kaliteli zaman kullanıyorsa, onu nasıl dinleyeceğinizi bildiğinizde sevildiğini hisseder. Unutmayın, dinlemek duymakla aynı şey değildir. Dinlemek, kendi ilgi alanlarınız tarafından dikkatiniz dağılmadan size söylediklerini dinlemeye kendinizi adamanız gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, daha fazlasını öğrenmeye gerçekten ilgi gösterin, onlara ilgili sorular sorun ve nasıl hissettiklerini anlamaya çalışın.

Tavsiyenizi veya fikrinizi aramadıklarını unutmayın, ancak onlara ne olduğunu ve nasıl hissettiklerini ifade edebilmeleri ve ilişkinin güvenli bir yer olduğunu ifade edebilmeleri için yanlarında olduğunuzu bilmeleri gerekir. Bu yüzden. Her şeyden önce, anlayış ve doğrulama ararlar.

4. Kendini ifşa etme alıştırması yapın

Nasıl iletişim kuracağınızı ve kendinizi ifade edeceğinizi bilmek de eşit derecede önemlidir. Duygusal yakınlık oluşturmak ve partnerinizi iç dünyanıza dahil etmek için kullandığınız zaman, zamanınız kaliteli zaman haline gelir. Partneriniz nasıl hissettiğinizi, gününüzün nasıl geçtiğini, sizi neyin endişelendirdiğini ve ilişkiden ne beklediğinizi bilmek istiyor.

Bu samimi duyguları paylaşmayı seçtiğinizde, bir bağ kurarsınız ve eşinizin sizinle sevildiğini ve ilgilendiğini hissetmesini sağlarsınız. Ancak, duygularınızla iletişim halinde değilseniz bu egzersizi kolay bulmayabilirsiniz. Ancak, uygulama ile, sonunda bir alışkanlık haline gelecektir.

5. İnisiyatif sahibi olun

Son olarak, partneriniz kaliteli zamanı sevgi dili olarak kullanıyorsa, konu birlikte zaman geçirmeye geldiğinde sizin inisiyatif sahibi olmanıza gerçekten olumlu bir şekilde değer vereceklerini bilmelisiniz. Tekliflerini kabul etmekle yetinmez , alternatifler, öneriler ve planlar da sunarsınız.

Bunu yaparak, sadece rutininizden kaçmakla kalmaz, aynı zamanda eşinize birlikte kaliteli zaman geçirmeye değer verdiğinizi ve istediğinizi ve onu aramaya veya inşa etmeye kararlı olduğunuzu da gösterebilirsiniz.

Eşinizle kaliteli zaman geçirmeye başlayın

Partnerinizle zaman geçirmek bazen karmaşık olabilir çünkü sizin de kişisel, iş ve ailevi yükümlülükleriniz vardır. Aslında, Review of Economics of the Hane’de yayınlanan bir makalenin öne sürdüğü gibi, çocuklu çiftlerin programlarını senkronize etmeleri ve birlikte yer bulmaları özellikle zordur.

Oysa paylaşılan zaman, birlik ve beraberlik için elzemdir ve hatta dış stresin etkilerine karşı koruyucu bir faktör görevi görür (Milek, 2015). Bu nedenle, eşinizle yeterince kaliteli deneyimler yaşamadığınızı düşünüyorsanız, bu ihtiyacınızı onlara iletmekten çekinmeyin.

Kendinizi iddialı bir şekilde ifade ederseniz, herhangi bir değişikliğe dahil olmanız ve bireysel ve çift memnuniyet seviyenizi geliştirmeniz ikiniz için de daha kolay olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barnet-Verzat, C., Pailhé, A., & Solaz, A. (2011). Spending time together: The impact of children on couples’ leisure synchronization. Review of Economics of the Household9, 465-486. https://link.springer.com/article/10.1007/s11150-010-9112-3
  • Chapman, G. D. (2022). The five love languages: How to express heartfelt commitment to your mate. Lulu Press, Inc. https://books.google.co.ve/books?id=K1fRBAAAQBAJ&hl=es
  • Heyman, R. E., Hunt-Martorano, A. N., Malik, J., & Slep, A. M. S. (2009). Desired change in couples: Gender differences and effects on communication. Journal of Family Psychology, 23(4), 474–484. https://www.researchgate.net/publication/26747092_Desired_Change_in_Couples_Gender_Differences_and_Effects_on_Communication
  • Hogan, J. N., Crenshaw, A. O., Baucom, K. J., & Baucom, B. R. (2021). Time spent together in intimate relationships: Implications for relationship functioning. Contemporary family therapy43, 226-233. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8320759/
  • Milek, A. (2015). Spending time with one’s partner: the interplay between dimensions of shared time, external stress, and couples’ relationship functioning (Doctoral dissertation, University of Zurich). https://www.researchgate.net/publication/281030459_Spending_Time_with_One’s_Beloved_Ones_The_Interplay_Between_Dimensions_of_Shared_Time_External_Stress_and_Couples’_Relationship_Functioning
  • Sternberg, R. J. (1986). A triangular theory of love. Psychological review93(2), 119. https://psycnet.apa.org/record/1986-21992-001

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.