Logo image
Logo image

Çocuk Hobilerinin Psikolojik Faydaları

3 dakika
Bilimsel bir araştırmaya göre hobilerin çocuk gelişiminde sağladığı psikolojik faydaları analiz ediyoruz.
Çocuk Hobilerinin Psikolojik Faydaları
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hobilerin psikolojik faydaları – biraz zihinsel zorluk içeren eğlence veya boş zaman etkinliği – bilimsel farklı çalışmalarla da desteklenmektedir. Hobilerin yetişkinlerin hayatı önemli bir yeri olduğu gibi çocukların hayatında da aynı ölçüde önemlidir.

Çocukların dikkatini yönetme becerisinin çok sınırlı olduğunu unutmayalım. Yıllar geçtikçe “merkezi yönetim/işletim sistemimiz” olgunlaşır ve bu kontrol artar. Diğer taraftan, bu ilerlemeleri farklı stratejilerle pekiştirme veya geliştirme yeteneğine sahibizdir.

Ayrıca yaşımız ilerledikçe eğlence kapasitemizin bir kısmını da kaybedebiliriz. Bu nedenle, üretken olmayan zamanı bir tür zaman kaybı olduğu için içselleştiririz. Böylece, şimdiki benliğin zevk ve arzularını feda ederek, gelecekteki benliğin iyiliği için her zaman faaliyetler yürütmek zorunda olduğumuz bir tür saplantıya düşeriz.

Ancak bilim, sadece “ciddi” olanı daha önemli kabul etmemizin yanlış olduğunu, “eğlenceyi” ikincil olarak bırakıp yalnızca boş zamana odaklandığımızı gösterir.

Some figure

Hobilerin çocuklarda ve yetişkinlerde gösterdiği psikolojik faydalar

Keyifli aktiviteler sağlıkla ilişkilidir. Bu hipotez, Teksas, Pittsburgh ve Kansas Üniversitelerinden uzmanlar tarafından yürütülen ve yayınlanan bir çalışma tarafından savunulmaktadır. Hobilerin hem çocukların hem de yetişkinlerin psikolojik ve fiziksel durumunu iyileştirmek için mükemmel bir araç olduğu fikrini destekleyen veriler buldular.

Bu sonuca varmak için bu testlere tabi tutulan gençlerde kan basınçlarını, vücut kitle indekslerini ve psikolojik işleyişlerini bilmek için belirli göstergeler belirlediler.. Aynı zamanda bir test vasıtasıyla hobi aktivitelerine katılan katılımcıların seviyesini ölçmek için not alıyorlardı.

Boş vakitlerinde bu tür aktivitelere katılan insanların daha çok eğlendiğini, diğer faydalarının yanında hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini sağlıklı hissetme eğiliminde olduklarına dair veriler elde ettiler.

Psikolojik rahatsızlık geliştirme riski daha azdır

Doğru bir şekilde değerlendirilen boş zaman aktiviteleri, sorunların azalmasına ve psikolojik dengeyi sağlamaya büyük katkıda bulunur. Bu faktörler mutluluk olarak kabul edilen şeye götürür. Bu yüzden hobiler çok önemlidir.

Daha çok ve daha iyi uyurlar

Çocuklar hobileri sayesinde daha iyi uyuyabilirler. Aslında, yukarıda bahsedilen araştırmaya göre, sadece çok fazla boş vakti olmayan küçükler, uykuya dalma ve iyi dinlenmenin tadını çıkarma konusunda sorunlar yaşadılar.

Stres seviyesinde azalma

Ayrıca, fazla sorumluluk ve görev yükünün çocukta neden olabileceği stres, hobiler ve boş zamanlarda yapılan aktivitelerle azalır. Yetişkinlerde de hobi sahibi olma ve boş vakitleri değerlendirme de şekilde stres seviyelerin azalma göstermektedir. Bunun yanında depresyonun etkileri de azalır.

Sosyal çevreyi güçlendirir

Çocukların sosyalleşmesi, her şeyden önce, akranları birey olarak gelişimlerinde temel figürler haline geldiklerinde, 6 veya 7 yaşlarından itibaren önemlidir.

Hobiler özellikle diğer insanların katılımını gerektiren etkinliklerden oluştuğunda sosyal çevreyi güçlendirme açısından mükemmeldir. Bu nedenle, küçükler sosyal çevrelerini genişletir ve arkadaşlıklarını geliştirir, çünkü eğlenirken aynı zamanda duygusal düzeyde daha alıcı olurlar.

Mutluluğa katkıda bulunur

Genel olarak, yukarıda bahsedilen çalışma ve birçok uzman, hobilerin daha fazla mutluluk yaratmak için mükemmel araçlar olduğu sonucuna varmıştır.

Boş zamanlardaki bu eğlenceler sayesinde çocukların hayatları daha anlamlı hale gelir, daha tatmin edici bir gelişim ve çok daha dolu bir varoluş elde ederler.

“Mutlu bir çocukluk elde etmek için asla geç değildir.”

– Tom Robbins

Some figure

Okul performansında daha yüksek verimlilik elde etmek

Elbette, boş zaman aktivitelerini hobilerle değerlendirme sayesinde, çocuklar eğlenmekte, daha büyük bir konsantrasyon kapasitesi göstermekte, aynı zamanda verimliliklerini akademik düzeyde de artırmaktadır.

Çocuklar, hobileri sayesinde okuldan istenen aktiviteleri daha başarılı bir şekilde yerine getirir. Bunun yanında yeni beceriler öğrenir, daha olumlu bir yaratıcı kapasitesi geliştirir ve sınıfın geri kalanıyla ve arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve bakıcılarıyla daha fazla işbirliği yapmak için motivasyon kazanırlar.

Tüm bunlar düşünüldüğünde hobilerin çocuklarda psikolojik fayda sağladığı açık ve etkili olduğu kanıtlanmış görünmektedir. Bu nedenle çocuklar arasında bu aktivitelerin tanıtılması son derece faydalıdır.

Bu nedenle, çocukların en sevdiği hobileri belirlemek ve bu aktiviteleri gerçekleştirmelerine yardımcı olmak gelişimlerine pozitif katkı sağlayacaktır. Boş zamanlarda yaptıkları aktiviteleri asla bir zaman kaybı olarak görmemeliyiz. Aslında boş zamanda yapılan bu hobiler, gördüğümüz gibi çocukların becerilerini artıran ve çok net ödülleri olan harika aktivitelerdir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.