Logo image
Logo image

Kendini İfade Etme: Faydaları ve Kötü Yanları

3 dakika
Kendini İfade Etme: Faydaları ve Kötü Yanları
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Biriyle ilk tanıştığımızda ne yaparız? Buzları kırmak ve düzgün bir konuşma yapmak için, kendimiz hakkında bilgi vermek anlamına gelen kendini ifade etme yoluna gideriz. Kimse bize kişisel şeyler sormaz. Ancak karşımızdaki kişiyle yakınlık kurabilmek için bu yola gideriz.

Kendini ifade etme bir strateji olarak düşünülür, çünkü bizim sosyal becerilerimizin bir parçasıdır. Bazı insanlar bu yeteneklerini başkalarından daha fazla kullanırlar. Onlar bunu kendi yararlarına kullanmalarına rağmen,aşırı kullanıldığı zaman bazı sorunlara yol açabilir.

Yeni biriyle tanışıldığı zaman kendini ifade etme

Kendini ifade etme konusunu nasıl tanımlayabilirsiniz? Aslında bu çok kolay. Ne zaman fikirlerinizi seslendirseniz, kendiniz hakkında konuşsanız ya da isteklerinizi ifade etseniz, kendinizi ifade etme yoluna gidiyorsunuz demektir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, başkalarının sizin hakkınızda bilgi edinmeleri için harika bir stratejidir ve ayrıca iki kişi arasında sıcak ve hoş bir atmosfer oluşturur. Ve tanımaya çalıştığınız kişiyle daha yakın bağlar kurmanıza yardımcı olur. Örneğin, birine düşüncelerinizi açıkladığınızda ve o da bunları onayladığında, kuvvetli bağlar kurmak için doğru yoldasınız demektir.

Some figure

Kendimiz hakkında başkalarına bilgi vermek güzel bir davranıştır. İki kişi arasında güven iklimi yaratır ve karşımızdaki kişiyi de kendisi hakkında konuşmaya davet eder. Bu koşullar altında ilgi duymak ve kişisel sorular sormak normaldir.

Kendini ifade etme ve anlatma eğer başkalarının sizin hakkınızda bilgi edinmelerini istiyorsanız çok faydalı bir araçtır. Eğer sosyal becerilerinizin olmadığını düşünüyorsanız, biriyle bir sohbete başlamak için harika bir yöntemdir. Bilgi vermek her zaman cazip bir şeydir. Karşıdaki kişiyi meraklandırır ve sizinle ilgili daha çok şey öğrenmeye iter.

Ancak, bu yöntemden faydalansanız da, hala bazı hatalar yapabilirsiniz. Başkasının bizden hoşlanmadığı veya bunun nedenini bilmediğimiz ve anlamadığımız zamanlar olabilir. Bu tür durumlar kendini ifade etmede sorunlar olduğu zaman ortaya çıkar. Şimdi bu konuya biraz daha etraflıca değinelim.

Kendini ifade ederken oluşan sorunlar

Biriyle sohbete başlarken ve yeni birileriyle tanışırken kendinden bahsetme mükemmel bir yol olmasına rağmen, bazen bunu yapmazsak daha iyi bir durumda oluruz. Ayrıca bu stratejiyi kullanarak rahatsız durumlara yol açabilecek bazı hatalar yapabiliriz.

Yanlış imaj vermek

Kendimiz hakkında paylaştığımız bütün bilgiler “iyi bilgilerdir”. Kendimize ait olmayan şeylerden bahsetmeyiz. Kusurlarımızı ve aciz olduğumuz konuları da ifade etmeyiz. Eğer kendimizle ilgili yalnızca iyi şeyler söylersek, kendimiz hakkında mükemmel görünen yanlış bir imaj uyandırmış oluruz. Bu da kredimizi kaybetmemize yol açar.

Birisinin kusursuz ve diğerlerinden daha iyi olduğunu düşündüğü bir durumu düşünün. Bu kişi muhtemelen söylediği her şeyi abartıyordur. Belki de hatalarını da söyleyip dengelemek yerine, kendi pozitif yönleri üzerinde çok fazla duruyordur.

Some figure

Gereksiz bilgiler

Bazıları başkalarının kendilerine karşı tamamen şeffaf olmasından hoşlanır. Yeni tanıştıkları zaman bile hayat hikayelerini anlatmalarını isterler. Fakat bazı insanlar da bazı konuşma türlerinden rahatsızlık duyarlar. Bu sebepten dolayı bilinçli olmak ve konuşacağınız kişiyle ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir.

Çok iyi tanımadığınız birine fazla açık olmak utandırıcı ve uygunsuz olabilir. Bunun nedeni yeni tanıdığınız kişinin tabularının neler olduğunu, düşüncelerini ya da sizin konuştuğunuz şey hakkında neler hissettiğini bilmediğiniz içindir.

Örneğin; gerçekten detaylı bir hikaye anlatmak ve kendi derin duygularınızdan bahsetmek, karşımızdaki kişiye yeterince güven duymuyorsak, reddedilmeye sebep olabilir. Karşımızdakinin beden diline ve mimiklerine dikkat etmek çok mühimdir. Çünkü bazı şeyleri kendinize saklamanız veya anlatmaya devam edip etmemeniz gerektiğini hesaplamanıza yardım eder.

Burada bahsedilmesi gereken bir konu da çok kapalı fikirli olmak ve çekingen olmak da yeni ilişkiler kurulmasını zorlaştırır. Bununla beraber, her şeyi paylaşmak ve fazla tanımadığımız biriyle yıllardır tanıyormuşuz gibi konuşmak da aynı sıkıntılara yol açar. Aşırılıklara kaçmamak önemlidir. Kendini ifade etme konusunda başarılı olmak dengeli olmaya bağlıdır.

Some figure

Kendini ifade etme deneyimleri

Kendimizi ifade etmeye çalışırken hatalar yapmamız çok muhtemeldir. Bu tamamıyla normaldir. İlk önce ne tür bir bilgi vereceğimizi ayırt etmek kolay değildir. Ya da konuştuğumuz kişinin bizim söylediklerimizden kendisini kötü veya rahatsız hissedeceğini önceden tahmin etmek zordur. Deneyimleriniz size azar azar ne zaman, nasıl ve hangi konuları ne çeşit kişilerle konuşacağınızı öğretecektir.

Yapılacak en önemli şey bu sosyal beceriyi nerede kullanacağımızın farkında olmaktır. Bu davranışı bilinçli bir şekilde yapmak önemlidir, böylece iyi deneyimler kazanabiliriz ve farklı kişilerle özel bağlar kurabiliriz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.