Logo image
Logo image

Sizi Rutinden Kurtaracak 6 İpucu

3 dakika
Sizi Rutinden Kurtaracak 6 İpucu
Son Güncelleme: 14 Temmuz, 2018

Hiç hayatınızdaki rutinden şikayet ettiniz mi? Uzun mesai saatleri, stres, boş zamanın azlığı ve kişisel sorunlar bu dertten daha büyük görünür.

Yeni yılda aldığınız kararlara ne oldu? Birazı bahara kalır, çoğu yazı göremez. Her gece boğulduğunuzu hissedersiniz. Cesur davranmamak sizi mutsuz eder ve huzursuz olursunuz.

Sıradanlıkta kaybolmayın. Mutlu olmayı hak ediyorsunuz. Durumu değiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; hayatta her şeye gücümüz var.

Ulaşması zor da olsa bunu yaparak stresi geride bırakabilirsiniz. Sadece harekete geçip esnek davranmak zorundayız.

Some figure

Rutinden kurtulmak için 6 ipucu

Kendinize zaman yaratın

Kendimiz için zaman bulmak genellikle sanıldığından daha kolay. Bir kitap okumak, bir film izlemek ya da arkadaşlarınızla bir şeyler içmek için oturmak bile yeter. Günlük işlerin neredeyse tüm dikkatinizi alması normaldir. Bu nedenle, rutinliğinizden çıkmak istiyorsanız çaba sarf etmek zorundasınız. İşi sizin için kimse yapmayacak. Kendi mutluluğunuz üzerinde güce sahip olan sizsiniz.

“Maceranın tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız rutine bakın, kesinlikle ölümcül!”

– Paulo Coelho

Some figure

Yeni bir yere gidin

Lüzumsuz şeylere para verip duruyoruz. Onun yerine iki yılda bir seyahate çıksak nasıl olur? Dünyanın bir ucuna gitmenize gerek yok daha önce görmediğiniz bir yer olsun yeter. Yakınlarda bir yerlerden başlayın.

Becerebilirseniz bir de arkadaş bulun sizle gelecek. Anıları paylaşmak her zaman güzeldir ve yanınıza bir kamera almayı da unutmayın.

Çılgın bir şey yapın

Kim hayatında bir noktada çılgın bir şey yapmayı hiç düşünmedi? Hayatınıza biraz heyecan katın ve sonuç olarak fark edilir derecede daha mutlu olursunuz. Adını bile telaffuz edemediğiniz bir yere bir bilet alın veya çok sevdiğin pahalı jarseyi al, saçını her zaman istediğin gibi boya.

Sadece hayal gücümüzü kullanırsak, rutininizden çıkmak çok kolay olabilir. Hayat başkalarının ne söyleyeceğini düşünmek için çok kısa. Bunu şimdi yapmazsanız asla yapmazsınız. Dalmaya devam edin – asla geri dönmek istemezsiniz!

Some figure

Doğaya dokunun

Doğayla iç içe olmak çok önemlidir. Kırlarda, sahilde, hatta dağlarda yürüyüş yapmak, solunum ve kalp sağlığınız için çok iyidir. Ayrıca, temiz hava solumak, rahatlamak ve problemlerinizi unutmak için iyi bir yoldur.

Mümkünse, günde otuz dakika boyunca bir koşu ya da yürüyüşe çıkmayı deneyin. Yakında farkı fark etmeye başlayacaksınız ve ayrıca eklemlerinizi güçlendirmeye de yardımcı olacak. Bu küçük fiziksel değişiklikler, obezite gibi sorunları uzak tutacaktır.

Programınızı değiştirin

Programınızı değiştirmek kadar basit bir işlem aslında büyük bir fark yaratabilir. Vücudunuz rutininiz için kullanılır, ve böylece küçük değişiklikler yaptığınızda, zihniniz onları büyük değişimler olarak görür.

Bu ufak değişiklikler, işten eve farklı bir rota almak, uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızla bir yemeği paylaşmak, ailenizde sürpriz bir ziyarete çıkmak veya bir saat sonra yatmak olabilir. Bu küçük şeyler zihninizi büyük ölçüde etkileyebilir – iyi anlamda.

Some figure

Günlük tutun

Bir günlük tutmak duygularımızı anlamamıza yardımcı olabilir. Uzun zaman önce yazdığımız şeyleri yeniden okumak hayatımızı farklı bir ışıkta görmemize yardımcı oluyor. Gerçekten böyle mi oldu diye sorarız. Neden yeryüzünde böylesine önemsiz saçmalıklar için endişelenmişim?

Bakış açımızı değiştirmek ve dünyayı farklı bir ışıkta görmek için yeni gözlükler takmak, özellikle geçmişte kim olduğumuzu kabul ettiğimizde, büyük bir başarıdır. Diğer “ben” i yargılamıyoruz; Biz sadece onlardan öğreniyoruz, böylece aynı hataları yapmayacağız.

Rutinimizi değiştirmek fedakârlık isteyebilir, ama yapmaya değer bir fedakarlıktır. Zihinsel ve duygusal iyiliğimiz tehlikeye girer ve bu, herhangi bir iş veya yükümlülükten çok daha değerlidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.