Logo image
Logo image

Neden Başkaları İçin Mutlu Olamıyorum?

3 dakika
Başkalarının hayatının iyi gitmesini kıskanmak, buna kayıtsız kalmak ya da bundan gerçekten hoşlanmamak normaldir. Ancak, bazen başkalarının mutluluğu ile ilgili mutlu hissetmeyi zor bulabilirsiniz ve bu, altta yatan bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Çoğu zaman, bunun suçlusu depresyondur.
Neden Başkaları İçin Mutlu Olamıyorum?
Tarafından yazılmıştır Andrés Navarro Romance
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başkalarının hayatının iyi gitmesini kıskanmak, buna kayıtsız kalmak ya da bundan gerçekten hoşlanmamak normaldir. Ancak, bazen başkalarının mutluluğu ile ilgili mutlu hissetmeyi zor bulabilirsiniz ve bu, altta yatan bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Çoğu zaman, bunun suçlusu depresyondur.

Bu yazımızda, bu problemle nasıl yüzleşebileceğiniz ve nasıl başkaları için mutlu olabileceğiniz ile ilgili bazı ipuçları bulabilirsiniz. Kıskançlık ya da dargınlık yaşamadan başkalarının mutluluğu kendi mutluluğunuz haline gelebilir.

Some figure

Neden başkaları için mutlu hissedemiyorum?

Belki de fark ettiniz ki, birileri ne zaman size mutlu haberlerle gelse, biraz huzursuz hissediyorsunuz. Ya da belki başka birinin bunu yaşadığını gördünüz.

Kendinizi bir anlığına öfke, kıskançlık, adaletsizlik ve diğer negatif duygular hissederken bulabilirsiniz. Kısaca, karşınızdaki insanın neşesini paylaşmanız beklenirken, sizi sadece bir saniyeliğine de olsa başkaları için gerçekten mutlu olmaktan alıkoyan görünmez bir güç vardır.

Büyük ihtimalle bu her zaman böyle değildi. Durmalı ve sizi mutlu olmaktan alıkoyan şeyin ne olduğunu düşünmelisiniz. Eskilerin söylediği gibi:

“Eğer kendi mutluluğunu henüz bulmadıysan, nasıl başkaları için mutlu olabilirsin ki?”

Some figure

Bu başkalarının iyi olmasından rahatsız olma eğilimi bir tür işlevsiz sosyal davranıştır. Ayrıca, depresyon başkaları ile kurduğunuz ilişkileri etkileyebilir. Aynı şekilde, düşük özgüven de bununla ilişkilendirilebilir.

Bu bir açıdan ilginç bir durum olabilir. Özgüveninizin düşük olması başkalarının sahip olduğu ama sizde olmayan şeyleri fark etmeniz ihtimalini yükseltir. Doğal olarak, böyle bir düşünce akışına sahip olmak; sizde eksik olduğunu varsaydığınız şeyleri  ve kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi size hatırlatan herhangi bir durum üzerinde negatif bir etki oluşturur.

Diğer yandan ise, açıkça düşmanca davranışlar kıskançlık hissi ile ilgilidir. Bu duygu, bozuk bir duygudurum ile diğerlerinin sahip olduğu şeyleri negatif olarak değerlendirme eğilimi arasında bir bağlantı noktasıdır.

Aynı şekilde, sadece kıskançlık hissetmek patolojik bir durumunuz olduğunun işareti değildir. Hatta, profesör Richard Smith kıskançlığı hayatta kalma içgüdünüzün bir parçası olarak değerlendirir. Kendi başarınızı ölçmek için başkalarıyla kendinizi karşılaştırırsınız.

Eğer başkalarının mutlu olduğunu görmek sizi kötü hissettiriyor veya hayatınız üzerinde negatif bir etki yaratıyorsa, bu bir problem olabilir. Bu, çözülmesine ihtiyaç olan bir problemdir ve bu problemi çözmek için aşağıdaki stratejileri kullanabilirsiniz.

Some figure

Bunu değiştirmek için ne yapabilirim?

Olumsuzlukların sizi etkilemesine ve empati hissetmeyen sert ve soğuk bir insana dönüştürmesine dur deyin. Hayatı daha fazla yaşadıkça daha iyi yaşayacağınızı hatırlayın. Kullanabileceğiniz en iyi stratejilerden bazıları şunlardır:

Sahip olduklarınız için şükran duyun

Perspektifinizi, sürekli sizi mutsuz eden şeylere bağlanmayı bırakacak şekilde değiştirin ve sizi iyi hissettiren şeylere odaklanmaya çalışın.

Değeriniz başkalarına bağlı değildir

Kendinize kim olduğunuz için değer vermelisiniz, sahip olduğunuz şeyler için değil. Sizi değerli yapan şey potansiyeliniz ve en içinizde olan şeylerdir. Ayrıca, kimsenin size ne kadar değerli olduğunuzu söylemesine ihtiyacınız yok.

Başkalarının başarılarından ilham almaya çalışın

Başka insanların zaferleri sizin başarılı olma ihtimalinizin bir göstergesi olabilir ve bu zaferleri kendi hedeflerinize ulaşmak için bir rehber olarak kullanabilirsiniz. Kıskançlık hissetmek yerine onların başarılarını kendinizi daha iyisini yapmaya motive etmek için kullanmaya çalışın.

Herkesin mutluluğuna yer olduğunun farkına varın

Buna sizin mutluluğunuz da dahildir. Diğer insanların başarılarının sizi kısıtlanmış hissettirmesine izin vermeyin. Dünya büyük bir yer ve içine milyonlarca galip sığabilir.

Geleceğe güven duyun

Kendinize daha mutlu bir yer bulacağınıza güvenin. Tamamen tesadüflerin insafında değilsiniz. Size mutluluk getirecek şeylerin üzerine çalışın. Ve son olarak, kendinize sığının ve kendinizi pozitif düşüncelerle motive edin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.