Logo image
Logo image

Galatea Etkisi: Başarının Sırrı

2 dakika
Galatea Etkisi: Başarının Sırrı
Son Güncelleme: 30 Ocak, 2019

Galatea etkisi sonuçlara ulaşmanızı sağlayan bilişsel faktördür. Köklerini Pygmalion ve Galatea’nın efsanevi figürlerinden alır. Crete kralı Pygmalion kendisi için ideal kadını arıyormuş. Onu bulamadığı için, bir kadında aradığı bütün nitelikleri yansıtan bir heykel yapmış.

Heykeltıraş ideal kadının sadece fiziksel özelliklerini değil, onun değerlerini de katmış heykele. Yaptığı figür güzelliği, şefkati, asaleti, hassasiyeti ve başka birçok meziyetleri bünyesinde toplamış. O kadar mükemmel bir heykel olmuş ki, sonunda ona aşık olmuş. Ve ona “Galatea” adını vermiş.

“Bir tek inançla küçük bir şey yapabilirsiniz, ama onsuz hiçbir şey yapamazsınız.”

– Samuel Butler

Tanrıça Afrodit Pygmalion’un Galatea’yı yaptırdığını görünce harekete geçmiş. O heykele hayat vermiş. Crete kralı artık ideal eşini bulmuş ve onlar sonsuza kadar mutlu yaşamışlar. Pygmalion’un güçlü arzusu heykelin hayat bulmasına sebep olmuş. İşte başarmaya yönelik bu iradeye Galatea etkisi adı verilir.

Galatea etkisinin tanımı

Galatea etkisi bir hedefe ulaşmak için yeteneklerimize ne kadar inanırsak o kadar başarılı olacağımızı öne sürer. Ama kendi kapasitemize ne kadar az inanırsak, başarılı sonuçlara o kadar az ulaşırız. Başarımız hedeflere ulaşacağımıza kendimizi ikna etmemize bağlıdır.

Some figure

Galatea etkisi sadece kendi benliğimizi ve başarıya ulaşmak için kendi inancımızı etkilemez, başkalarını da etkiler. Bir şeyi başarmak için yeterli olduğumuza kendimiz ikna olursak, başkaları üzerinde de “yanılsama” etkisi yapar ve onlar da ikna olur veya bunun tam tersi olur. Eğer yeteneklerimizden şüphe edersek, başkaları da yeteneklerimizden şüphe ederler.

Diyebiliriz ki; bir insan zihninde hedefi üzerinde düşünürse başarmaya daha yatkındır. Yüksek başarı elde etmiş birçok atlet Galatea etkisini uygular. İstedikleri sonucu veya skoru gözleri önüne getirirler, özellikle de müsabakalardan önce.

Some figure

Galatea etkisini harekete geçirin

Galatea etkisi bizim için faydalı olabilir de, olmayabilir de. Tercihen biz onu bir avantaj olarak kullanmalıyız. Öz yardımı savunan bazı yaklaşımlar hedefimizle ilişkili olarak nerede olduğumuzu göz önüne getirmeyi vurgulamışlardır. Bu yaklaşım, Galatea etkisinin kesin bir amaca ulaşmak için düşüncelerimizin kapasitemizi ve yeteneklerimizi nasıl etkilediğini içerir.

İhtimal, kapasite ve liyakat Galatea etkisini aktif hale getirmek için gerekli araçlardır. İhtimal amacın gerçekçi olması gerektiği anlamına gelir. Kapasite yetenekleri maksimum seviyeye ulaştırmaktır. Liyakat ise pozitif bir tavırla ilgilidir.

İzlenecek adımlar

Bazı hedefler ulaşılması zor, bazıları da imkansızdır. İlk önce planlarınızın mümkün olabileceğinden emin olun. Eğer görünmez olmak istiyorsanız, fakat bunu başarmak için geçerli fizik kurallarına meydan okuyan bir temeliniz ve hipoteziniz yoksa, bu hedefinize ulaşmanız imkansızdır.

Yeterlilik, sonunda hedefimize varmamıza yardım eden sahip olduğumuz yetenekleri tanımlama, farkında olma ve teşvik etmeyi içine alır. Gökyüzüne nasıl ulaşacağını bilen herhangi biri ona nasıl dokunacağını bilir. İkinci adım ise kendi kapasitenize güvenmenizdir. Yeteneklerinizi sınırlamayın, sadece onlara güvenin.

Some figure

Son olarak, öz kavram ve öz saygı öz algıyla yakın ilişkilidir. İç doygunluğa ve mutluluğa erişmek için yeterince değerli olduğunuzu düşünüyor musunuz? Kendinizden şüphe duymanıza sebep olan bir şey var mı? Kendinizi başarısız biri olarak gördüğünüz için sadece bir kez denemeden bile büyük başarılardan vazgeçebiliyor musunuz?

Kendinizi değerlendirin ve kim olduğunuzu, konumunuzu hesaplayın. Bir şeyi başaracağınıza ve bunu hak ettiğinize inanmıyorsanız, muhtemelen başaramayacaksınız. İşte Galatea etkisi böyle çalışır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.