Kadın Mastürbasyonunun 5 Faydası

Haziran 12, 2019

Tamamen doğal ve insan cinselliğinin sağlıklı bir parçası olmasına rağmen, mastürbasyon hala birçok yerde tabudur. Bu yazıda, kadın mastürbasyonunun birçok faydasını tartışacağız.

Erkek mastürbasyonu daha sosyal olarak kabul edilen bir fikir olsa da, kadın mastürbasyonu değildir. Ancak, bu bilgiler nadiren paylaşılsa da, istatistikler bize kadınların da mastürbasyon yaptığını söylüyor. Örneğin, Indiana Üniversitesi’nde yürütülmüş Ulusal Cinsel Sağlık ve Davranış Anketinde bazı veriler bulabiliriz.

Kadın mastürbasyonunun pozitif yönlerini daha iyi bilmenize yardımcı olmak istiyoruz. Eğer erkekseniz, bu yazı eşinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ve eğer bir kadınsanız, mastürbasyonu çevreleyen tüm efsaneleri ve tabuları göreceksiniz.

Kadın Mastürbasyonunun 5 Faydası

Mastürbasyon hala yaygın olarak çalışılmaktadır, çünkü bu çok ilginç bir konudur. Hatta bazı araştırmalar bu uygulama ile fiziksel, zihinsel ve cinsel sağlık arasındaki ilişkileri göstermektedir. Özellikle, kadınlarda kendilerini otoerotizm içine soktuklarında, bazı fiziksel ve psikolojik yönler gelişmektedir.

Devam eden paragraflarda, mastürbasyonun konuyla en alakalı yararlarını göreceğiz.

kadın mastürbasyonu

1. Mutluluğu arttırır

Mastürbasyonun en önemli yararı aynı zamanda en belirgin olanıdır. Kendimize dokunduğumuzda kendimizi iyi hissederiz. Bu durumun sebebi nedir? Cinsel ilişkide olduğu gibi, kendi başımıza ulaştığımız orgazmlar da beyindeki belirli nörotransmitterleri serbest bırakır. Bunlar ruh halimizi değiştirir ve hatta fiziksel sağlığımızı da etkiler.

Orgazm sırasında ortaya çıkan en iyi bilinen nörotransmitterlerden biri dopamindir. Bu madde zevk almaktan sorumludur. Etkileri çok güçlü olabilir. Bu nedenle, kadın mastürbasyonunun en büyük faydalarından biri, artan bir mutluluk hissidir.

2. Cinsel ilişkiden daha fazla keyif almanıza yardımcı olur

Bazı kadınlar, eşleriyle birlikte olduklarında orgazm olamıyorlar. Bu, birçok farklı nedenden dolayı olabilir. Bununla birlikte, düzenli mastürbasyon ve cinsel ilişkiden zevk almak arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Her ne kadar genel kanı aksi de olsa, aslında değildir. Kadın mastürbasyonu, bedenlerini daha iyi anlamak ve gerçekten neden keyif aldıklarını bilmek için pratik yapan kadınlara fırsat verir. Bu nedenle, eşleriyle birlikte olduklarında, her bir okşanma onlar için daha zevkli olacak şekilde onlara daha etkin rehberlik edebilirler.

3. Stresi azaltır

Psikolojik iyi oluşu etkileyen kadın mastürbasyonunun faydalarından biri de rahatlatıcı etkisidir. Birkaç çalışma, mastürbasyon yapan kadınların beyninde salınan maddeler sayesinde stres seviyelerinin azaldığını göstermiştir.

Bu, ilk bakışta göründüğünden daha önemlidir. Stres; depresyon, endişe, kanser veya kalp krizi gibi her türlü problemle bağlantılıdır. Bu nedenle, onu azaltmaya yardımcı olan herhangi bir pratiğin, hayatımızda bir yeri olmalıdır.

4. Adet ağrısını rahatlatmaya yardımcı olur

Kadın olmanın en rahatsız edici faktörlerinden biri, adet ağrısıdır. Ayda bir kez, kadınlar ağrı kesicilerin bile hafifletemeyeceği her türlü rahatsızlığa maruz kalmak zorundadırlar. Ancak, bu acıyı hoş bir şekilde rahatlatmanın bir yolu olsaydı nasıl olurdu?

Peki, bunu tam olarak hangi çalışmalar gösteriyor. Kadın mastürbasyonunun faydaları üzerine yapılan birkaç çalışmada, bu uygulamanın adet ağrısını hafifletmeye ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu öne sürülmektedir. Bir sonraki sefere bu rahatsızlığı hissettiğinizde, bir hap almak yerine kendinize biraz zaman ayırın.

kadın mastürbasyonu

5. Sağlığınızı geliştirir

Düzenli olarak mastürbasyon yapan kadınlar için bu sonuncu sağlık yararı belki de en şaşırtıcı olanıdır. En umut verici çalışmaların gösterdiği gibi, kendi kendine orgazmlar diyabet veya kanser gibi farklı hastalıklardan şikayetçi olma olasılığını azaltabilir.

Görünüşe göre, bir orgazm sadece endorfinlerden daha fazlasını serbest bırakır. İyi bir fiziksel sağlığın korunmasında çok önemli rol oynayan diğer maddeler de salınırlar.

Bunlar kadın mastürbasyonun tek faydaları değildir. Artık beş tanesini biliyorsunuz, neden bunu uygulamaya başlamıyorsunuz? Bugün kendinizi zevk almaya cesaretlendirin!