Logo image
Logo image

İnsanlarla Konuşmak Neden Bu Kadar Yorucu?

3 dakika
İnsanlarla Konuşmak Neden Bu Kadar Yorucu?
Tarafından yazılmıştır Julia Marquez Arrico
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İnsanlarla konuşmak sizi yorduğu için partilere gidemeyeceğinizi mi hissediyorsunuz? Sosyalleşmenin zaman kaybı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Başkalarıyla ilgilenmek sizin için zor mu? Cevabınız evet ise bu makale tam size göre. Başka insanlarla konuşmanın sizi neden yorabileceğini açıklayacağız.

Öncelikle, insanlarla konuşurken kendinizi rahatsız hissetmeniz bir sorununuz olduğunu göstermez. Bir diğer deyişle, bazı kişilik özellikleri diğer insanlarla sosyal olarak vakit geçirmeye çok yanaşmaz. Bu her zaman altında psikolojik bir sorun yattığı anlamını vermez. İnsanlar duygusal tükenmeyi farklı sorunlarla da karıştırmaktadır. Topluluk içinde konuşma korkusu örneğin. Fakat gerçekte bu sorunlar birbirleriyle bağlantılı değildir.

Fakat, açılıp insanlarla konuşmayı zorlaştıran psikolojik bozukluklar bulunmaktadır. Örneğin depresyon ve anksiyetesi olan insanlar sosyal durumlarda zorluk çekmeye meyillidirler. O kadar içlerine odaklıdırlar ki diğer insanlarla ilgilenmeleri zor olur.

İnsanların yorucu olmalarının sebepleri

Sırada, insanlarla konuşurken bitkinlik, yorgunluk veya tükenmişlik hissetmenizin bazı ana sebeplerini açıklayacağız.

Some figure

Somut kişilik özellikleri

Farkı kişilik tipleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu tipler içerisinde, bir yazara göre, farklı sınıflandırmalar ve kategoriler bulunuyor. Kişilik modellerindeki bu geniş çeşitliliğe rağmen neredeyse hepsinde içe dönüklük olarak bilinen bir özellik bulunur. Hiç kimse tamamen içe dönük değildir, aynı kimsenin tamamen dışa dönük olamayacağı gibi. Bu, özelliğin varlığı veya yokluğuyla alakalı değildir. Bunun yerine, hepimizde az veya çok derecelerde olan bir şeydir.

“İnsanlarla konuşurken kendinizi rahatsız hissetmeniz bir sorununuz olduğunu göstermez. Bir diğer deyişle, bazı kişilik özellikleri diğer insanlarla sosyal olarak vakit geçirmeye çok yanaşmaz. Bu her zaman altında psikolojik bir sorun yattığı anlamını vermez.”

İçe dönükler ve dışa dönükler

İçe dönüklük çok iyi bilinen bir kişilik özelliğidir. Bir kişinin iç hayatını yaşamaktan keyif alma eğilimidir. İçe dönükler ufak insan grupları arasında rahattır. Kendi ritimleriyle ve baskı altında hissetmeksizin duygularını ifade etmekten hoşlanırlar.

Spektrumun aksi tarafında ise dışa dönüklük bulunur. Fakat her birimizin bu özelliklerin ikisinden de bir miktar barındırdığını hatırlamak önemlidir. Değişkenlik gösteren şey içe dönüklük veya dışa dönüklüğümüzün derecesidir. Çok sosyal insanların bile kimseyle konuşmak istemediği günleri olur. Onlar da diyalog kurmaktan bunalabilirler.

Hatta, bir içe dönüğün beyni için insanlarla konuşmak çok fazla enerji harcamayı belirtmektedir. Bu yüzden çok yorucu olabilir. Beynin insanlarla konuşabilmesi zor olduğu için değil, beynin yaratıcılık, içe bakış, tefekkür ve analize öncelik tanımasıyla alakalıdır.

Bu yüzden uzmanlar içe dönük insanların sosyal zaman ile yalnız zamanları arasında bir dönüşüm yapmalarını önermektedir. Bu şekilde hissetmenin yanlış olmadığını unutmamak gerekir.

İçe dönüklük, içe dönme eğilimi, insanlarla konuşmanın bu kadar yorucu olmasının sebeplerinden biri olabilir.

Kötü ruh hali veya motivasyon eksikliği

Kötü bir ruh halinde olmak veya motivasyon eksikliği çekmek asosyal hissetmenizin bir başka sebebi olabilir. Demotive veya düşük hissediyorsanız kendinizi, başkalarıyla ilgilenmek, çalışmak veya basitce günlük eylemlerinizi yapmak bile bir yük olabilir.

Bu manada, insanlarla konuşmaktan sıkılmak kötü bir ruh halindeyseniz veya demotiveyseniz son derece normaldir. Sebebi ise, bu ruh hallerinde hapsolduğunuzda diğer insanların size yardımcı olmadığını veya sizi motive etmediğini düşünmenizdir. Daha da kötüsü, sizden zamanınızı çalmaktadırlar.

Motivasyon eksikliği ve kötü bir ruh hali, insanlarla konuşmanın sizin için neden bu kadar yorucu olduğunu açıklayabilir.

İşin garip yanı, ruh halinizi iyileştirmenin bir yolu da başka insanlarla konuşmaktır. Fakat bu stratejinin işlemesi için yanınızda tutacağınız kişiyi iyi seçmeniz gerekir. Her şeyden önce, sadece kendi sorunlarından şikayet etmek isteyen insanlardan kaçınmak önemlidir. Size kendinizi daha iyi hissettirmezler, tek yapacakları şey negatifliklerini üzerinize bırakmak olacaktır.

Some figure

Vakit geçireceğiniz kişiyi seçin

Sizin için insanlarla konuşmanın yorucu olmasının sebebi ruh halinizle de bağlantılı olabilir. Duygularınızla alakalı kiminle konuşacağınızı bilemediğiniz için kendinizi güvensiz hissediyor olabilirsiniz. Canınızın sıkkın olmasının dikkatinizi vermeniz ve sosyal durumlara aktif olarak dahil olmanızı da zorlaştırdığını belirtmek önemlidir. Sonuç olarak duygusal olarak kendinizi nasıl hissettiğiniz insanlarla konuşma yetiniz ve başkalarıyla ilgilenmenizi de etkileyecektir.

Bazen insanlarla konuşmak yorucudur çünkü sadece kendi sorunlarından bahsetmek isteyen insanlarla konuşursunuz. Dinlemek yerine duygusal sorunlarınızı sizin üstünüze boşaltırlar.

Son olarak, insanlarla konuşmak sizi yorsa da bunun gerekli bir aktivite olduğunu bilmelisiniz. Biz sosyal varlıklarız ve izolasyon ancak daha da büyük bir izolasyona yol açar.

Durumunuzu iyileştirmenin bir başka olası alternatifi de konuşacağınız kişileri ve o kişilerle konuşacağınız konuları iyi seçmektir. Örneğin, çok içe dönük bir insansınız ve çok dışa dönük insanlarla vakit geçiriyorsunuz. Bu, karşınızdakilerin sizden çok yüksek seviyelerde sosyal katılım “talep ettikleri” anlamına gelir ve bu hiç de motive edici değildir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.