Logo image
Logo image

Yalnız Başına Dışarı Çıkmak: Kendini Gerçekten Tanımanın Yolu

3 dakika
Yalnız Başına Dışarı Çıkmak: Kendini Gerçekten Tanımanın Yolu
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2018

Bazen tek başınıza sinemaya gitmek istersiniz, belki de size eşlik eden biri olmadan en sevdiğiniz yemeği yemek için bir restorana gitmek istersiniz. “Yalnız başına dışarı çıkmak” anlamına gelen ve yeni bir terim olan masturdating kendi iç dünyanızla bağlantı kurmak için güzel bir fırsat olabilir. Bu fırsatı, planlarını bireysel olarak yapan ve kendi kendine eğlenmeyi bilen insanlar değerlendirebilir.

Yalnız başına dışarı çıkmanın birçok faydası bulunuyor. Bu şekilde kendinizi tanıyabilirsiniz. Masturdating tek başınıza sinemaya gitmek ya da evde film izlemek gibi eğlence amaçlı basit planlardan oluşur.

Yapılan araştırmalara göre, çoğu insan özellikle başkaları tarafından izlenildiği zaman tek başına bir aktivite yapmaktan çekiniyor. Ancak, son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, ara sıra tek başına zaman geçiren insanların tek başına yaptıkları bu aktivitelerden, en az aynı aktiviteleri başkalarıyla yapan insanlar kadar hoşlandığını gösteriyor.

Some figure

Yalnız başına dışarı çıkmak kendinizi keşfetmenizi sağlar

Sevgililer ve arkadaş gruplarıyla dolu olan bu dünyada yalnız başına takılan insanlar asosyal insanlar olarak algılanırlar. Bu nedenle günümüzde masturdating olgusunun ortaya çıkması oldukça şaşırtıcı bir durumdur. Şüphesiz, yalnız başınıza vakit geçirmek, kendinizle olan ilişkinizi güçlendirmenize ve derinleştirmenize yardımcı olacak en iyi yollardan biridir. 

İşte yalnız başına dışarı çıkmaya başlamak için bazı mükemmel fikirler:

  • Her zaman gitmek istediğiniz bir yerde tek başınıza gezin.
  • Rahat bölgenizden dışarı çıkın.
  • Bir konser, tiyatro, ya da sinema için tek kişilik bilet alın.
  • Dans kursuna kaydolun.
  • Fotoğraf sergisine gidin.
  • Parkta kitap okuyun.
  • En sevdiğiniz restorana gidin ve güzel bir yemeğin tadını çıkarın.
  • Kimsenin sizinle birlikte izlemek istemediği bir filmi tek başınıza izleyin.

“Bazı kişiler henüz benliklerini bulamadıklarını söylerler. Ama benlik insanın bulduğu değil yarattığı bir şeydir.”

– Thomas Szasz

Neden yalnız başınıza dışarı çıkmalısınız?

Eğer yalnızsanız, hatta bir partneriniz varsa bile, tek başınıza dışarı çıkmak için birçok geçerli sebep vardır. İşte bu sebeplerden bazıları:

1. Gerçekten kim olduğunuzu keşfedersiniz

Kendinizi tanımaya zaman ayırarak, yıllar boyunca başkalarından etkilenerek yaşamış bir kişi olmak yerine bir birey olduğunuzu beyan etmiş olursunuz.

Bu keşif öz saygınızın artmasını sağlar. Kendi iç dünyanızla diyalog kurarak “Ben değerliyim.” ve “Mutlu olacağım.” gibi ifadeleri benimsemeniz kolaylaşır. Bu gibi pozitif ifadeler kişinin pozitif bir zihne sahip olmasını sağlar.

2. Kendi mutluluğunuzu yaratırsınız

Kendini tatmin etmek, deneyimleyebileceğimiz en ödüllendirici duygulardan biridir. Planlarımızı bireysel olarak yaparak kendi mutluluğumuz için tüm sorumluluğu üstleniriz. Başkalarının mutluluğuna odaklanmadan önce gülümsediğinize emin olun.

Some figure

3. Kendinizle sağlıklı bir ilişkiniz olur

Yukarıda belirttiklerimizin yanı sıra, yalnız başına dışarı çıkmak, kendinizle güçlü ve sağlıklı bir ilişki kurmanızı sağlar, ve bu ilişki sayesinde kendinize olan saygınız ve şefkatiniz artar. Kendinizle sağlıklı bir ilişkinizin olması, kendinizi incitmeden, cezalandırmadan veya suçlamadan kendinizle iletişim halinde olmanızı sağlar.

Bu teknik, sağlık ve kendine zaman ayırmak gibi insanların zaman içinde ihmal etmiş olabileceği şeylere odaklanır.

4. Bir sonraki ilişkiniz için sağlam bir temel oluşturursunuz

Yalnız olmayı sevmeyen biriyseniz, ara sıra tek başına zaman geçirmenizin bir sonraki ilişkiniz için gerçekten faydalı olduğunu bilmelisiniz.

Yalnız kaldığınız ve acı çektiğiniz zamanlar daha güçlü bir kişiliğinizin olmanızı sağlar. Yalnız vakit geçirmenin olumlu bir şey olduğunu fark etmeye başladığınızda, hak ettiğiniz iyimser insanları kendinize çekeceksiniz!

Kısacası yalnız başına dışarı çıkmak, “kendinizi keşfetmenize” yardımcı olan bir tekniktir, ve birçok faydası vardır. Bu nedenle, ara sıra kendi başınıza zaman geçirmenizi öneriyoruz. Bu, iç dünyanızla bağlantı kurmanıza ve kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.