Duygusal Mesafe: İlişkiler Soğuklaşınca

Mart 29, 2019
Duygusal mesafe her zaman acıtır. Bu yazıda bu konuyla ilgili her şeyi okuyun!

İlişkiler sonlanmaya başladığında, bazen insanlar kötü davranma eğiliminde olur. Duygusal mesafe ile karşılaştıklarında, bazı insanlar hiçbir açıklama yapmadan giderler. Diğerleri mazeretler üretir veya ilişkinin sona erdiğinin işaretlerini kabul etmeyi reddeder.

Aynı kemikler gibi ilişkiler de bazen kırılır. Ancak, çoğu ayrılık bir gecede gerçekleşmez. Genellikle, iki kişi arasındaki uzaklık sinsice ama istikrarlı bir şekilde, ikisi de sonunda ilişkiyi bitirmeye karar verene kadar büyür. İlk işaretler artık bir ortaklık duygusu hissetmemeniz, birlikte gülmemeniz ve birbirinizin gözünüzün içine bakmaktan kaçınmanız olabilir.

Duygusal mesafe her zaman acıtır. Bir kişi ilişkiye inanmaya devam ederse daha da acı vericidir. Bu, öteki taraftaki kişinin de acı çekmediği anlamına gelmez. Bu kişi suçlu ya da pişman hissetme eğilimindedir. Durum ne olursa olsun, bir şey açıktır: ilişkilere son verme konusunda pek iyi değiliz.

İşleri iyi bir şekilde bitirmeyi başarabilirseniz, bu yeni bir aşamaya geçmeyi çok daha kolay hale getirir. İşler kötü bitiyorsa, özellikle de hayatınızdan aniden ve herhangi bir açıklama yapmadan yok olmasıyla baş etmek durumunda kalıyorsanız genellikle tersi geçerlidir. Bununla birlikte, hepimiz bu tür deneyimlerle başa çıkmak için gereken donanıma sahibiz.

“O kadar izole oldum ki, eşimle aramdaki mesafeyi hissedebiliyorum.”

– Fernando Pessoa

dağda tek başına oturan kadın

Ne olduğunu anlamak

İlişkiler, birçok şeyin yanı sıra hayal kırıklığı, ilgi eksikliği, değişen ihtiyaçlar veya farklı dünya görüşleri gibi nedenlerle sonlanır. Alev söndüğünde, bir çeşit belirsizliğe girersiniz. Bundan sonra ne yapılması gerektiğinden, neler olduğundan veya kimi suçlayacağınızdan emin değilsiniz.

Cambridge Üniversitesinden Charlene Belu ve Brenda H. Lee bu konuda bir çalışma yaptı. İnsanlar için çok az şeyin ilişkilerini sonlandırmak kadar karmaşık olabileceğini buldular. Araştırmaları, yaşamlarına devam edebilmeleri için insanların genellikle neden işlerin kötüye gittiğini bilmek istediklerini gösterdi.

Ayrılık için net bir neden yoksa, insanlar tekrar bir araya gelmeye çalışırlar. Bu, tüm süreci daha da zorlaştırıyor. Onur ve dürüstlükle yeni bir aşamaya başlama sürecini zorlaştırıyor. Çalışma ayrıca insanların ilişkilerinin sona erdiğini fark etmeye başladıklarında kötü davranma eğiliminde olduklarını gösterdi.

Bir ilişkiyi sonlandırmanın yanlış yolları

Tıpkı başlangıçta belirttiğimiz gibi, birinden ayrılmanın en kötü yolu iz bırakmadan ortadan kaybolmaktır. Bu günlerde, ortadan kaybolma romantik ilişkilerde ve platonik ilişkilerde yaygın bir davranıştır.

  • Sorun sende değil, bende: Bu bahane şakaya dönüşecek kadar ünlüdür. Bunu, karşımızdaki kişiyi herhangi bir sorumluluktan “özgür” kılmak için söyleriz. “Daha iyisini hak ediyorsun” veya “Kafam çok karışık ve sana ihtiyacın olanı veremiyorum” gibi şeyler söylüyoruz. İnsanlar artık ilgilenmedikleri gerçeğini örtbas etmek için bu şeyleri söylüyorlar. Kulağa sert gelse de (bu yüzden insanlar yalan söyleme eğilimindedir), artık karşısındaki insanı sevmiyordur.
  • Kırılmış buzdağı: Buzdağı stratejisi de çok yaygındır. Bu, sadece herhangi bir eyleme geçmeden, ilişkinin kendiliğinden soğumasına izin vermenizdir. İşaretleri görmezden gelip, ilişki kendi kendine batan bir buz kütlesi olana kadar beklersiniz.
duygusal mesafe metaforu olarak donmuş kalp

Duygusal mesafe: Zor bir kavşak

İlişkiler soğuduğunda, bu her zaman sonun kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez. Duygusal mesafe sizi bir süre yoldan çıkarabilmesine rağmen, mutlaka ilişkinizin sona ereceği anlamına gelmez. Eldeki sorunla başa çıkmak için doğru araçlara sahipseniz, ilişkinize sıcaklığı ve parıltıyı geri getirebilirsiniz.

Psikologlar her gün endişe bozukluklarını ve depresyonu tedavi ederler. Bu koşullar insanların ilişkilerinin kalitesini doğrudan etkiler. Birisi ciddi bir stres veya depresyon döneminden geçiyorsa, diğer insanların sohbetinden keyif almak için enerji veya motivasyona sahip olmayabilir.

İlişkinizin bitmekte olduğunu veya partnerinizle duygusal olarak bağlantınızın koptuğunu düşünüyorsanız, bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Her ilişki farklı aşamalardan geçer ve ilgiye ihtiyaç duyar. Büyümesini istiyorsanız onu beslemeniz ve sulamanız gerekir. Çatışma ve sorunlar ilişkilerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar.

rüzgarda savrulan kara hindiba

Bir ilişkiyi canlandırmak veya bitirmek isteseniz de, duygusal olarak yetkin bir kişi olmanız gerekir. Ne yazık ki, bu okulda insanlara öğretilen bir şey değil. Her gün alıştırma yapmanız gereken bir şey. Duyarlı, saygılı olarak ve başkalarına ağırbaşlı davranarak duygusal yetkinliğinizi geliştirin.

Sonuçta, romantik ya da platonik olan her ilişki saygı görmeyi hak ediyor. Haysiyetli ve saygılı bir biçimde boşvermeyi bilmek, insanlığımızın hacmi hakkında da bir şeyler anlatır.

  • Belu, C. F., Lee, B. H., & O’Sullivan, L. F. (2016). Seni bırakmak canımı yakıyor: İlişkiler, ayrılıklar ve sonrasının beliren yetişkinlerde özellikleri . İlişki Araştırmaları Dergisi, 7 doi:10.1017/jrr.2016.11