İçinde Olmak İstemediğimiz İlişkiye Devam Etmek

İçinde Olmak İstemediğimiz İlişkiye Devam Etmek

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2018

Eğer bir ilişki içerisindeyseniz, her zaman bu ilişkide kalmanız mı yoksa pes etmeniz mi gerektiğine dair düşünceleriniz olma ihtimali vardır. Rahatsızlık, mutsuzluk, yalnızlık ya da boşluk hissi bazen dayanılmaz olabilir. Her zaman o diğer insana sahip olmanızın önemi yoktur. O halde neden içinde bulunmak istemediğimiz ilişkiye devam ederiz?

Eğer bu tarz durumlara başka bir açıdan bakarsanız, muhtemelen kendinize ne kadar zarar verdiğinizi fark edersiniz. Bu durumlara bakış açınızı değiştirmek için harika bir fırsattır. Arkadaşlık ya da aile ilişkileri gibi diğer ilişkilerde dahi (kendiniz dahil olmak üzere) üzerinize yıkılan şeylere bağlı kalmak ve onları seyirci konumundan izlemek, bu durumlara başka bir açıdan baktığınızda gereksiz görünecektir.

Bu açıdan her şeyi daha iyi görebileceğiniz gibi, diğer insan da bunu daha net görebilir. Fakat çok fazla insan en başta hiçbir şey olmamış gibi ilişkiye geri dönerler. Acı çekmemişler, duyguları incinmemiş ve sürekli eleştiriye maruz kalmamışlar gibi davranırlar.

Birçok insan mutlu olmamalarına rağmen yapmaları gereken şeyin bu olduğunu düşündükleri için ilişkinin içinde kalmaya devam ederler. Kuleyi baştan yıkmak akıllarındaki fikir değildir. Böyle bir şey yapmak başarısızlıklarını kabul etmek gibi olur.

İnsanlar Eskiden Daha Fazla Beraber Kalırdı

Bu tarz bir şeyi muhtemelen çok kez duymuşsunuzdur. Muhtemelen yaşlı biri söylemiştir ya da hatta kendi yaşınızda biri dahi söylemiş olabilir. Ama eğer geçmişe bakarsanız, insanlar mutlu olmasalar daha büyük bir başarı dahilinde ilişkilerine devam etmişlerdir. Bu bir engelle bir patikayı geçebilmekten ötürü madalya kazanmak gibi bir şeydir. En uzun süre birlikte kalabilen bu madalyayı kazanmıştır.

camda buğu

Bugünlerde, ayrılma ve boşanma oranları arttı. Birçok insan yürümeyen ilişkilerini sonlandırmaktan çekinmiyor. Fakat hala ilişkiye bu koşullarda dahi devam etmenin olumlu bir şey olduğunu düşünen insanlar var. Bu romantik aşk konusundaki düşüncelerimizden kaynaklanabilir.

Mutsuzluk ya da rahatsızlıklarla dolu istemediğimiz ilişkiye devam etmenin hislerimizin bir kanıtı olduğunu düşünüyoruz. Bu tarz düşüncelerin hala birçok insanın düşünce sistemine göre canlı ve iyi düşünceler olduğu görülüyor. Zamanın geçmesine izin vererek problemlerin kendi kendini çözeceğini düşünüyorlar. Fakat şöyle ki, bağlı kalmanız gereken şey esasında bağlılık, ortak hisler ve birbirinizin iyiliği için ilerlemeye ve büyümeye devam etmek.

Bunu da okuyun: Romantik Aşkın Evrimi

“Beraber Kalmak” Derken Neden Bahsederiz?

Tam olarak açık bir kavram değildir, o yüzden ne dediğimizi anlatabilmek için daha spesifik konuşacağız. Çaba sarf etmek zorunda olduğunuz zamanlardan ya da ilişkide bir sorun ortaya çıktığı zamanlardan bahsetmiyoruz. İnşa etmek zorunda olmadığınız şeyler inşa ettiğiniz zamanlardan bahsediyoruz. Bunu yapmaya, orada olmaya, yürütebilmek için çaba sarf etmeye çalışırken neler yapmak zorunda olduğunuzu seçebilmesiniz.

  • Anlayışın azlığı. Nasıl düzgün iletişim kurulacağını bilmemek, dinlememek, içten olmamak yanlış anlaşılmalara ve karmaşık mesajlara yol açabilir. İlişkide her ikinizin de rolünden emin olarak ya da bir çift terapistine görünerek bu olayı çözebilirsiniz.
  • Cinsel meseleler. Tutku eksikliği, erken boşalma ya da herhangi bir cinsel problem bu ilişkinin sonu anlamına gelmez. Hepsinin bir çözümü vardır fakat bazı durumlarda en iyisi bir cinsel ilişki terapistine görünmektir.

Bunlar her ilişkide karşılaşılabilecek sorunlardan yalnızca bazılarıdır. Her zaman ayrılmakla sonuçlanmasına sebep olmazlar, daima çaba göstererek ya da dışarıdan yardım alarak bu durumu çözebilirsiniz. Ama bazı durumlar vardır ki o durumlarda yapılabilecek en iyi şey mümkün olan en kısa zamanda ilişkiyi bitirmektir.

Zararlı Bir İlişkinin İçinde Kalmak

Tutku eksikliği ve kötü iletişimin var olduğu bir ilişkinin içinde olmak, size acı çektiren bir şey olmasının yanı sıra çok büyük bir meseledir. Tutku eksikliğini biraz çaba sarf ederek ve harekete geçerek aşabilirsiniz. Fakat kötü iletişimin olduğu bir ilişkide genellikle yapabileceğiniz en iyi şey daha da kötü olmadan o ilişkiyi kesmektir. Eğer mutluluğunuza ve özgürlüğünüze engel oluyorsa bunu kesinlikle böyle yapmanız gerekir, istemediğimiz ilişkiye devam etmenin bir anlamı yoktur.

Bazı zamanlarda o insandan ayrılmanın daha iyi olacağını açık bir şekilde gördüğünüz anlarda bile o ilişkinin içinde kaldığınız olur. Bunlar genellikle, sadakatsizlik, istismar, manipülasyon, saygı eksikliği olan durumlardır. Bu ilişkiler, eğer hala yapmadılarsa, karşınızdaki kişinin sizin özgüveninizi ve onurunuzu alt üst etme riski olduğu ilişkilerdir. Ama işte bu durumda etrafınızda yıkılan bir şeyleri ayakta tutmaya çalışıyorsunuzdur.

Bazen sizi azarlasalar da, manipüle etseler ya da saygı duymasalar da içinde bulunmaya devam etmeniz gerektiğini düşündüğünüz ilişkiler vardır. Tüm bunları görmezden gelir, her şeyi açıklamanın bir yolunu bulursunuz çünkü onlara aşıksınızdır, bağımlısınızdır ya da basit bir şekilde daha iyi bir seçeneğiniz olmadığını düşünüyorsunuzdur.

istemediğimiz ilişkiye

Bir İlişkinin İçinde Kalmanızın Sebepleri

Bazen de bu durumların aşkla eş anlamlı olduğunu düşündüğünüz için böyle bir istemediğimiz ilişkiye devam ederiz. Şu ünlü şarkıda dendiği gibi “aşk acıtır” düşüncesine inanmaya dahi başlarsınız. Ama aşk bu değil. Aşkın bununla hiçbir ilgisi yok.

Eğer içinde buluştuğunuz ilişki enerjinizi emiyorsa, eziyet doluysa ve sürekli acı çekmenize sebep oluyorsa bunun hala gerçek aşk olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yoksa asıl yaptığınız şey diğer insanın sizin canınızı yakmasına izin vermeye devam etmeniz mi?

Aklı başında kimse acıyı aramaz. Elinizi yanlışlıkla ateşe yaklaştırdığınızda, hemen geri çekersiniz. Fakat zararlı bir ilişki içerisinde yandığınızda, orada kalıp kök salarsınız.

Aşkla ilgili düşüncelerinizi sorgulamanız, bu konudaki bakış açınızı değiştirmeniz ve özgüveninizi beslemeye çalışmanız çok önemlidir. Bu, aşkın gerçekte ne olduğunu yanlış anladığımızdan dolayı istemediğimiz ilişkiye devam etmek seçeneğini tercih ettiğimiz bir nokta olmak yerine, mutlu olduğunuz için devam ettiğiniz sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanın en iyi yoludur.

Şimdi gerçekten bunun üzerine düşünmek istiyoruz: aşk adına nelerden vazgeçersiniz?

İlginizi çekebilir ...
Julio Cortazar İle Aşk Üzerine
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Julio Cortazar İle Aşk Üzerine

Julio Cortazar, kendi zamanın en yenilikçi yazarlarından biriydi. Kısa öyküler, şiirler, kısa anlatımlar ve romanlar yazmıştır.