Logo image
Logo image

Kahkaha Terapisinin 7 Faydası

4 dakika
Kahkaha Terapisinin 7 Faydası
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Amerika Birleşik Devletlerinde Kahkaha Terapisi üzerinde odaklanan birkaç merkez bulunmaktadır. Hastalara mutluluk ve neşe verdiği için pek çok hastanede palyaço ve animatörler vardır. Kahkaha Terapisi Güney Amerika’da olduğu kadar, Avrupa’da da popülerdir (hastane ziyaretlerine kendini adamış palyaço grupları vardır). Hatta bazı laboratuvarlar hastalarla ilgilenerek Kahkaha Terapisine sponsorluk yapmaktadır.

Pek çok şirket ve okul başarılı bir şekilde Kahkaha Terapisi seminerleri yürütmektedir. Sağlık, spor ve aileye ayrılan günlerde 2000 den fazla kişinin katıldığı Kahkaha Terapisi konferansları yapılmaktadır. Bu etkinlikler niçin popüler olmuştur? Çünkü kahkaha hayatı devam ettirmeye yardımcıdır. Gülmek hastalıkları yatıştırıp, önlemeye yardım ederek, vücudumuza tesir edip moralimizi düzelten bir davranıştır. Bu terapinin faydaları kesinleşmiştir.

Örneğin, eğer moralleri yüksek olursa HIV ve kanser hastaları bu terapiye olumlu tepki verirler. Aslında Fransa, İsviçre, Kanada, Japonya ve ABD’de hastalar için tasarlanmış Kahkaha Terapisiyle tedavi yapılmaktadır.

Uzmanlar hastalara daha yüksek iyileşme şansı veren kahkahanın oldukça tesirli bir ilaç olduğunu kanıtlamışlardır. Diğer yandan, bu terapi sadece tedavi amaçlı değildir, başka bir çok faydaları söz konusudur.

Kahkaha ve mizah duygusu aslında, hayata eğlenceli perspektiften bakıp, öyle yaşamaya çalışmaktır. Hayata daha mutlu bakmak ve başımıza gelen her şeyi bu yolla çözümlemektir.

Some figure

Kahkaha Terapisi nedir?

Bu alternatif terapi tamamen doğal davranışa dayanır: gülmek. Temel olarak Kahkaha Terapisi “kahkahadan zihinsel ve duygusal kazançlar elde etmeyi amaçlayan bir psikoterapi stratejisi ya da tekniğidir”.

Bu terapiyi şu şekilde de açıklayabilirsiniz: “kahkahayı stres ve diğer sıkıntılı durumları yavaşlatıcı olarak gören alternatif bir terapidir.” Kahkaha Terapisi gruplara uygulanır ve kullanılan bir çok teknikle bizi fiziksel ve duygusal olarak gülmeye sevk eder.

En iyi şekilde gülmeyi başarmak, eğlenmek ve çocukluğa dönmek için çeşitli teknikleri uygulayan bir yöntemdir. Bu arada, en iyi gülme nedir? En iyi gülme, istekli ve doğal olan en sağlıklı gülmedir.

Bu terapi pozitif durumlar meydana getiren hem bireysel, hem de grupla uygulanan bir terapidir. Söz konusu teknikler bizim huzurumuzu, motivasyonumuzu, verimliliğimizi ve dolayısıyla hayat kalitemizi etkiler.

Bu tek bir amaç düşünülen bir terapi değil, pek çok hastalığa faydalı bir tekniktir. Sadece bir tek hastalığı tedavi etmez, vücudun tamamında olumlu etkileri vardır. Buna ilaveten, ne kadar çok insan üzerinde uygulanırsa, o kadar belirgin sonuçlar alınacaktır.

Kahkahanın psikolojik seviyede etkileri

Kahkaha Terapisi kan basıncını düzenler ve serotonin, dopamin, adrenalin ve endorfin gibi mutluluk hormonlarının salınımını arttırır. Bu hormonların eksikliğinde kendinizi üzgün, ümitsiz, melankolik ve durgun hissedersiniz.

Kahkaha Terapisinin faydaları şunlardır (psikolojik seviyede!):

 • Rahatlatarak ve etkili nefes almayı sağlayarak endişeyle baş etmede yardımcı olur.
 • Mutluluk hormonlarının salınmasına sebep olarak stresi azaltır.
 • İnsanların hayata daha olumlu bakmasını sağlayarak depresyonu iyileştirir.
 • Özsaygıyı geliştirir.
 • Semptomlarını azaltarak bunamayla baş etmeye yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi, Kahkaha Terapisi zihinsel sağlığınızın iyileşmesine yardım eder. Hatta onunla ilgili daha başka şeylerden de söz edebiliriz.

Some figure

Gülmek sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Vücudunuzun savunma sistemlerinin endorfin seviyeleriyle bağlantısı vardır. Moraliniz düzgün olduğu zaman, endorfin seviyeniz yeterlidir. Peki bunun faydası nedir? Vücut sisteminizde iyi oranda endorfin bulunduğu zaman, hastalıklardan ve virüslerden daha iyi korunursunuz. Tam tersi, sizin endorfin ve savunma seviyeniz depresyona veya şiddetli bir hastalığa maruz kaldığınızda düşük olur, bu da hastalığa yakalanma riskini arttırır.

Endorfinler opioid nörotransmitterlerdir. Onların etkisi afyon etkisine, haşhaştan elde edilen ilaç, hatta morfin ve eroin etkisine benzer.

Opioid nörotransmitterleri seks yaptığımızda, vücut geliştirme yaptığımızda, çikolata ya da baharatlı yiyecekler yediğimizde üretiriz. Endorfinlerin keşfi 70’li yıllarda, bilim insanları bazı ilaçlardan doğan mekanizmalar üzerinde çalışırken olmuştur. Bu maddelerin beyinde yer alan belirli reseptörler ve omurilik üzerinde etkilerinin olduğunu, ağrıyı azalttığını bulmuşlardır.

Araştırmacılar, onları vücudun doğal uyuşturucuları (endorfinler) salgılamasını keşfe yönelten bu reseptörlerin niçin olduğunu merak etmişlerdir. Endorfinlerin hareketleri, hipotalamusun ait olduğu ve belirli reseptörleri içine alan limbik sistemle ilişkilidir.

Bağışıklık sistemi, soğuk algınlığından, AIDS gibi cinsel yoldan bulaşan hastalıklara kadar bütün hastalık çeşitleriyle mücadele etmek için hizmet eder. Onun görevi vücudumuzda bulunan potansiyel kanserojen hücrelerini ortaya çıkarıp elimine etmektir. Bununla birlikte, eğer sistem çökerse, o hücreler hastalığı ortaya çıkarmak için reaksiyona girerler. Bu yüzden vücuttaki endorfin seviyesini uygun bir düzeyde tutmak önemlidir.

Kahkaha Terapisinin 7 faydası

Kahkaha Terapisi grup olarak yapılır. Farklı tekniklerin kullanımıyla, bizi fiziksel ve duygusal olarak gülmeye sevk eder. Şimdi bu terapinin faydalarını gözden geçirelim.

 • Bu terapi esnasında sürekli hareket halindesinizdir; bu yüzden terapi boyunca egzersiz yaptığınızı söylemek daha güvenlidir. Endişelenmeyin, fiziksel olarak çok iyi durumda olmak zorunda değilsiniz.
 • Çok sağlıklı bir aktivitedir. Daha güçlü bir kalbe, daha çok oksijenle dolu olan bir cilde, daha iyi savunmaya, toksinlerden arınmış bir vücuda, daha açık bir zihne sahip olmanıza yardım eder. Ayrıca daha kolay uykuya dalmanızı sağlar.
 • Endişelerinizi unutursunuz. Bazı seanslar, herkesin hayali bir ateşe problemlerini atması gibi sembolik bir hareketle başlar. İyi bir gülme seansından sonra endişelerinize daha pozitif bakmaya başlarsınız.
 • Gevşemenizi sağlar. Bu çalışmaların amacı insanların utanma duygularının gitmesine yardımcı olmaktır. Hiç kimse sizi yaptığınız ve söylediğinizden dolayı yargılamayacaktır.
 • Bir başka harika faydası da sizin yeni insanlarla tanışıp, yeni arkadaşlar edinmenizi sağlamasıdır. Rahatlamış olduğunuz ve ön yargının olmadığı bir ortamda yeni arkadaşlar edinme olasılığı yüksektir.
 • Sizi enerjik hale getirir. Kahkaha duygusal huzuru ve rahatlamayı destekler. Böylece dinlenmenizi sağlar. Uyandığınız zaman, kendinizi yenilenmiş ve enerji dolu hissedersiniz.
 • En son bu kadar ne zaman eğlendiğinizi ve güldüğünüzü hatırlamanız zor olacaktır. Ödüllü etkinlikler sizin moral seviyenizi belli oranda arttıracaktır.
Some figure

Gördüğünüz gibi, Kahkaha Terapisinin müthiş faydaları vardır. Yapacağınız tek şey böyle bir gruba katılıp, tadını çıkarmaktır!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.