Cinsellik Hayat Boyu Sürer

Cinsellik yetişkinlik dönemi ile sınırlı değildir, hayatınız boyunca sürer. Bir sürü diğer seks konsepti gibi, bu konsept de zaman içerisinde anlamı neredeyse kaybolana kadar yeniden şekillendirilmiştir. Cinsellik üzerine düşünerek neden insan doğasının özünde olan bir şey olduğunu bulabilirsiniz.
Cinsellik Hayat Boyu Sürer
Alberto Álamo

Yazan ve doğrulayan psikolog Alberto Álamo.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İnsanlar çoğunlukla cinselliğin “yetişkinler için” olduğunu var sayar. Cinselliğin yetişkinlikte var olduğu doğru olsa da cinsellik bir insanın hayatının bu önemli kısmı ile sınırlı değildir. Onun yerine, hayatın tüm aşamaları boyunca sürer.

Cinselliğin tanımını biliyorsanız bunu anlamak daha kolay hale gelebilir. Seks terimleri geniş çapta kullanılırlar, fakat aynı zamanda, tekrar ve tekrar yeniden şekillendirilmişlerdir. Bu yüzden bazıları, “seks” konseptinin kendisi gibi, üzerine daha fazla düşünülmesini gerektirir.

Cinsellik nedir, ne değildir?

Cinsellik ile cinsel yönelim eş anlamlı değildir. Çoğu insan bu iki terimi birbiri ile karıştırma eğilimindedir. Hatta, cinsellik kelimesi çoğunlukla erotik arzunun cinsel yöneliminden bahsetmek için kullanılır (genelde cinsel yönelim olarak bahsedilir).

Ancak cinsel yönelim bir seçenek değildir, çünkü eğer bir seçenek olsaydı bu bir seçim şansınız olduğu anlamına gelirdi ve tabii ki, cinsel yöneliminizi öylece “seçemezsiniz”. Ayrıca, bir şartlandırma da değildir, çünkü şartlandırdığı hiç ama hiçbir şey yoktur.

Öpüşmek üzere olan bir çift.

Bir konsept olarak cinsellik insanların cinsel arzularını ifade etme biçimidir. Cinsellik temelde, kadın ve erkeklerin kadın ve erkekler olarak nasıl hissettiklerini ve yaşadıklarını ifade etme biçimidir.

Cinsel kimlik söz konusu olduğunda, insanlar bir toplumsal cinsiyete (gender) ve bir de biyolojik cinsiyete (sex) sahiptir. Bir erkek olmanın sayısız yolu vardır (dünyadaki erkek sayısı kadar) ve aynı şey kadınlar için de geçerlidir. Dolayısıyla, cinsellik kendinizi cinsel olarak nasıl ifade ettiğinizi tanımlar.

Cinsellik ve toplumsal cinsiyet

Seksoloji, teoride, bu konsepte ve diğer birçoğuna şekil vermekle sorumludur. Bu konseptleri kolay anlaşılır ve doğru tutmaya çalışır. Bundan dolayı, bir sürü insanın düşündüğünün aksine, cinsellik ve “seks” kelime kökünden gelen diğer bir sürü terim direkt olarak cinsel ilişki ile ilgili değildir.

Aslında cinsellik başka bir konsept ile daha bağlantılıdır: toplumsal cinsiyet, yani kendinizi bir kadın veya erkek veya herhangi başka bir şey olarak tanımlamak ve tekrar tanımlamak üzere sürekli olarak içinde bulunduğunuz süreç. Bu süreç daha siz doğmadan başlar ve artık hayatta olmadığınızda sona erer.

Toplumsal cinsiyet sadece bir biyolojik süreç değildir, onun yerine biyografik bir süreçtir. Sizi bütün taraflarınız ve özelliklerinizle olduğunuz cinsel varlık yapan tüm etkilerin konusudur.

Bundan dolayı, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, sadece ve sadece bir toplumsal cinsiyetiniz olduğu gerçeğinden dolayı bile tüm varlığınızın bir parçasıdır. Ve bu da toplumsal cinsiyetinizin de, cinselliğinizin de hayatınız boyunca süreceği anlamına gelir.

Çocukluk ve yaşlılıkta cinsellik

Bu konseptin insanların normalde olduğunu düşündüğü şey olmadığını aklımızda tutarak, hadi bu konuya daha derinden bakalım.

Şimdi biliyorsunuz ki insanların tüm hayatları boyunca bir toplumsal cinsiyetleri vardır, ancak şunu da aklınızda tutmalısınız ki bu toplumsal cinsiyet içinde oldukları hayat aşamasına bağlı olarak değişebilir.

Normalde, kimse çocukluk veya yaşlılıktaki cinselliğe bakmaz ve bunun sebeplerinin bir tane ortak noktası vardır: cehalet. Eğer bu konseptin gerçekten ne demek olduğunu anlarsanız, yaşlılıktaki veya çocukluktaki cinselliği umursamamak hiç de mantıklı değildir.

Birbirine sarılmış yaşlı bir çift.

Yaşlılıkta cinsellik

Yaşlılıkta cinsellik kendinizi ifade etmenin güzel bir yoludur çünkü yaşlı kadın ve erkekler bunu hayatlarının daha bilge bir aşamasından deneyimler. Ancak toplumumuzun alışılmış kültürel bakış açısından dolayı insanların bunu görmezden geldiği de doğrudur.

Batı ülkelerinde, yaşlı insanlar ve onların cinselliğinin görünürlüğü ve buna saygı duyulması konusunda hala iyileştirilmesi gereken çok fazla şey vardır. Belki de diğer kültürlere ve onların bu hayat aşamasına olan bakış açılarına bir göz atmak bu kafa yapısının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Çocuklukta cinsellik

Diğer yandan, çocukluktaki cinsellik de aynı seviyede güzeldir, fakat başka sebeplerden ötürü. Nasıl yaşlı insanlar her şeyi daha deneyimli bir perspektiften görüyorsa, konu çocuklara geldiğinde, onların cinselliği bir masumiyet ve keşfetme bağlamında gelişir.

En güzel yönü şudur, o yaşta, temelde herhangi bir toplum baskısı ile kirlenmemiş haldesinizdir. Hatta, çocuklar kendilerini herhangi bir tabu veya filtre olmaksızın ifade ederler, etraflarındaki dünyayı merak ederler.

Cinselliğin etrafındaki tüm sterotipleri ve tabuları sonlandırmak için bunları anlamanız ve derin bir şekilde analiz etmeniz elzemdir.

Cinsel eğitimi iyileştirmek kesinlikle şarttır; çünkü toplum sadece bu şekilde insanların cinsel ifadelerinin üzerindeki stigmayı kaldırabilecektir. Ayrıca, insanların cinselliğin bir ömür boyu sürdüğü fikrini kabul etmesini de kolaylaştıracaktır.

İlginizi çekebilir ...
Cinsellik ve Teknoloji: Etkileri ve Özellikleri
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Cinsellik ve Teknoloji: Etkileri ve Özellikleri

Cinsellik ve teknoloji olağanüstü bir çift veya tam bir kabus olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin!


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.