Maria: Trans Bir Çocuğun Hikayesi

Maria: Trans Bir Çocuğun Hikayesi
Anet Diner Gutverg

Yazan ve doğrulayan psikolog Anet Diner Gutverg.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Cinselliğin birçok boyutu vardır. Bunlardan biri de cinsiyet değiştirmedir, yani translıktır. Trans bir bireyin biyolojik bir kimliği vardır ama bu kimlik, cinsiyeti ile uymaz. Kendilerine yakın gördükleri cinsiyetin özelliklerini almak isterler. Örneğin, trans bir erkek çocuğu, erkek gibi hisseden bir kız olabilir. Trans bir kız için de durum tam tersi olabilir.

Bu sınıflandırma, farklı alanlarda daha güçlü olabilir. Bu alanlar içerisinde, giyim tarzları ve saçlarına bakım şekli gibi dış görünüş yer alır. Diğer alanlarda, hormonları değiştirmek için ilaç almak ya da cinsiyet değişikliği operasyonu geçirmek gibi durumlar görülebilir.

Herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermeden, cinsel farklılığın her zaman olduğunu ifade etmek isteriz. Aradaki fark, artık bu farklılığa bir nebze de olsun daha farklı bir pencereden bakmayı bilen bir toplumda yaşadığımızdır. Şu an içinde yaşadığımız toplum, farklı cinsel tercihleri olan insanlara karşı daha saygılıdır. İnsanların cinsel tercihlerini ifade ediş şekilleri de değişmiştir.

Bu bağlamda, bugünkü yazımızda Maria adlı bir kızdan bahsedeceğiz. Çocuk cinsiyet değişikliği zor bir konu olduğu için onun vakası profesyonel bir durum içermektedir.

“Fikir oldukça basit: insanları olduğu gibi kabul edin. Farklı olsalar bile kabul edin.”

– Caitlyn Jenner

Cinsel Kimliği Hangi Yaşta Oluştururuz?

Ergenlik, cinsiyeti en yakın şekilde yaşadığımız bir zamandır. Bu nedenle, cinsellik ile ilgili birçok fikir ve konsept bu zaman diliminde meydana gelir. Çocukluk döneminde, çocukların cinsellikten bir tutam tatmaları normaldir. Yine de, bu davranışa bir anlam veremezler. 

Birçok kez, oyuncak bebekler ile oynayan, bir elbise giyen ya da etrafında farklı cinsiyetten insanlara belirli bir cinsiyet atfederiz. Feminen ve maskülen kavramlarına yönelik daha önceden oluşan fikirlerimiz değişti. O andan itibaren, cinsiyetlerini oluşturma şekillerini belirleyen ibareleri açık bir şekilde görebiliriz.

kreşte oynayan çocuk

Birçok durumda, sadece meraktan mı yoksa kesin bir durum mu olup olmadığını görmek için sabırsızlanırız. Bizi rahatlattığı için, çocukların davranışına bir etiket yapıştırmak isteriz. Toplumda, her ne kadar bazı şeyler değişmiş olsa da, nasıl büyüdüklerine bakmaktansa, nasıl doğduklarına bakmak bizler için hala daha kolaydır.

Maria’nın durumu çok nadir görülen bir vakadır. Yine de, son yıllarda kendisininki gibi çok durumla karşılaşıldı. Maria üç yaşındayken, bir erkek çocuğu gibi hissettiğini söylemeye başladı. Annesi ve babası, doğal olarak ne yapacaklarını bilemedi.

“Zamanınız kısıtlı olduğu için başkasının hayatını yaşamakla vakit kaybetmeyin.”

– Steve Jobs

Maria Bize Ne Anlatıyor?

Genel olarak çocuklar, düşüncelerini paylaşma şekilleri ile oldukça dürüst davranırlar. Kendilerine güvenerek hareket ederler ve Maria için de bu durum geçerliydi. Nasıl hissettiği ve nasıl değiştiği hakkında oldukça açık bir şekilde konuşuyordu. Annesine ve babasına bir erkek çocuğu gibi hissettiğini ve bir erkek gibi giyinmek istediğini söyledi. Maria, saçının bir erkek gibi kesilmesini ve kendisine Juan denmesini istedi.

Neredeyse tüm çocuklar doğaları gereği oldukça meraklıdır. Bir sürü soru sorarlar ve çevrelerinde ne olup bittiğine bakarlar. Vücutları, erkek ve kızlar arasındaki farklar ve benzeri konularda merak içerisindedirler. Maria’nın tecrübe ettiği durum ise meraktan daha da fazlasıdır. Cinsel kimliğini oluştururken, bir kız olarak anılmak istemedi. Bu durumda, giyinme tarzını, ismini ve hal ve hareketlerini değiştirdi.

Maria, yaşadıkları ile ilgili olarak oldukça açık ve dürüst davrandı. Ona yardımcı olma konusunda cesaretli davranmamız gerektiğini biliyorduk. Kendisine biraz daha önem vermeli ve ihtiyacı olan doğru yardımı kendisine vermek adına bu değişikliklere bağlı kalıp kalmayacağına bakmalıydık. Temel amaç, sosyal şokun etkisi azaltmak ve stres, depresyon ve endişe gibi durumları en aza indirmekti. Bunlar, okula gitmek istememek, kabus görmek ya da cinsiyet hoşnutsuzluğuna ek olarak trans çocukların yaşadıkları başlıca sorunlardır. 

“Ne kadar uzun ya da karışık olursa olsun, her bir varış noktası sadece bir andan oluşur. Bu an insanın kendini tanıdığı bir andır.”

– Jorge Luis Borges

Yetişkinler ile Çalışmak

Panik yapmamak ve sakin kalmak gerekir. Bu sayede, basit bir durumla mı yoksa daha karmaşık bir sorunla mı karşılaşıyoruz, anlayabiliriz. Durumu dikkatli bir şekilde incelemek gerekir. Çocuğun her bir soruna cevap vermeli ve nasıl hissettiğini anlamalıyız. Çocuk hislerini açık bir şekilde  ifade edebileceği güvenli bir ortamda yaşadığını hissetmesi için açık olmalı ve müsamaha göstermeliyiz.

Trans bir çocuğun hayatındaki yetişkinler, özellikle annesi, babası ve yakın akrabaları, suçluluk duyabilir. Yanlış bir şey yaptığımızı bunun sonucunda böyle bir durum meydana geldiğini düşünebiliriz. Trans bir çocuğa gelecekte ne olacağı korkusu da duyabiliriz. Yalnız olmadığımızı ve bu vakalarda, elimizden gelenin en iyisini yapmaktan başka bir çaremiz olmadığını bilmemiz gerekir.

çift terapiye gitmiş

Hasta bir çocuk ile uğraşmadığımızı anlamamız lazım. Herkes gibi kendini keşfeden bir çocuk ile ilgilendiğimizi kabul etmemiz lazım. Bu keşfediş sürecinde, farklı şeyler meydana gelebilir. Sorunu idare edemiyorsanız, profesyonel yardım alabilirsiniz.

“Bir insanın kimliği, kim olduğu ve ne düşündüğü arasındaki uyum ile şekillenir.”

– Charles Sanders Peirce

Nasıl Değişiklikler Yapıyoruz ve Yasalar Bizi Nasıl Korur?

Trans çocuklar ile ilgili olarak, şartsız sevgi ve kabul etme temel ögelerdir. Aynı şekilde, değişikliklere dikkat etmek de gerekir. Çocuklarımıza istemedikleri bir şeyi yaptıramayız ya da girmek istemedikleri bir role sokamayız. Bu zaman zarfı içerisinde, bilgi almalı ve dilimizi ve aklımızı bu değişikliklere doğru yönlendirmeliyiz. Trans çocukların kendilerine has olduklarını unutmamak gerekir.

Örneğin 2016 yılında alınan bir karara göre, tüm çocukların kendi kimliklerini yaşama hakkı vardır. Ailenin onayı ile, isimlerini değiştirebilirler ama yetişkin birer birey olana kadar cinsiyetlerini değiştiremezler. O yeni ismi istedikleri her yerde kullanabilirler. Belirli fiziksel değişikliklerden kaçınmak için hormon önleyici alma hakları da vardır.

Trans çocuklar dil, kültür ve toplum ile uzlaşma da sorun yaşayacaklardır. Mevzu bahis dil olduğu zaman, cinsiyetten arınmış ve kapsayıcı terimler kullanmak gerekir. Düşünce tarzımızı adım adım değiştirmeye yarayan bir araç olarak görmeye başlayalım dil aygıtını. Bunu tüm Juan’lara ve Maria’lara borçluyuz.

“Cesaretin sınanması azınlık olduğumuz zaman ortaya çıkar. Müsamahanın sınanması ise çoğunluk olduğu zaman.”

– Ralph W. Stockman


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.