Çevrimiçi Arkadaşlık Deneyimi

Sevgi, saygı, destek... Bunlar bir dostluğun ihtiyaç duyduğu malzemelerden bazıları. Ancak bu bileşenler, bir bilgisayar ekranından bağı korumak için yeterli mi?
Çevrimiçi Arkadaşlık Deneyimi
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yeni teknolojilerin geliştirilmesi, başkalarıyla iletişim kurmanın ve onlarla bağ kurmanın yeni yollarını yaratmayı mümkün kılmıştır. Bu sayede çevrimiçi arkadaşlık kurmak artık daha kolay. Her gün, daha fazla insan, insanlarla tanışmak için çevrimiçi oluyor. Ancak, çoğu insan bu dostlukları gerçek dünyaya taşımak isteyecektir.

Peki ya çevrimiçi bir arkadaşlık kurmak ve sürdürmek mümkün mü? Aslında işler her zaman bu kadar siyah ve beyaz değil. Bu makalede, çevrimiçi arkadaşlıklar ve ne kadar gerçek olabilecekleri hakkında bilgi edineceksiniz.

terasta oturan arkadaşlar

“Arkadaşlık” günümüzde ne anlama geliyor?

Arkadaşlık geniş bir kavramdır. Tüm arkadaşlıklar aynı değildir, herkes aynı türde arkadaşlık aramaz veya başkalarıyla aynı değerleri paylaşmaz. İşlevsel ve işlevsiz dostluklar ve bulunulan yer nedeniyle oluşan dostluklar vardır. İkincisi iş veya okul arkadaşlıklarında görülebilir.

Öte yandan, zevk için kurulan arkadaşlıklar da vardır. Bunlar, dahil olan insanlar sevgi, saygı ve hayranlık duygularını paylaştıklarında gerçekleşir. Bu olduğunda, bağlam önemli değildir, çünkü insanlar bulundukları yerden ziyade hislerinden dolayı arkadaş olmaya karar verirler.

Bu nedenle, bazı arkadaşlıkların çevrimiçi olarak başlaması mümkün olmazdı. Bazı çevrimiçi arkadaşlarınızı kucaklayamazsınız veya onlarla hafta sonları bara gidemezsiniz. Ancak, arkadaşlığın çevrimiçi arkadaşlıklarda bulunabilecek başka yönleri de vardır.

Çevrimiçi arkadaşlık özellikleri

Özverili arkadaşlıklar

Etkileşimi zorlayan ortak bir zemin olmadığından (aile olmak veya birlikte çalışmak gibi), ilişki isteğe bağlıdır. Ayrıca, coğrafi uzaklık nedeniyle onlarla buluşamazsınız.

Bu nedenle, diğer kişinin özverili ve dürüst olduğundan emin olabilirsiniz. Onlarla olan arkadaşlığınız gerçek bir noktadan gelir. Paylaşılan ilgi ve değerler sayesinde gelişecektir. İkiniz de bağınızı korumaya karar verirsiniz çünkü arkadaşlığı zenginleştirici ve tatmin edici bulursunuz.

çevrimiçi arkadaşlık kuran insanlar

Birbirine dair derin bilgi

Çevrimiçi arkadaşlıklarda çok fazla yazı yazmak gerekir. Yazmak, kişilerin kendilerini ifade etmesi ve birbirine açılmak söz konusu olduğunda harikalar yaratabilir. Yazılan kelimelerin doğru seçilmesi için daha fazla düşünmek gerekir. Kendiliğinden bile olsa, konuşulan sözler daha hızlı ve bu nedenle sığdır.

Yazmak, duygularınızla iletişim halinde kalmanıza ve onları daha geniş bir şekilde ifade etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, zaman ayırmanızı ve diğer kişinin sizinle paylaştığı şeyleri takdir etmenizi sağlar.

Çevrimiçi bir arkadaşlık size diğer kişi ve kendiniz hakkında derin bir bilgi verebilir ve bu önemli bir duygusal bağ yaratır.

Çevrimiçi arkadaşlığa sadakat, destek ve güven

Bunlar dostluğun temel özellikleridir. Çevrimiçi arkadaşlıklar mesafeden etkilenmekten ziyade daha güçlü hale geliyor. Çevrimiçi arkadaşlıklarla her iki taraf da deneyimlerini, korkularını ve şüphelerini paylaşabilir. Paylaşılan ilgi alanları ve derin bilgi birikimi nedeniyle, hem birbirinizi anlayabilir hem de gerçek ve şefkatli tavsiyeler sunabilirsiniz.

Birinin sizinle bir bağ kurmak için biraz zaman ayırmaya istekli olduğunu bilmek harika bir duygudur. Ayrıca, bu jest iki kişi de hem meşgul hem de birbirinden uzak yaşamlar yaşadığında ve yine de arkadaşlık ile ilgilenmeyi başardığında daha fazla anlam ifade eder.

cep telefonu

Kısacası, çevrimiçi bir arkadaşlık asla fiziksel temasın ve paylaşılan deneyimlerin yerini almayacaktır. Ancak, bazen internette ilginç insanlarla tanışabilirsiniz. Uzakta olmak onları hayatınızdan çıkarmak için bir neden olmayacak.

Çevrimiçi bir arkadaşlık sınırlıymış gibi gelebilse de, bu zenginleştirici bir deneyim olmayacağı anlamına gelmez. Sevgi, karşılıklı saygı ve ilgi varsa ve her iki kişi de diğerini olduğu haliyle takdir ederse, çevrimiçi bir arkadaşlık harika bir deneyim olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Çevrimiçi Avcılar ve 4 Özellikleri
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Çevrimiçi Avcılar ve 4 Özellikleri

Çevrimiçi avcılar reşit olmayanları hedef alırlar çünkü manipülasyonları daha kolaydır. Bu avcıların psikolojilerini analiz ediyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chan, D. K. S., & Cheng, G. H. L. (2004). A comparison of offline and online friendship qualities at different stages of relationship development. Journal of Social and Personal Relationships21(3), 305-320.

  • Mesch, G. S., & Talmud, I. (2006). Online friendship formation, communication channels, and social closeness. International Journal of Internet Science1(1), 29-44.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.