Logo image
Logo image

Başkalarıyla Duygusal Olarak Bağlantı Kurmak İçin 2 Sır

2 dakika
Başkalarıyla Duygusal Olarak Bağlantı Kurmak İçin 2 Sır
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kişiler arası ilişkiler hayatımızı zenginleştirir. Başkalarıyla iyi geçinmek, önemli hissetmek ve özel ilişkiler kurmak varoluşumuzu değerli kılar. Maalesef, bu doğuştan getirdiğimiz bir yetenek değil. Bu makalede, başkalarıyla duygusal olarak bağlantı kurmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları bulacaksınız.

Sevdiklerimizle olan ilişkilerimizi nasıl besleyeceğimizi öğrenebiliriz. Hepimiz karizmatik insanlar olabiliriz. Hayatınızın bu yönünü geliştirmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Bu yazı tam da sizin için!

1. Aktif dinleme sayesinde başkalarıyla duygusal olarak bağlantı kurun

Başkalarıyla duygusal olarak bağlantı kurma yollarından biri de karşınızdaki kişiye onu dinlediğinizi hissettirmektir. Konuşmalarda genellikle, dikkat dağınıklığı dikkatimizle yarış içindedir.Ayrıca ne cevap vereceğimizi düşünüyor olabiliriz. Bunu hiç yaşadınız mı?

Some figure

Konuştuğunuz kişiye tüm dikkatinizi vermek, aranızda güçlü bir bağ kurar. Bunu yapmanın anahtarı şu an üzerine odaklanmaktır. Bazen bu çok zor olabilir, ancak farkındalık meditasyonu gibi teknikler, dikkatinizi odaklamayı öğrenmek için iyi bir fikirdir. Ayrıca size yardımcı olabilecek birkaç şey var:

  • Karşınızdaki kişiyi yargılamaktan kaçının
  • Sadece kesinlikle gerekli olduğunda sözünü kesin. Çünkü onu böldüğünüz takdirde konuşan kişi söyledikleri ile ilgilenmediğinizi düşünebilir. Sözünü bölmeniz gerektiğinde bunu kısa bir şekilde yapın.
  • Tavsiye vermek yerine sadece dinleyin. Çoğu zaman, tavsiyede bulunurken, tek yaptığımız şey inançlarımızı diğer insanlara yansıtmak oluyor.

2. Vücut dilinizi değiştirin

Bazı çalışmalar vücut dilimizin iletişimin % 80’ini temsil ettiğini söylüyor. Dolayısıyla, sözel olmayan iletişimde ustalaşmak, başkalarıyla duygusal olarak bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir.

Konuşurken genellikle vücut hareketlerimizin farkında değiliz. Dikkatimizi söyleyeceklerimize o kadar odaklıyoruz ki beden hareketlerimizi unutuyoruz.

Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak dikkatinizi hareketlerinize yönlendirebilirsiniz:

  • Rahatlayın. Stresli gözükürseniz, konuşan kişi kendinizi rahat hissetmediğinizi anlayacaktır. Ayna nöronlarınız, yakın bir tehlike mesajı verecektir ve bu da duygusal olarak açılmayı daha da zorlaştıracaktır
  • Açık bir vücut dili benimseyin. Kollarınızı bağlamak veya sırtınızı diğer kişiye çevirmek, o kişiden rahatsız olduğunuzu gösterecektir. Bağlantınızı geliştirmek istiyorsanız, rahat olduğunuzu gösteren bir duruş benimsemeye çalışın.
  • İyi göz teması kurun. Gözlerimiz vücudumuzun en etkileyici bölümüdür. İyi bir göz teması sağlamak gerçekten önemlidir çünkü diğer kişinin söyledikleriyle ilgilendiğinizi anlamasını sağlar. Bunu yapmak için konuşma süresinin % 80’i boyunca göz teması kurmaya çalışın.
  • Uyum oluşturun. Uyumluluk, başkalarıyla duygusal olarak bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek çok kullanışlı bir tekniktir. Bir kişinin beden dilini ince bir şekilde taklit etmekten ibarettir. Bunu yapmak kişinin beynine size güvenebileceği mesajını gönderir.
Some figure

Başkalarıyla duygusal olarak bağlantı kurmanıza yardımcı olacak bu iki sır, konuşma becerilerinizi en üst düzeye çıkarma yolunda size rehberlik edebilir. Bununla birlikte, başka pek çok yararlı teknik vardır. Biraz araştırma yapın ve bugün bazı yeni teknikleri deneyin!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.