Logo image
Logo image

Online Arkadaşlık Esnasında Acı Çekmekten Kaçınmanın 3 Yolu

4 dakika
Online arkadaşlık tehlikelerle dolu olabilir. Size burada en yaygın olanlarını ve bunlardan kaçınmak için ne yapılması gerektiğini anlatacağız.
Online Arkadaşlık Esnasında Acı Çekmekten Kaçınmanın 3 Yolu
Tarafından yazılmıştır Julia Marquez Arrico
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günümüzde bir partner bulmak veya romantik bir ilişkiye başlamak için en yaygın yollardan birisi, farklı uygulamalar veya web siteleri kullanarak online arkadaşlık yapmaktır. İnsanlarla tanışmanın bu şekli bazı toplumlarda tam olarak kabul görmüştür.

Bunun yanında bu arkadaşlık tarzıyla ilgili birkaç farklı fenomen vardır. Bunların birçoğu online arkadaşlığı engellerle dolu bir yola dönüştürmektedir.

İşte bu nedenle bu yazıda online arkadaşlığın neden normal arkadaşlıktan daha stresli olabileceğini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Ayrıca, bu engellerin bazen sizde meydana getirdiği patlamaları önlemek adına size 3 ipucu da vereceğiz ve böylece devam ettiğiniz her ilişkinin tadını çıkarabilesiniz.

Online arkadaşlık neden daha streslidir?

Online arkadaşlık daha stresli olabilir ve sizi normal bir arkadaşlıktan daha çok yorar. Bunun nedeni de birbirinizi tanıma sürecinin büyük bir kısmının mesajlar yoluyla olmasıdır. Bu durum ise her şeyi fazlaca kişiliksiz ve soğuk hale dönüştürür.

İnsanlar uygulamaları veya arkadaşlık sitelerini kullanarak birbirlerini tanımaya çalışırken, genellikle üç durum ortaya çıkar: ortadan kaybolma, ilişkiyi dondurma ve ilişkide heyecanın bitmesi.

Some figure

Ortadan kaybolma

“Ortadan kaybolma” terimi birkaç görüşmeden sonra diğerinin aniden ortadan kaybolduğu durumları tanımlamak için kullanılır. Arkadaşlık yaptığınız kişi adeta bir hayalete dönüşür. Mesajlarınıza cevap vermez. Hatta sizi sosyal ağlardan bile engelleyebilir ve onunla her türlü iletişimi kaybedersiniz.

Bu durum neden meydana gelir? Birçok durumda, adeta “hayalet” olan kişi basitçe artık sizinle çıkmak istemediğini size bizzat söylemek istemez. Ve dolayısıyla da en kolay olanı seçer ve hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur.

İlişkiyi dondurma

İkinci olarak, ilişkiye son vermek için açık bir neden bulunmadığı halde daha sonraki görüşmeleri sürekli erteleyen ve “ilişki dondu” diyebileceğimiz bir durum vardır. Bu gibi durumlarda genelde olan şey ise partnerlerden birinin ilişkiyi tamamen bitirmeden sadece biraz soğutmaya çalışmasıdır.

Ortadan kaybolma durumuna benzer şekilde partnerlerden birisi ilişkiyi resmen sona erdirmekten kaçınmaya çalışır, ancak ilişkilerinin de azar azar ölmesine izin verir. Karşılaştıkları meselelerle başa çıkmak istemezler. Bir gecede sorunu kökten çözmek yerine zamana yayarlar.

İlişkide heyecanın bitmesi

En son ise ilişkide heyecanın bitmesi durumudur. Bu aralıklarla iletişimin olduğu, ancak hiçbir şeyin akıcı ve anlamlı gitmediği bir ilişki anlamına gelmektedir.

Arkadaşlığa devam edersiniz ve her şey yolunda gibi gözükür. Ancak iletişiminiz sürekli değildir. Partnerler birbirlerine mesaj gönderirler ancak aralarından birisinin cevap vermesi çok zaman alır. Bir araya gelip birbirini tanıma arzusu var gibidir ama planlar da sürekli ertelenmektedir. İlk başlarda her iki partner de çıkma konusunda hem fikirdir, fakat sonraları bir tanesi mazeret çıkarmaya başlamıştır.

“Aşkta her zaman bir çılgınlık vardır. Ancak çılgınlıkta da her zaman bir mantık vardır.”

– Friedrich Nietzsche

Some figure

Online arkadaşlık sırasında acı çekmekten kaçınmak için 3 pratik strateji

1. Belirsizliği en aza indirin

Online arkadaşlığın tüm zorluklarından kaçınmak için, diğerinin ne istediğini veya nasıl hissettiğini kestirebilmek için mümkün olan zamanı harcamanız çok önemlidir. Başka bir deyişle, belirsizliği en aza indirgemek çok önemlidir. Böylece, kendi başınıza “bulmak” için daha az süre harcayacak ve arkadaşlığınızın tadını çıkarmaya konsantre olacaksınız. Her şey olgun yetişkinler olmak ve açıkça konuşmakla ilgili.

Biriyle tanışabilirsiniz ve sizde ne aradığı ve sizden ne istediği konusunda net değilsinizdir. Bu durumda, arkadaşlığınızın tadını çıkarmak yerine sizinle ne kadar ilgilendiğini bulmak için işaretler ararsınız. Yalnızca karşınızdaki kişiden gelen işaretleri yakalamaya çalışırsanız, tutarsız ve doğal olmayan biri gibi görünürsünüz. Bu da arkadaşlığınız boyunca her şeyin doğal seyrinde gitmesini engelleyecektir.

2. Seçim yöntemlerinizi mükemmelleştirin

Kiminle çıkacağınızı seçerken çok dikkatli olmalısınız. Belki bir süredir kimseyle arkadaşlık yapmadınız. Veya belki de yeni insanlarla tanışmak istediğiniz noktaya daha yeni geldiniz. Durum ne olursa olsun, arkadaş bulmak için uygulamaları kullanmak oldukça heyecan verici ve motive edici olabilir. Buna ilaveten bu tür şeyleri yapmanın kolay ve oldukça da hızlı bir yoludur.

Bu şekilde insanlarla tanışmanın oldukça kolay olmasının bir sonucu olarak, online tanıştığınız hemen hemen herkesle bir araya gelmek isteyebilirsiniz. Ancak gerçekte ne aradığınızı bilmeniz önemlidir. Zamanınızın sizin için çok değerli olduğunu unutmayın. İdeal arkadaşınıza bir başkası tarafından çıkma teklifi yapılmış olabilir, çünkü siz ideal insanı araştırmak için etraflıca düşünmemiş olabilirsiniz.

Bu yüzden seçici olmanız önemlidir. Sizin için en iyisi olduğunu düşündüğünüz kişiyi dikkatlice seçin.

Some figure

3. Ön yargılarınıza dikkat edin

Ön yargılar yaptığımız, düşündüğümüz, söylediğimiz ve hissettiğimiz her şeyde mevcuttur. Ön yargılarımız çoğu zaman bir kişiye karşı belli duygularımızı tetikleyebilir, çünkü onların yaptıkları şey içimizdeki bir ön yargıyı “harekete geçirir”.

Ön yargılar bu şekildedir ve tamamen otomatiktir. Bir şey onları harekete geçirdiğinde ya bizi birisine çeker ya da bizi birisinden uzaklaştırır. Örneğin, sizin biriyle çıkma durumunuzda özellikle etkin olan ön yargılar vardır: Karşınızdaki kişinin konuşurken gözümüzün içine bakıp bakmadığı, nasıl giyindiği, güzel koku sürüp sürmediği, çok konuşup konuşmadığı, vb.

Örneğin, konuşurken gözlerinize bakmıyorsa, size yalan söylediği izlenimini edinebilirsiniz. Ancak, birisinin konuşurken insanların gözlerinin içine bakmakta zorluk çekmesinin başka nedenleri de olabilir. Utangaç olabilirler mesela. Bu nedenle de sürekli olarak insanların gözlerine bakmaktan sakınabilirler.

Ön yargılarınızı bir kenara bırakın

Gözlemlediğiniz hemen her şeyle ilgili veya karşınızdaki kişinin arkadaşlığınız esnasında kendisi hakkında söyledikleriyle ilgili ön yargılarınız olabilir. Tüm bu ön yargılı fikirlerinizi bir kenara bırakmayı ve karşınızdakine bir şans vermeyi öğrenmelisiniz.

Kendinize neden ön yargılarınızı atmadığınızı sorun. Bunlar karşınızdaki kişide tespit edebildiğiniz işaret ve sinyallerle ilgili önceki deneyimlerinizden veya ön yargılarınızdan mı kaynaklanmaktadır?

Bir şeyleri yapma şeklinizi değiştirmek ve en iyi kişiyi bulabilmek için asla geç değildir.

Sonuç olarak, her zaman hayattan keyif almaya bakın. İnsanlarla tanışmak zorluklarla, sürprizlerle ve yeni deneyimlerle dolu bir yol olabilir. Karşılaştığınız insanlara yeterince şans verin. Hepsinden önemlisi, olumsuz ya da gerçekçi olmayan beklentilerden uzak durun. Sizi kontrol etmelerine izin verirseniz oyunu daha başlamadan kaybedersiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.