Logo image
Logo image

Karşınızdakinin İlgisini Yitirmeden Sohbet Edin

3 dakika
Karşınızdakinin İlgisini Yitirmeden Sohbet Edin
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Winston Churchill, “İyi bir sohbet konuşmacıları değil, meseleyi tüketmeli” demiştir. Şüphesiz ki, Churchill kadar müzakerelerde bulunan bir adam, karşınızdakinin ilgisini yitirmeden nasıl bir konuşma yapabileceğiniz konusunda bilgi edinebileceğiniz biriydi. Tabii bunları kağıda döküp gelecek nesillere bırakması pek de olası değilmiş.

Fakat bu yazımızda biz size bu konuyla ilgili bazı ipuçları vereceğiz. Biz insanlar sosyal varlıklarızdır ve hayatımız diğer insanlarla olan ilişkilerimiz etrafında gelişir. Bu yüzden, nasıl iyi sohbet edilebileceğini bilmek önemlidir.

Karşınızdakinin İlgisini Yitirmeden Sohbet Etmenin Kilit Noktaları

Hiç siz konuşurken, karşınızdakinin esnemesini engellemeye çalıştığını hissettiniz mi? Konuştuğunuz konular önemli olmasına rağmen, dinleyicilerinizin konuştuğunuz konulara ilgisini kaybettiğini fark ettiniz mi? Öğrencileriniz sınıfta uyuyakalıyor mu? Eğer bu sorunlardan herhangi birinden ya da benzer bir durumdan muzdaripseniz, sohbet etmekle ilgili bu kilit noktalar, diğer insanlarla duygusal olarak bağ kurmanıza ve karşınızdakinin ilgisini çekmenize yardımcı olduğu için ilginizi çekecektir.

Some figure

Fakat tam olarak bu meseleye girmeden önce, çok net bir şekilde açıklamamız gereken bir şey var: Söylediklerinizi iyice araştırmanız gerekir. Yani, konuşmanız net ya da tutarlı olmalı. Eğer konuşmanızın içeriği iyiyse, sözlerinizi dinleyicinin tek bir kelimeyi kaçırmak istemeyeceği şekilde ifade etmeniz gerekmektedir.

“Öpücükler kelimelerle ilişkilidir ve sevgi yapılabilecek en muhteşem sohbettir.”

– Angels Mastretta

Kısa ve net bir hikaye anlatın

Dersi sanki bir öykü ya da bir maceraymış gibi anlatan bir tarih öğretmeniniz oldu mu hiç? Bunu deneyimleyen birini tanıyor musunuz? Böyle bir öğretmeni olan insanların çoğu, bu dersleri şu anda büyük bir tutku ile hatırlıyor. Bu dersleri, geri dönmek istedikleri harika bir dünyaya açılan bir kapı olarak görüyorlar.

Bu örnekten yola çıkarak, birisiyle konuştuğunuzda, onlara yalnızca monoton bir şekilde görevler listesi vermeyin. Hedeflerinizi onlara daha iyi bir şekilde aktarabilmek adına, anlattığınız kişiyi de hikayeye dahil edin, fikrin nasıl ortaya çıktığını açıklayın.

Konuşma tonumuz çok önemlidir. Eğer kuru, soğuk ve monoton olmayacak şekilde doğrudan bir konuşma tarzı kullanarak, ne söylemek istediğinizi kısaca açıklamayı başarırsanız,  karşınızdakinin ilgisini yitirmeden onlara istediğinizi anlatabilirsiniz.

Konuştuğunuz kişiyi tanıyın

Bu tamamen mantıklı bir konuşmanın kilit noktasıdır. Ne hakkında konuşabileceğinizi ve konuşmayı en iyi şekilde nasıl sürdürebileceğinizi bilmek için konuştuğunuz kişiyi oldukça iyi tanımanız gerekmektedir. Basit bir örnek vermek gerekirse, bir çocukla konuşmakla bir yetişkinle konuşmak aynı değildir.

Kiminle konuştuğumuzu bilmemiz çok önemlidir. Dolayısıyla, karşımızdakinin kültürel seviyesini, zevklerini ve tercihlerini bilmemiz gerekir… Aksi takdirde, karşımızdakinin bilgi sahibi olmadığı konulara gireriz ki bu durumda konuşmanın içinde kaybolup oldukça teknik terimler kullanır ve büyük ihtimalle konuşmanın sonunda kendi kendimize konuşuyor oluruz.

Karşınızdaki kişinin yaşı, zevkleri, kültürel seviyesi; öğrenebildiğiniz her neyse, konuşmanızı onların ihtiyaçlarına göre uyarlamanız gerekmektedir. Yani bahsettiklerinizi anlamaları ve bahsettiklerinizle ilgilenmeleri için elinizden gelen her şeyi yapın. Konuyu derinlemesine açıklayın, sorularına cevap verin ve farklı teknikler kullanın.

Some figure

Popüler referanslar vermeye çalışın

Popüler referansların kullanılması, karşınızdakinin ilgisini yitirmemek için başvurulabilecek oldukça yararlı bir yöntemdir. Yani, uzun ve karmaşık bir şeyi açıklamanız gerekiyorsa, anlaşılır benzetmeler, popüler sözler, eğlenceli metaforlar kullanmayı da ihmal etmeyin.

Kısacası konuşmanızda, karşınızdaki kişinin de bildiği popüler kültür ögelerine yer vermelisiniz. Bu, fikirlerinizi daha net bir şekilde ifade etmenize ve karşınızdakine aktarmaya çalıştığınız şey hakkında daha iyi bir fikir vermenize yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda konuşmanıza daha fazla duygu katmanıza izin verecek ve karşınızdakinin ilgisini üzerinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Sohbet etmekle ilgili diğer ilginç kilit noktaları

Konuşmanın ve karşınızdakinin ilgisini kaybetmemenin kilit noktaları aslında oldukça temel şeylerdir. Ancak ilginç olan başka noktalar da vardır:

  • Ara verin. Duraklamalar izleyicilerde beklenti yaratır ve mesaja dramatik ve etkileyici bir derinlik verir. Ancak bu molaların aşırı uzun olmadığından emin olun, aksi takdirde yine sıkılırlar.
  • Empati kurun. Bu şekilde dinleyicinin bakış açısını anlayabilir ve ne duymak istediğini daha iyi bilebilirsiniz.
  • Dinleyicinizin vücut dilini takip edin. Bu size dinleyicileriniz hakkında çok şey söyler ve karşınızdakilerin size verdiği geri bildirimlere göre kendinizi ifade etmenin yeni yollarını bulabilirsiniz.

Artık kaliteli bir konuşma için yapmanız gereken şeyleri öğrendiğinize göre, onları uygulamaya koymaya çalışabilirsiniz. Umarız bu bahsettiklerimiz sizlere iyi birer konuşmacı olmanız konusunda yardımcı olur. Saatlerce süren eğlenceli tartışmalar sizi bekliyor.

“Sessizlik en iyi konuşma sanatlarından biridir.”

– William Hazlitt

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.