Çatışmaların Çözümlenmesi - İddialı Teknikler

Başkalarıyla etkileşimlerinizde iddialı ve girişken davranmak, kendi çıkarlarınızı ve başkalarının haklarını korurken, çatışmaları önlemeniz konusunda da size yardımcı olabilir.
Çatışmaların Çözümlenmesi - İddialı Teknikler

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2020

İletişim tecrübeleriniz, genellikle istediğiniz kadar akıcı bir biçimde gerçekleşmez. Yanlış anlamalar ve çatışmalar yaygın olarak meydana gelen iletişim problemleri ve bu durumlar ne yazık ki ilişkileri etkileyebilir ve hayal kırıklığına neden olabilir. Bu kapsamda, çatışmaların çözümlenmesi adına uygulanan olumlu ve girişken yöntemler ve teknikler, hem kendi haklarınızı korumaya yardımcı olur hem de diğerlerinin haklarının da ihlal edilmesinin önüne geçen prosedürlerdir.

Bu basit teknikleri öğrenir ve uygularsanız, sonunda, bu teknikler de doğal tepkiler repertuarınızın bir parçası haline gelecektir. Başlangıçta, üzerinizde biraz yapmacık gibi durabilirler, ancak bu görüntü, bu tekniklerin tekraren uygulanması ile ortadan kalkacaktır.

Çatışmaların ortaya çıkmasının önüne geçmek oldukça kolay.

İddialı veya girişken olmak nedir?

Girişkenlik veya bir diğer yönüyle iddialı olmak, bireyin iletişim halinde olduğu kişiyi incitmeden veya rahatsız etmeden arzularını, ihtiyaçlarını ve düşüncelerini ifade etmesini sağlayan bir iletişim tarzıdır. Aşağıda açıkladığımız üç temel iletişim türünü göz önünde bulundurduğunuzda, bu kavramı da anlamak daha kolay olacaktır:

  • Pasif: Bu durumda, birey görüşlerini ifade etmekten veya haklarını savunmaktan aciz bir görüntü sergiler. Bu tarz bireyler karşıt görüşte olmaktan hoşlanmazlar, çünkü, günün sonunda, bu karşıtlıklarla yüzleşmekten korkuyor olacaklardır. İnsanları memnun etme ihtiyacı, çoğu zaman başkaları tarafından manipüle edildiklerini veya yanlış anlaşıldıklarını düşünmelerine neden olur.
  • Agresif: İletişim spektrumunun diğer ucunda ise, komutlar yoluyla iletişim kuran ve başka bir bakış açısına pek fazla ilgi göstermeyen diğer insanlar var. Bu tip insanlar, kendi kriterlerini başkalarına dayatmaya çalışırlar ve gözdağı verme, suçlama veya öfke gibi yöntemleri kullanma eğilimindedirler.
  • İddialı/girişken: Bu iletişim tarzı, bu üçlü arasındaki en iyisi, çünkü diğer insanların bakış açılarına saygı gösterirken aynı fikirde olmama ve fikirlerini ifade etme yeterliliği ile karakterize bir tarz. Benlik saygısı iyi olan insanlar bu iletişim tarzını kullanma eğilimindedirler. İddialı veya girişken olarak adlandırabileceğimiz bu iletişim tarzı, bu iletişim şeklinin içerisinde yer alan herkes için oldukça tatmin edici.

Çatışmaların çözümlenmesi için iddialı teknikler

Girişkenlik soyut bir kavram değil. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde, girişken veya iddialı davranışlarınızı uygulamaya koyabilirsiniz. Potansiyel bir çatışma durumu ile karşı karşıya kaldığınızda, aşağıda açıkladığımız temel sırayı takip edebilirsiniz:

  • Genellemeler yerine somut gerçekleri belirterek başlayın. “Artık benimle hiç zaman geçirmiyorsun” demek yerine, “Geçtiğimiz birkaç hafta içinde birbirimizi sadece iki kez gördük” demeyi deneyin.
  • Diğer kişiyi suçlamak veya etiketlemek yerine durumun size kendinizi nasıl hissettirdiğini ifade edin. “Bu beni üzüyor” demek “bencilsin” demekten her zaman daha iyidir.
  • Somut bir teklifte bulunun. Örneğin, “Birbirimizi görmek için bu hafta bir gün belirlemek istiyorum”.
  • Bu planın durumu nasıl iyileştireceğini açıklayın. Örneğin, “Bu şekilde birlikte daha fazla zaman geçirebiliriz ve artık bu konuyu tartışmamıza gerek kalmaz”.

Bozuk plak tekniği

Bu teknik, sakin ve kendinden emin bir ses tonuyla tespitlerinizi sürekli tekrarlamanızı kapsıyor.

“Hepsi senin hatan, her zaman geç kalıyoruz.”

“İşten geç çıkmak zorunda kaldım çünkü bir toplantımız vardı.”

“Her zaman aynı şeyi yapıyorsun.”

“Yineliyorum, normalden daha geç işten çıkmak zorunda kaldım çünkü bir toplantımız vardı.”

Sisleme, çatışmaların çözümlenmesi için iddialı ve girişken tekniklerden biri

Bu tekniği de, diğer bir kişi sizi eleştirirken veya sizi manipüle etmek amacıyla size tavsiyelerde bulunurken kullanabilirsiniz.

Bu durumda, bu teknik, karşınızdakinin söylediklerinin kısmen doğru olduğunu kabul etmeyi, ancak nihai kararı sizin elinizde tutmayı gerektiriyor:

“Artık bizimle asla dışarı çıkmıyorsun. Arkadaşlarını unutuyorsun. ”

“Haklısın, artık sizinle dışarı çıkamıyorum, çünkü şu anki çalışma tempomda bu benim için hiç de mümkün değil.”

İş yaşantısındaki ilişkiler farklılıklar gösterebilir.

İddialı ve girişken yolla anlaşma tekniği

Bu durumda, hiçbir etiketi kabul etmeden yanlış yaptığınızı kabul edersiniz. Başka bir deyişle, diğer kişinin size taktığı etiketi reddedersiniz, ancak hatanızı da kabul edersiniz.

“Her zaman arkanda bir karmaşa bırakıyorsun. Çok düşüncesizsin.”

“Doğru, evi temizlemedim çünkü aceleyle evden ayrıldım ama bunu her zaman yapmıyorum.”

Çatışmaların çözümlenmesi için sorunu yok sayma

Bu tekniği de, karşınızdaki kişi aşırı derecede üzgün veya öfkeli olduğunda kullanabilirsiniz. Bu teknikte yapılacak şey, tartışmaya sebep olacak nedenleri görmezden gelmeyi içerir.

“Şu anda gerçekten kızgın görünüyorsun ve söyleyeceğimiz şeylerle birbirimize zarar verebiliriz. Daha sonra sakinleştiğimizde bunun hakkında ayrıca konuşalım.”

Bunlar günlük yaşamınızda daha iddialı veya girişken olmak için kullanılan ve sayısı daha fazla olan tekniklerin bir kaç örneği.

Gördüğünüz gibi, buradaki en önemli nokta, sakin, dengeli ve saygılı bir ses tonuna sahip olmak. Bakış açınızı başkalarına karşı savunurken tansiyonu yükseltmekten kaçınmak en doğru şey olacaktır. Düzenli bir biçimde bunları uyguladığınızda, girişken ve iddialı bir tutum, etkili bir iletişim için en değerli aracınız olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Rathus Girişkenlik Programı
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Rathus Girişkenlik Programı

Spencer A. Rathus tarafından geliştirilen Rathus Girişkenlik Programı, girişkenliğinizi ölçmek için bir testtir. Girişkenlik refahınız için gereklidir.  • Caballo, V. E. (1983). Asertividad: definiciones y dimensiones. Estudios de psicología4(13), 51-62.
  • Mayer-Spiess, O. C. (1996). La asertividad: expresión de una sana autoestima. Desclée de Brouwer.