Eleştiriye Nasıl Cevap Verilir ve Altından Nasıl Kalkılır?

Eylül 21, 2018

Birisi sizi eleştirdiğinde, genellikle bunu kişisel bir saldırı olarak görürsünüz. Bazen utanç verici, acı verici ve rahatsız edici olabilen kötü bir yorum gibi hissedebilirsiniz, ki genellikle bu yapıcı eleştiri değildir. Bu yüzden eleştirilere psikolojik sebeplerden dolayı cevap vermek çok zor olabilir. Ayrıca, ilk tepkilerinizden birinin genellikle savunma amaçlı olması da önemlidir. Peki eleştiriye nasıl cevap verilir?

Ancak, birilerinin eleştirisinin sizi çok etkilemesine izin vermek, özellikle de doğrulanmamışsa iyi bir fikir değildir. Savunmak yerine, eleştiriye iddialı olarak cevap verirseniz çok daha iyi olur. Böylelikle, ondan bir şey elde edebilir ve size herhangi bir şekilde zarar vermesini önleyebilirsiniz.

İlk olarak, eleştiriye nasıl cevap verilir sorusunda bilinmesi gereken ilk şey kendinize başkalarının eleştirileri hakkında bazı sorular sormak, size karşı yapılan eleştirileri sorgulamanın gerçekten önemli olduğudur. Acı verici olabilir, ama aslında herkesin amacı seni incitmek değildir. Örneğin, sizi eleştirerek hedefleri nedir? Neden bunu yapıyorlar? Sebepleri neler olabilir?

Birisi sizi eleştirirse ve bu kişinin neden bu kadar sinirlendiğini ya da bu şekilde size neden tepki gösterterdiğini sorgulamıyor ve düşünmüyorsanız, büyük olasılıkla kendinizi savunmaya devam edersiniz. Fakat eğer dürtülerinin seni uzağa götürüp sakinleştirmesine izin vermezsen, her şey çok daha rahat ilerler. Sakin bir hal aldığınızda, her zaman bu tür durumları farklı göreceksiniz. Belki sizi eleştiren kişinin size karşı yapıcı ve olumlu düşünceleri vardır.

Sizi eleştiren kişinin yanlış olduğunu ve yanlış düşündüğünü, ancak bu düşünceyi doğru bir şekilde ifade etmediği kanısına da varabilirsiniz. Sonunda size ne söylediklerini kabul ediyorsunuz. Tek yapmanız gereken, onları manipüle etmenizi kolaylaştırmak. Üstüne, kendinize saygı duymadığınız için öz saygınız düşer ve bu ilerleyen zamanlarda sosyal ilişkilerinizi zayıflatır.

kadının elinde üzgün surat emojisi var

Eleştiriyle yüzleşmek

Birisi eleştiriyi nasıl algılayacağını bilemezse genellikle mazeret üreterek tepki gösterir (“evet, ama…”). Her ne pahasına olursa olsun kaçınmaya çalışırlar. Yüzeyde kabul eden ama değişmesi gerektiğine ikna olmayan insanlar da vardır.

Bütün bu eleştirilere yönelik tutumlar zararlı, çünkü insanlar bunu bir tür saldırı olarak algılıyorlar. Yani bu muhtemelen kötü hissetmenize ve bundan bir şey öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Eleştiri nasıl algılanmalıdır

Sakin bir şekilde eleştiriye tepki vermeyi öğrenirseniz, bu, negatif duygularınızı kontrol etmeyi öğreneceğiniz anlamına gelir. Sakin bir ruh halindeyken, söylediklerinize daha fazla dikkat edip bundan bir şey elde edebilirsiniz. Bu, niyetlerini anlayabilmenin ve onların kötü olup olmadığını belirlemenin tek yoludur. Sakin kalarak eleştiri yapanların niyetini kısaca öğrenebilir ve ona göre olumlu ya da olumsuz tepkinizi ortaya koyabilirsiniz.

Dolayısıyla eleştiri aslında yapıcıdır. Bundan öğrenebilir ve kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Artı, eğer iyi bir eleştiri olsa da, diğer kişi bunu nasıl ifade edeceğini bilmiyorsa, onlara bunu yapmanın doğru yolunu gösterebilirsiniz. İlişkinizi sağlam tutmaya yardımcı olur ve bu da yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırır, daha sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.

Öte yandan, çevrenizdeki kötü huylu insanlar sizi manipüle etmeye çalışıyor olabilirler. Buna verilecek en iyi tepki, öfkelenmek ya da sinirlenmek değildir. Neyi düşündüğünüzü ifade etmeli, iddialı, sakin ve huzurlu hissedip öyle cevap vermelisiniz. Aslında, eğer öfkeyle tepki vermiyorsanız, onların zayıf noktalarınızı görmelerine izin vermezsiniz.

Diğer kişi haklıysa ve yanılıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey kendinizi düzeltmektir. Ama durum böyle değilse, sizin fikrinizin arkasında durmalı ve savunmalısınız. Eğer bunu yapmaya devam ederlerse, o kişiyle az vakit geçirmek iyi bir çözüm olabilir.

Bir eleştiri karşısında sakin olduğunuzda, genellikle kafanızı kurcalayan bir şey olduğunda, çok rahatsız olan bir durumdan rahatça çıkabilirsiniz. İddialı olarak yanıt vermek saldırıya uğramanızı engelleyecek ve benlik saygınızı koruyacaktır. Bu da size sosyal ilişkilerinizde sağlam bir duruş verecektir.

“Bir eleştiri sadece bir fikirdir. Hiçbir şey kanıtlamak zorunda değilsin. Her zaman eleştiriden öğrenebilirsin, ya da duygularını kontrol etmede daha iyi olabilirsin ve ondan uzak durursun.”

kadın ve erkek konuşuyorlar

Başarılı bir şekilde eleştiriye nasıl cevap verilir

Eleştiriye maruz kalmak çok da hoş bir durum değildir. Birinin size söylediklerinin doğru olduğunu düşündüğünüzde bu daha da doğrudur. Bu yüzden size, eleştiriye nasıl cevap verilir ve önemli olan yapılan eleştirinin altından başarılı bir şekilde nasıl kalkılır şimdi size onu göstereceğiz.

Eleştiriyi aldıktan sonraki ilk adım, onu analiz etmek ve içsel monoloğunuzu değiştirmektir (kafanızda ne söylediğini ve düşündüğünüzü). Örneğin, kendinize şöyle bir şey anlatabilirsiniz, “Hiçbir şey kanıtlamak zorunda değilim çünkü kimse bana saldırmıyor. Dikkatle dinleyin, çünkü söyledikleri yararlı olabilir. Ne istediklerini anlamaya çalış. Sadece beni eleştirdikleri için, tamamen başarısız olduğum anlamına gelmez. ”

Yapmanız gereken bir sonraki şey onların eleştirilerini değerlendirmektir. Bu, davranışınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini veya size söylediklerini yapıcı bir şekilde reddetmenin en iyi yolu olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, bu şeyler hakkında derin ve detaylı bir şekilde düşünmelisiniz, tabi hızlı olmakta da fayda var çünkü geç cevap vermek eleştiri ne olursa olsun bunu kabullenmektir. Eleştiriye nasıl cevap verilir sorusunun cevabını almak için aşağıdakilere daha detaylı bir şekilde göz atalım:

 • Bu eleştiriyi kimin yaptığını kendinize sorun. Kalifiye mi? Sizi yeterince tanıyorlar mı? Ne hakkında konuştuklarını biliyorlar mı?
 • Bu diğer kişi onların eleştirileri ile ne gibi bir hedefe sahip? Sizi daha kötü hissettirmek için eleştiri söylenmiş olabilir. Ama aynı zamanda bazı anlaşmaya varmaya çalışmak ya da onları rahatsız eden bir şeyi bilmeniz için yapıyor olma ihtimalleri de vardır.
 • Sık sık aldığınız bir eleştiri olup olmadığını kendinize sorun. Bunu ilk kez duyuyorum mu yoksa başkaları da aynı şeyi mi söyledi? Eğer bir eleştiriyi sık sık farklı kişilerden duyuyorsanız, doğruluğu muhtemel olabilir.
 • Bu eleştiri nedeniyle kendimi değiştirmek için ne kadar enerji harcamalıyım? Belki de buna değmez…
 • O ortamda olan duygusal atmosferi düşün. Diğer kişi öfkeli olabilir, belki de bu kadar ciddiye almamalıydın. Duygularınızı düşünmek, durumu farklı bir pencerede görmenize yardımcı olabilir. Hepimiz kızdığımızda anlamadığımız şeyleri söylüyoruz. Bazen bunun dışında büyük bir anlaşma yapmamak en iyisidir.

Eleştirilere başarılı bir şekilde cevap vermenin anahtarı aktif dinleme ve içsel monologunuzu yönetmektir. Bu şekilde, daha sonra yapılan eleştirilere sakinlik ve güven içerisinde güzel bir cevap verebilirsiniz.

kahve içerken konuşan insanlar

Eğer yapılan eleştirinin doğruluk payı varsa ne yapılır?

İyi bir eleştiri olup olmadığı cevabı evet ise, yapabileceğiniz birkaç farklı şey var. İşte bunlardan bazıları:

 • Duygularını kontrol et. Kızmamak en iyisi. Nasıl hissettiğini kontrol etmelisin.
 • Eleştiriyle ilgili savunma yapmayın. Söyledikler doğruysa, savunmaya gerek yoktur. Bu şekilde eleştiri alırsan, sadece zaman ve enerji harcıyorsun.
 • Aktif olarak dinleyin. Tepki vermenin doğru yolu aktif olarak dinlemektir. Diğer bir deyişle, size ne anlattıklarını anlamak için mesajlarına dikkat etmelisin. Bu onların eleştirilerine uygun şekilde cevap vermenize yardımcı olacaktır.
 • Daha fazla bilgi isteyin ve değiştirmenize yardımcı olabilecek şeyler arayın. Bu, alternatif bulma, kızgın olma anlamına gelmez. Eğer size yapıcı ve doğru bir eleştiri yapılıyorsa detaylarını sorun ve bu size kendinizi değiştirmek ve davranışlarınızı düzeltmek için bir şans verecektir.
 • Anladığınızdan emin olmak için söylediklerini özetleyin. Sonunda bir özet yap ve söylediklerini söyledin mi diye sorun.
 • Değişim için bir strateji oluşturun. Bir şeyler planlayın ve değişmenize yardımcı olacak şekilde hareket etmeye başlayın.

Gördüğünüz gibi eleştiriye cevap vermenin iki temel yolu var. Doğru değilse, kendinizi diğer kişinin yerine koymalı ve niyetinin ne olduğunu anlamalısınız. Sizi neden eleştirdiklerini anlamaya çalışmak önemlidir. Eğer eleştiri doğrulanırsa, o zaman iddialı olmak en iyisidir. Bu şekilde, sizi eleştirdikleri her şeyi geliştirebilirsiniz.

Kaynakça
 • Goleman, D. Working with Emotional Intelligence. A&C Black. 1998.