Büyük Başarılar Elde Etmenize Yardımcı Olan Şey Nedir?

Onları geliştirmek için kişiliğinizin her yönünü analiz etmek ister misiniz? Nasıl kazanabileceğinizi bilmek ister misin? Bu yazıda bazı ipuçları ve araçlar paylaşıyoruz, okumaya devam edin!
Büyük Başarılar Elde Etmenize Yardımcı Olan Şey Nedir?
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sadece başardıklarınızı hatırlıyor olsaydınız, fakat sizi oraya götüren şeyi hatırlamıyorsanız ne olurdu? Yaptıklarınızı unutursanız, büyük başarılar elde etmek için yaptıklarınızı tekrarlamanız çok zor olacaktır. Ayrıca, amacınıza ulaşan kişi olduğunuzu bilmenin gücünü de kaybedersiniz. Bu yüzden neyin kazanmanızı sağladığını hatırlamanız gerekiyor.

Kişiliğinizin geliştirebileceğiniz veya üzerinde çalışabileceğiniz kısmını tanımlamanız büyük olasılıkla kolaydır. Başka bir deyişle, kendinizde en az sevdiğiniz veya en çok soruna neden olan kısmı tanımlamanız kolaydır. Bununla birlikte, sizi güçlü ve özel kılan şeyleri sorsam ne derdiniz? Bu soruyu cevaplamaya çalışın ve kendinizdeki en kötü kısmını tanımlamaktan daha zor olup olmadığını görün.

Büyük başarılar elde etmenize neyin yardım ettiğini hatırlamalısınız, çünkü bu bir zorluğa meydan okumaya hazır olduğunuzda sizi hangi özelliklerin tanımladığını görmenize izin verecektir. Nerede başarısız olduğunuzu göreceksiniz ve bir dahaki sefere daha iyi fikirleriniz olacak. Zor bir anda size yardımcı olan insanlara sorun. Kendinize güvenin. Bir kez yaptıysanız, neden tekrar yapamadınız?

ormanda çıplak ayak yürüyen kadın

SWOT: Değerli bir araç

SWOT, gerçekliği objektif olarak analiz etmenize yardımcı olan bir araçtır. İç ve dış yönleri dikkate almanıza ve her birindeki güçlü ve zayıf yönlere değer vermenize rehberlik eder. Başlangıçta, işletmeler ve işadamları hedef kitleydi çünkü bu onların piyasayı ve işletmelerini daha verimli bir şekilde analiz etmelerine yardımcı oldu. Öyleyse neden kişiliklerimizi ve yeteneklerimizi aynı şekilde analiz etmeyelim?

Bu fikrin kısaltması dört bileşenden gelir: Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler. Zayıflıklar ve güçlü yanlar içsel olarak kabul edilir, kendi içsel yönlerinden oluşur. Diğer ikisiyse dışsal yönlerdir. Her noktaya ayrı ayrı bakalım:

  • Güçlü yönler: Bu özellik bir içgözlem gerektirir; böylece güçlü yönlerinizi analiz edebilir ve onların farkında olabilirsiniz. Ben hangi yönden özelim? Beni diğerlerinden farklı kılan ne? Örneğin, problem çözmedeki yaratıcılık, bir şeyler yapmanın yeni yollarını bulmanıza yardımcı olur.
  • Zayıf yönler: Bu, en çok çalışmayı gerektiren iç mücadelelerinizi ifade eder. Bunlar stres ya da problem kaynakları, geliştirmek istediğiniz şeylerdir. Bunlar hepimizin yenmesi ve sonra çözmesi gereken engellerdir. Bazı zayıflık örnekleri, irade eksikliği, hayal kırıklığına karşı düşük tolerans, insanların önünde konuşamama vb. zayıflıklardır.
  • Fırsatlar: Burada güçlü yönlerinizi geliştirmek veya zayıf yönleriniz üzerinde çalışmak için kullanabileceğiniz dış özellikleri analiz etmelisiniz. Başka bir deyişle, kişisel gelişim için kullanabileceğiniz kaynakları analiz etmelisiniz. Örneğin, topluluk önünde konuşma kursuna, bir egzersiz programına kaydolun, sağlıklı bir diyet seçin vb.
  • Tehditler: Bu, herhangi bir dış tehlikeli faktör anlamına gelir ve kişiliğinizi, şartlarınızı veya gelişiminizi etkiler. Onları değerlendirmek ve onlarla yüzleşme fırsatına sahip olduğunuzda aklınızda tutmak zorundasınız. Örneğin, herkesle konuşmak zorundaysanız ve bunun sizin için zor olacağını biliyorsanız, sunumunuzun olabildiğince iyi olduğundan emin olabilirsiniz.
Swot analizi tablosu

İyi bir analiz size büyük başarılar elde etme gücü verebilir

SWOT analizinin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bahsettiğimiz gibi bir şirketi değerlendirmek için kullanabilirsiniz. Ancak, kendiniz için kullandığınızda daha az etkili veya az güçlü değildir. Hayatınızı ve takviminizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Dahası, onu kısmen kullanabilir veya farklı seviyelerde gerçekten derinlere inebilirsiniz. Başka bir deyişle, yaratıcı olmanız ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilmeniz için size bir miktar özerklik verir.

Bu metodoloji, özelliklerinizin, güçlü ya da zayıf yönlerini, sevseniz de sezmeseniz de belirleyerek sizi güçlü kılar. Kim olduğunuzu, kim olmak istediğinizi ve bunun gerçekleşmesi için hangi kaynakların olması gerektiğini bilmek sizi büyük başarılar elde edebilecek bir konuma getirir. Sizi gitmek istediğiniz yere götüren yolu tasarlama fırsatı sunar.

“Kendine meydan oku, büyümeye giden tek yol bu.”

– Morgan Freeman


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.