Logo image
Logo image

Günde On Dakika Egzersiz Sizi Daha Mutlu Yapabilir

2 dakika
Günde on dakika egzersiz ile daha mutlu olunabileceği doğru mudur? Bakalım bilim bize bu konuda ne söylemektedir!
Günde On Dakika Egzersiz Sizi Daha Mutlu Yapabilir
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bilim sürekli değişmekte ve ilerlemektedir. Şimdi ise sadece günde on dakika egzersiz yapmanın sizi daha mutlu edebileceğini doğruladı.

Herkes spor ve fiziksel aktivitenin sağladığı genel yararların farkındadır. Egzersiz, vücudumuzun bizi daha neşeli ve mutlu yapacak sağlıklı hormonları salgılamasını sağlar.

Bir araştırma, günde on dakika egzersiz ile daha mutlu olunabileceğini doğrulamıştır

Bu çalışma Michigan Üniversitesinde yapıldı. Bir grup araştırmacı, özellikle zihinsel olarak sağlıklı insanlara odaklanarak, pozitif duygularımız ve egzersiz arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Fiziksel olarak aktif kişilerin anksiyete ve depresyondan muzdarip olma risklerinin daha düşük olduğunu zaten biliyorduk. Bununla beraber bu yeni çalışma, orta derecede bir egzersizin olumlu ve sağlıklı etkilerini göstermiştir.

Başka bir deyişle, spor salonlarında saatler harcamak veya her gün yürüyüşe çıkmak zorunda değilsiniz. Bunlar hiç de kötü olmamakla birlikte, egzersizin olumlu duygusal faydaları yine de çok daha az çaba sarf ederek elde edilebilir.

Some figure

Çalışmanın sonuçları

Araştırmacılar, 1980’den beri gerçekleştirilen ve mutluluğu egzersizle ilişkilendiren 23 çalışmadaki yarım milyondan fazla katılımcının verilerini analiz ettiler.

Verileri inceledikten ve farklı çalışmalardaki katılımcıların çok çeşitli sosyoekonomik ve etnik gruplara ait olduklarını belirledikten sonra, hareketsiz ve aktif insanları karşılaştırarak, günde sadece 10 dakika veya haftada bir kez egzersiz yapmanın bu insanların daha mutlu hissetmelerine yardımcı olduğunu ispatladılar.

Haftada bir saat kırk beş dakika egzersiz yapan bir kişinin mutluluğunun % 20 arttığını buldular. Kişi daha uzun süre egzersiz yaparsa bu yüzde oranı daha da artmaktadır. Haftada iki ile üç saat arası egzersiz yapanlarda bu oran % 29’a ve haftada üç saatten fazla egzersiz yapanlarda ise % 52’ye kadar çıkmaktadır.

Bu nedenle günde on dakika egzersiz yapmak sizi daha mutlu edebilir. Ancak bu mutluluk etkisinin devam etmesi için düzenli egzersiz yapmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Daha ilginç gerçekler

Profesör Weiyun Chen’in liderliğindeki araştırmacılar sonuçlar karşısında şok oldular. Chen, Mutluluk Çalışmaları dergisinde yayınladığı makalesinde orta derecede egzersiz yapanların daha mutlu olma eğiliminde olduklarını açıkladı.

Araştırmacılar egzersizden kaynaklanan sağlıklı bir vücut ve sosyal etkileşimlerle ortaya çıkan mutluluk hissini vurguladılar. Diğer uzmanlar da egzersiz yapmanın kilo vermeye yardımcı olduğunu ve böylece öz güveni arttırdığını ve beden görüntüsünü de iyileştirdiğini doğruladılar.

Some figure

Egzersizin diğer faydaları

Egzersiz aynı zamanda zihinsel gürültüyü ve negatif düşünceleri azaltacak şekilde tek bir aktiviteye odaklanmamıza da yardımcı olur.

Egzersiz yaptığımızda serotonin, dopamin ve endorfin salgılarız. Bu üç nörotransmitter sırasıyla sakinlik, zevk ve öfori (coşku) durumlarıyla ilişkilidir.

Günde on dakika egzersiz yapmanın sizi daha da mutlu edebileceğini hiç hayal eder miydiniz? Peki daha ne bekliyorsunuz? Hemen bugün egzersize başlayın!

“Zafer burada ya da orada kazanılmıyor. Zafer pratik yapmaktan hoşlanmak, her günümüzün tadını çıkarmak, sıkı çalışmaktan hoşlanmak, eskisinden daha iyi bir oyuncu olmaya çalışmaktır.”

– Rafael Nadal


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zhang, Z., & Chen, W. (2018). A Systematic Review of the Relationship Between Physical Activity and Happiness. Journal of Happiness Studies. doi:10.1007/s10902-018-9976-0

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.