Logo image
Logo image

Güçlü Bir Feminist Mesaj Veren 3 Film

4 dakika
Güçlü Bir Feminist Mesaj Veren 3 Film
Tarafından yazılmıştır Cristina Roda Rivera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

8 Mart’ta, feminist mesaj ve söylemlere sahip çok sayıda kadın sokaklara çıktı. O gün, kadınlar tarih yazdı. O günden sonra hiçbir şey aynı olmadı.

Bu kadınlar seslerini yükseltmeye karar vermişti çünkü hepsi eşitsizlik, şiddet ve ayrımcılık gibi birçok sorun yaşıyor. Hepsi aynı baskı altında yaşıyor.

Aşağıdaki filmler, üç kadının öyküsü ve erkek egemen bir dünyada, onları damgalayan, onlara saldıran ve saygı duymayan bir dünyada verdikleri hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Bu filmlerdeki kadınlar kendilerini cesaret ve inançla donattılar.

Etki Altındaki Bir Kadın, Kadınların Zihinsel Sağlığı Konusunda Bir Feminist Mesaj

Bu film, Kuzey Amerika’nın en beğenilen bağımsız yönetmenlerinden John Cassavetes tarafından çekilmiştir. Bir ailenin reisliğini yapan kadın karakter Mabel nedeniyle yaşanan zor durumdan bahsetmektedir, Mabel. Muhteşem Gena Rowlands, Mabel rolünde ve bu performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazandı. Ayrıca Oscar adaylığı da vardı.

Filmde Mabel’in kendisini tuhaf bir şekilde ifade ettiğini ve bazı tiklere sahip olduğunu, ancak hiçbir zaman şiddet veya tehdit edici davranışlarda bulunmadığını görüyoruz. Peter Falk, Mabel’ın inşaat işçisi olan kocası Nick’i oynuyor. Mabel’de bir sorun olduğunu düşünüyor.

Testosteron dolu bir ortamda, Mabel yemek pişiriyor ve herkesin rahat etmesini sağlamak için konuklara hizmet ediyor. Her şeyin yolunda olmasını sağlıyor. Davranışı biraz tuhaf, çünkü arkadaş canlısı tabiatını kontrol etmiyor.

Some figure

Yine de her zaman herkesin kendini iyi hissetmesini sağlamaya çalışıyor. Ancak Nick onun davranışlarını eleştirmeyi, ona bağırmayı ve yaptığı her şeyi baltalamayı asla bırakmıyor. Onu herkesin önünde küçük düşürüyor, kişisel alanına ve kendini ifade etme biçimine saygı duymuyor.

Film hakkında çok fazla bilgi vermeden, Mabel’ın etrafındaki insanların böyle tuhaf ve şefkat dolu bir kişiliğe, duyarlılığa ve ailesine karşı duyduğu sevgisine alışkın olmadığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak, Mabel aşırı tepkiler vermektedir çünkü kocasının davranışları tutarsız ve boğucudur.

Nick karısına nasıl davranacağını bilmiyor. Onunla konuşurken, ona bakarken ve onunla etkileşime geçtiğinde kendisiyle çelişiyor. Bu iletişim seviyelerinde, Mabel kapana kısılmıştır. Çünkü ona kendisini en çok sevdiğini söyleyen kişi, diğerlerinin önünde onu küçük düşüren ile aynı kişidir. Belki de kocası ve diğer arkadaşları, kendini bu şekilde ifade eden bir kadının ağır bir rahatsızlığı olması gerektiğini düşünüyorlar.

İşte bu noktada filmdeki güçlü feminist mesaj ile karşılaşıyoruz. Yetişkinler gibi ön yargılı olmayan çocuklar, annelerini olduğu gibi seviyorlar. Onun tuhaflığına ve yoğun sevgisine bayılıyorlar. Belki de Mabel’in etkisine maruz kaldığı şey bir psikiyatrik problem değil, cehalet ve maçoluktan ibarettir.

Alanis, Feminist bir öz güven mesajı

Alanis, (Sofía Gala Castiglione), oda arkadaşı Gisela ile birlikte evinde çalışan Arjantinli bir fahişe ve annedir. Bir gün, polis Gisela’yı tutuklar ve Alanis daireden atılır. Şimdi kendisi ve oğlu için uyuyacak bir yer bulması gerekmektedir.

Hayatta kalabilmek için her şeyi yapar. Hatta müşterilerinin evine oğluyla birlikte evlerine gider. Durumu sinirlerini alt üst etse de bunun farkında değildir. Muhteşem bir kayıtsızlık ve dayanıklılık ile Alanis yapması gerekeni yapar. Durup durumu düşünmek için zamanı yoktur. Hayatta kalmak zorundadır.

Alanis, kötü bir anne olduğunu iddia eden, ona hakaret eden kimseye aldırmaz. Kimse ona hayatında hiçbir şey vermemiştir. Zaten kimsenin takdirini de beklemiyordur. Sadece kendi hayatı üzerinde kontrol sahibi olduğunu ve oğluna bakabildiğini hissetmek ister.

Alanis hayatını düzeltmekle ilgilenmiyor. Aslında , hayatta ne istediğini bilmiyor. Film boyunca ona acımak yerine, susup kalırız.

Sadece şu anı mümkün olduğunca katlanılabilir kılmaktır amacı. Ayrıca kimseye bir şey açıklamak istemiyor. İşte filmdeki feminist mesaj bu. Tartışmalı ve doğrudan bir mesaj bu çünkü onu bir kurban gibi göstermeye ya da damgalamaya yer vermiyor. Alanis hayatını yaşıyor ve başkalarının görüşlerini umursamıyor. Kim olduğundan emin ve oyun oynamıyor.

Paulina, bağımsızlık hakkında verilen feminist mesaj

Paulina (Dolores Fonzi), her şeye sahip bir kadın. Buenos Aires’teki iyi bir aileden geliyor ve parlak bir profesyonel geleceği var. Paulina’nın bir onu çok seven erkek arkadaşı ve bir babası var.

Zengin bir avukatın kızı olmasına rağmen bazı heveslere sahip. Paulina, insanların hayatlarını iyileştirebilecek bir şey yapmayı hayal ediyor. Ön cephede olmak, savaşmak istiyor.

Bu yüzden Arjantin’in şiddet ve yoksulluk yüzünden perişan olmuş bir bölgesinde yer alan bir okulda öğretmenlik yapmaya karar verir. Bu insanların ona ihtiyacı olduğunu biliyor. Herkes, bunun Paulina’nın geçirdiği bir aşama olduğunu ve geçeceğini düşünüyor, ancak başkalarına yardım etmeye oldukça kararlı.

Bu bölgeye geldiğinde, daha önce bilmediği bir çevre onu heyecanlandırıyor. Bir gece, bir arkadaşıyla birkaç kadeh içtikten sonra, Paulina motosikletine atlayıp eve gider. Yol üzerinde bir grup erkek ona saldırıp tecavüz ediyor. Bundan sonra, izleyicilerin çoğu Paulina’nın kararlarından rahatsızlık duymaya başlayacaktır.

Okuldaki işine geri dönüp saldırıyı kimin ve neden yaptığını araştırmaya başlar. Hamile olduğunu öğrendikten sonra Paulina, etrafındaki insanların sabrını yitirmesine neden olan beklenmedik bir karar verir.

Paulina kendi kararlarını veren bir kadındır. Filmdeki feminist mesaj bu. İnsanlar tüm kadınların aynı şekilde davrandığına inanmasına rağmen, kendi yolunu izleyen binlerce kadın var. Kimseden onay beklemiyorlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.