Bir İlişkideki Üç Zamanı: Sen, Ben ve Biz

Bir ilişkideki en önemli kural karşılıklı saygıdır. Bu nedenle, her partnerin kendine ayırdığı zamana saygı göstermesi önemlidir.
Bir İlişkideki Üç Zamanı: Sen, Ben ve Biz
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sağlıklı bir ilişkideki anahtar bileşenlerden biri karşılıklı saygıdır. Eşinize onları anladığınızı göstermenin birçok yolu vardır. Bir yol, onlara düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını paylaştığını veya kabul ettiğinizi göstermektir. Fakat belki de bu saygının en önemli kanıtı, çiftlerin üç ilişki zamanına uymalarıdır: senin zamanın, benim zamanım ve bizim zamanımız.

Bazen, can sıkıntısından ya da çocuklara bakmak gibi sorumluluklar, zaman eksikliği veya bencillik yüzünden ihtiyacınız olan şeyleri bir kenara koyabilir ve “aynı eski şeyi” tercih edebilirsiniz. Başka bir deyişle, sadece temel ihtiyaçları yerine getirmekle yetinirsiniz. Sorumluluklarınız sizi iyice içine çekmiştir ve günlük rutin ardından hiç vaktiniz kalmaz.

Bu kendinize ayırdığınız veya eşinizle geçirdiğiniz zamanı etkileyebilir. Bununla birlikte, bu kısır döngüden nasıl kaçacağınızı bilmek, romantik ilişkinizin temellerini güçlendirmenin anahtarıdır. Bir ilişkideki üç “zamana” bakalım.

Senin zamanın

Normal olarak, bir ilişkide duyabileceğiniz en korkunç cümlelerden biri “yalnız zamana ihtiyacım var” dır. Bunu partnerinizden duyuyorsunuz ve uyarı sinyalleriniz çalıyor. Birçok soru zihninizi bombalamaya başlar: “Artık beni sevmiyor mu?”, “Benden ayrılmak mı istiyor?”, “Onu sıkıyor muyum?” Veya “Başka biri mi var?”

Bazen birkaç haftalık bir aranın bir ilişkiyi kurtarabileceği veya hatta tamamen değiştirebileceği doğrudur. Buna rağmen, bu kırılma noktasına asla yaklaşamayacak şekilde adımlar atmaya çalışmalısınız. Bu noktaya ulaşmaktan kaçınmak için hayatınızı paylaştığınız kişiyi anlamanız ve onu gerçekten tanımanız gerekir.

Sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır: “Boş zamanlarında ne yaparsın?”, “Bisiklete binmeyi, kitap okumayı, yürüyüş yapmayı ya da alışverişe gitmeyi seviyor musun?” Veya “Stresli olduğunda, gerginlikten kurtulmak için ne yapıyorsun? ”

bir ilişkideki üç zaman

Genellikle, en zor şey, eşinizin zevklerini fark etmemek veya bunları bilmemek değildir. Aksine, en zor şey sizinkinden farklı zevklerine saygı duyduğunuz noktaya ulaşmaktır. Eşinizin alanına müdahale etmemeli veya boykot etmemeli, bunun yerine bu alanda mutlu olmasını kolaylaştırmalısınız.

Arkadaşlarıyla dışarı çıkıp muhabbet ettiğinde eşinizin kendini iyi hissettiğini biliyorsanız, bunu yapması için onu teşvik edin. Dışarı çıkmak istediğini söylediğinde kızmak, soğuk davranmak veya kıskançlık gösterip sizinle arkadaşları arasında seçim yapmasını istemek ilişkiniz için iyi değildir. Farklı bir şey yaptıklarında, sizi sevmedikleri anlamına gelmez. Bu sadece biraz alana ihtiyaçları olduğu anlamına gelir.

Benim zamanım

Tıpkı eşinizin zamanına saygı duymanız gerektiği gibi kişisel gereksinimlerinize de saygı göstermek zorundasınız. Kendinizi sizi tatmin eden anlardan mahrum bırakma hatasını yapmayın. Bu anlar temiz bir nefes gibidir ve sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Eğer kendinizi iyi hissetmezseniz, eşinizin iyi olmasına yardımcı olmanız zor olacaktır.

Sürekli aynı rutini yaşamak ilişkiyi yıpratabilir. Özellikle de bu rutin gerçek sevgi işaretleriyle ve jestleriyle dolu değilse. Bu tür jestler, bir engelle veya zamanın geçişi karşısında ilişkinin temellerini değiştirir ve güçlendirir.

Birçok insanın yeni bir ilişki kurduğunda geleneksel destek çevrelerini terk ettiğini veya ihmal ettiğini görüyoruz. İlişkinize başladığınızda her birinizin kendi arkadaşları, işleri ve hobileri vardı. Peki neden şimdi bütün bunları kaybettiniz?

Sizi mutlu eden kişisel şeyleri göz önüne alarak bir çift olarak eğlenmeyi bilmek çok önemlidir. Her şeyin tadını çıkarabilirsiniz. Bazı engeller ortaya çıksa bile bunu yapmayı öğrenebilirsiniz. Önemli olan, kendinize ayırdığınız zaman ile arasında çift olarak geçirdiğiniz zaman arasında bir denge kurmaktır. Bu denge ilişkinin gelişmesine yardımcı olabilir.

İkinizin de birlikte bir yolculuğa çıkmaya karar vermiş olmanız, her şeyi birlikte yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Her birinizin kendi enerji kaynaklarınızdan beslenmesi çok sağlıklıdır. Bunlar, eşiniz zor zamanlar geçirdiğinde ve yardıma ihtiyacı olduğunda sizi şarj edecek kaynaklardır.

Bizim zamanımız: bir ilişkideki en önemli zamanlarından biri

İlişkiler, ayda yalnızca birkaç kez sulanabilen kaktüslere benzemez. Onları bir bitki ile karşılaştırmak isteseydik, daha sık bakım ve dikkat gerektiren çok daha hassas bir bitki seçmemiz gerekirdi. İlişkinize günlük olarak özen göstermeniz gerekir. Eğer ilişkinize bakmazsanız, solup gider.

birlikte zaman geçiren çift

Aslında, ilişkilerin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri, çiftlerin birlikte çok az kaliteli zaman geçirmesidir. Bununla birlikte, şefkat, ilgi ve küçük detay ve jestler istisnalar değil, günlük olarak ilişkiyi yönlendiren kuralların bir parçası olmalı.

Ama dikkat edin. Bu anlamda nicelik, nitelik kadar önemlidir. Paylaştığınız kısa süreli anlar, bir kahkaha ya da bir konuşma, birlikte daha uzun ama kalitesi düşük zaman geçirmekten daha iyi olabilir.

Gördüğümüz gibi bir ilişkideki üç zaman ilişkinin esenliğiyle yakından ilgilidir. Bu üç zaman arasındaki uyumu bulmalısınız: sen, ben ve biz. Amaç, ikinizin de rahat hissettiğiniz bir dengeye ulaşmak. Bu örtük anlaşmanın temellerini atmak için iletişimden daha iyi bir şey yoktur.

İlginizi çekebilir ...
Duygusal Mesafe: İlişkiler Soğuklaşınca
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Duygusal Mesafe: İlişkiler Soğuklaşınca

Duygusal mesafe ile karşılaştıklarında, bazı insanlar hiçbir açıklama yapmadan giderler. Makalemizi okuyun ve duygusal mesafe hakkında bilgi sahibi...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.