Eşinizin Huyları Rahatsız Etmeye Mi Başladı?

Eşinizin Huyları Rahatsız Etmeye Mi Başladı?
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazen kısa bir süre içerisinde gerçeklik idealleştirdiklerimizin yerini kolayca alır. Olduğunu sandığımız ve sevdiğimiz kişinin özelliklerinin aslında hiç de mükemmel olmadığını bize gösterir ve tüm değerleri ve zayıflıklarıyla gerçek kişiliği ortaya koyar. Ortaya çıkan bu yeni şeylerle birlikte zamanında keyif aldığınız bazı davranışları ya da tutumları artık sizi huzursuz etmeye başlayabilir.

Birini kafanızda olabildiğince mükemmel özelliklerle idealleştirmek beklentilerinizi en yüksekte tuttuğunuz için sonrasında hayal kırıklığı yaratabilir. Bu kişi üzerine olmasını istediğiniz özellikleri kendinizin koyduğunu fark edince her şey değişmeye başlar. İlişki ilerledikçe partnerinizi idealleştirmeyi bırakıp başka bir bakış açısından görmeye başlarsınız.

Erich Fromm’a göre sevmeyi öğrenmek istiyorsanız buna herhangi bir sanat öğreniyormuş gibi yaklaşmalısınız, mesela müzik, resim, marangozluk ya da hatta tıp veya mühendislik gibi görmelisiniz.

ters giden kadın

Romantik ilişkiler bir sanat gibidir. Olgun olmanızı, farklılıkların kaçınılmaz olduğunu ve her şeyin ideal olmayacağını anlamayı gerektirirler. Beslenmeleri, anlaşılmaları ve adil olmaları gerekiyor. Her ikinizin de kişisel bir öğrenme sürecinden geçmek zorunda olduğunu görmelisiniz.

Duygularınızı paylaşacaksanız, diğer kişiyle bağlantı kurmanız, anlamanız ve diğer kişiyle ilgilenmeniz gerekir. Bu şekilde, nasıl doldurulacağını bilmediğiniz ihtiyaçları karşılamak için bir şeyler arayacaksınız.

Romantik aşk

Romantik bir ilişkide, her insan sevgiyi farklı bir şekilde anlayabilir. Mesela, bir eş, “Onlar beni sevdiği için ben de onları seviyorum.” ilkesini izleyerek, çocukluk sevgisine daha fazla eğilim gösterebilir. Diğeri ise daha olgun bir sevgi duyarak “ben onları sevdiğim için beni seviyorlar” diye düşünebilir.

Olgun olmayan ilişkilerde durum kişilerin partnerlerine ihtiyaç duydukları için onları sevmesiyle oluşur. Olgun ilişkilerde ise kişiler birbirlerini sevdikleri için ihtiyaç duyarlar.

üzgün çift

İlişki ilerledikçe partnerinizin sizi bir zamanlar rahatsız etmeyen hatta belki de sevdiğiniz ama artık hoşlanmadığınız özellikleri ortaya çıkmaya başlar. Şimdi bunları sevmemekle kalmaz aynı zamanda bunlardan rahatsız da olursunuz. İlişkinin başında her zaman karşınızdakini memnun etmeye çalıştınız ve kendi arzularınızı geri plana attınız.

Romantik ilişkilerde iki kişi de hem sorunun hem de çözümün bir parçasıdır.

Neden eşinizin bazı özelliklerinden rahatsız olmaya başlarsınız?

Partnerinizin rahatsız edici kusurlarının yalnızca onun kendi sorunu olduğunu düşünmek yanlıştır. Gerçekte, her zaman rahatsız eden davranışlar sergileyebilirler, ancak ilk başta bunu ifade etmediler ya da anlamadınız. Bir partnerin idealleştirilmesi, çatışmayı önleme arzusu ile birlikte, insanların rahatsız edici veya hoş olmayan ayrıntıları göz ardı etmelerine neden olur.

Her şey sizi rahatsız etmeye başlıyorsa, eşinizdeki bir değişiklikten daha fazla bir değişiklik yapmanız gerekebilir. Tüm ilişkiler farklı aşamalardan geçer ve olumsuz durumlar bazen ilişkinin beklediğiniz gibi olmadığını düşünmenizi sağlayabilir.

İlişkideki iletişim eksikliği, sıkça tartışılan argümanlar ve cinsel ya da duygusal sorunların bir araya gelmesi, daha önce sizi rahatsız etmeyen şeylere artık takılmanıza neden olur. Durumu tersine çevirmek için partnerinizle daha fazla uyumlu ve samimi olmaya çalışmalısınız.

İlişkide daha fazla kabul olduğunda, ikiniz de gerekli değişiklikleri yapmak, birbirinize uyum sağlamak, daha net bir şekilde iletişim kurmak ve çatışmaları çözmek için daha hazırlıklı olacaksınız.

Partnerinizi dikkatli bir şekilde seçin. Mutluluğun yüzde doksanı bu karara bağlı olacaktır. Ve dikkatli bir karar verdikten sonra, iş sadece yeni başlamış sayılır.

İlginizi çekebilir ...
Eşinize Bir Konuyu Açmanın Pozitif Yolu
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Eşinize Bir Konuyu Açmanın Pozitif Yolu

Bir mesaj atarken ne yazdığımızdan çok nasıl yazdığımıza önem veririz. Söylemek istediğimiz şeyi doğru şekilde iletmek kolay iş değildir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.