Logo image
Logo image

Arkadaşlar Seçerek Sahip Olduğumuz Ailemizdir

3 dakika
Arkadaşlar Seçerek Sahip Olduğumuz Ailemizdir
Tarafından yazılmıştır Ana Gorrochategui
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Merriam-Webster arkadaşlığı şu şekilde tanımlar: “İki insanın birbirine sevgi ve saygı ile bağlı olması durumu.” İnsanlar asırlardır kan bağının en stabil, koşulsuz ve sevgi dolu ilişkiyi yarattığına inandılar… Peki ya arkadaşlık?

Arkadaşların seçerek sahip olduğumuz ailemiz olduğu söylenir. Burada arkadaşlardan kasıt, herhangi bir arkadaşlık değil, kilometrelerce uzak olsa da yakınınızda olduğunu bildiğiniz, sevgisinden emin olduğunuz gerçek arkadaş, dosttur.

Arkadaşlığın önemi

Arkadaşlarınız en büyük destekçinizdir. Çocukken bile, arkadaşlar size önemli değerleri yansıtan ve olmak istediğiniz asıl kişiyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olan kişilerdir. Kendi kimliğinizi oluşturmanıza, empati kurmanıza ve bir topluluğun üyesi gibi hissetmenize yardımcı olurlar.

Some figure

Arkadaşlık konseptine bakış açısı kişiseldir, bunun anlamı subjektif olmasıdır. Beklentileriniz, deneyimlerinize ve bulunduğunuz şartlara bağlı olarak zamanla değişiklik gösterebilir. Yaşınız büyüdükçe seçiciliğiniz artar. Sayıdan çok kaliteye önem vermeye başlarsınız ve gerçek bir arkadaşlığın sizin için ne demek olduğu kafanızda daha da netleşir (ya da en azından etrafınızın ne tür insanlarla sarılı olmasını istediğinize karar verirsiniz).

Arkadaşlarınız kendiniz hakkında daha fazla şey keşfetmenizi ve büyümenizi sağlar. Sağlıklı bir özgüvene sahip olmanız için motivasyon ve psikolojik dengeniz için önemli pozitif hisler hissetmenizi sağlarlar. Yani şöyle diyebiliriz, arkadaşlarınız sizi korur, önemser ve daha güçlü bir insan haline getirir.

“Bir kardeş her zaman bir arkadaş olmayabilir, ama bir arkadaş her zaman bir kardeş olacaktır.”

– Phalerumlu Demetrius

Gerçek arkadaşların özellikleri

Belki de henüz gerçek bir arkadaşa sahip olmadınız ya da hayatınızda kafanızın karışık olduğu bir dönemden geçiyorsunuz. Bazen arkadaşlarımızın sadece tanıdığımız insanlar mı yoksa gerçek arkadaşımız mı olduğunu tanımlamakta zorlanırız. İşte, gerçek bir arkadaşlık şu özellikleri taşımalıdır:

  • Güven. Gerçek bir arkadaş, güvenebileceğiniz biri olmalıdır. Yanında kendiniz olabildiğiniz biri, aranızın tamamen samimi ve şeffaf olduğu biri. Hem yi durumda olduğunuzda ve hem kötü durumda olduğunuzda, arkadaşlarınız orada olacaktır. Ve bazen duymak istemediğinizde bile, size gerçeği söyleyeceğini bildiğiniz biri olmalıdır.
  • Karşılıklı oluşu. Arkadaşlık, iletişimin, eylemlerin, duyguların ve ilginin her iki yönde ilerlediği ortak bir bağdır. Tek taraflı olduğunda bazı süreçlerden geçmesi normaldir. Bu durum oluştuğunda, empati kurmanız, bundan ders almanız ve hatayı düzeltmeniz önemlidir. Hepimiz hata yaparız, ama gerçek arkadaşlar sizi affeder ve size daha iyi bir arkadaş olmayı öğretir.
  • İyi dilekler. Bir şeyler işler sizin için iyi gittiğinde heyecanlanır. Başarılarınızı kutlar ve mutluluğunuz için mutlu olurlar. Kıskançlık ya da bencilliğe yer yoktur: gerçek bir arkadaş her zaman yanınızdadır.
  • Birlikte vakit geçirme arzusu. Onunla zamanınızı birlikte geçirmek, bir şeyleri birlikte deneyimlemek ve yeni anılar yaratmak istersiniz. Görüşmenizin üzerinden ne kadar zaman geçtiğinin ya da ne kadar süre uzak olduğunuzun önemi yoktur. Gerçek bir arkadaşlık söz konusu olduğunda, duygular her zaman karşılıklıdır.
  • Özgürlük. Arkadaşlık size rahatsız hissettirmemelidir. Kendiniz olmanıza izin vermeli ve her zaman saygı çerçevesi içinde olmalıdır. Sizi kullanılmış ya da manipüle edilmeye çalışıyormuş gibi hissettirmemelidir. Sizden sürekli gereğinden fazla zaman talep ediyor ya da olmadığınız biri olmanızı sağlamaya çalışıyor olmamalıdır. Gerçek arkadaşlar, gerçeği yansıtan, sizi yargılamadan dinleyen, gerektiğinde sığındığınız bir liman olan ve nefes almanız için size yardımcı olan insanlardır.
Some figure

Gerçek bir arkadaş gerçek bir nimettir

Herkeste gerçek arkadaşlığı bulamazsınız. Hayatınıza gelen ve giden birçok insan olacaktır. Ama bazen, en azından beklediğinizde, bir kıvılcım oluşur ve bu özel, nadir bağ oluşur. Yani, gerçek bir arkadaşlık söz konusuysa, ona mutlaka zaman ayırın. Bu ilişkiyi garanti görmeyin. Sabırlı, samimi ve özenli olun.

Gerçek arkadaşlar hayatınızda iz bırakanlardır. Eğer hayatınızda böyle birine sahipseniz, kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Gerçek arkadaşlık büyülü, otantik ve koşulsuzdur. Hayatınızın her döneminde size destek olacak bir arkadaşınız var demektir.

“Karanlıkta bir arkadaşla yürümek, ışıkta yalnız yürümekten daha iyidir.”

– Gotham

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.