Tahammülsüz İnsanların 7 Ortak Özelliği

Tahammülsüz İnsanların 7 Ortak Özelliği
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kendinizi nasıl görüyorsunuz? Hiç diğer insanların sizi nasıl gördüğünü düşündünüz mu? Tahammülsüz insanların paylaştıkları bazı ortak tutumlar olduğu için, bunlar siz de ya da çevrenizdeki herhangi birinde bulunabilir. Peki bunların ne olduklarını öğrenmek ister misin?

Tahammül sahibi olmak, gerçekten kolay iş değildir. İşte bu yüzden, böyle olduğumuzu düşündüğümüz zamanlarda, başımıza kötü bir sürpriz gelebiliyor. Kendimizi tahammül sahibi bir insan olarak adlandıracak kadar hoşgörülü davranmaya zorlayamıyoruz. Jaime Balme bu konu ile ilgili şöyle diyor: “Hoşgörüsüzlüğe tahammül edemezseniz, hoşgörülü olamazsınız.” Peki, siz, hoşgörüsüzlüğe tahammül edebiliyor musunuz?

Hoşgörüsüzlüğe tahammül ediyor musunuz?

Bu konu üzerine çok fazla ilerlemeden önce, kişisel gelişim uzmanı Pablo Morano tarafından önerilen basit bir egzersizi açıklamak istiyoruz. Bu egzersiz bizlere, sözde tolerans ölçeğinde bulunduğumuz yeri gerçek bir sıralama çizgisinde verebilecek bir dizi soru içermektedir.

fotosunun çekilmesini istemeyen kadın

Farklı olan şeyleri reddeden biri misiniz? Size göre hayatınızın dışında olması gereken, garip fikirlere derhal hayır diyor hatta bunları küçümsüyor musunuz? Farklı görüşlere sahip insanların, bu fikirlerini ifade etmek için daha fazla fırsata sahip olması sizi rahatsız eder mi? Herkesin sizinle aynı şekilde düşünmesi gerektiğini düşünüyor musun?

Bu soruların herhangi birine evet cevabını verdiyseniz, belirli bir tahammülsüzlüğe sahip olduğunuz anlamı çıkar. Seviyeler hakkında konuşuyoruz, çünkü çoğu durumda, “tahammül” ve “tahammülsüzlük ” arasında bir çizgi çizersek, arada derede bir yere düşüyoruz.

Yani, bu soruların cevapları, hep aynı ağırlıkta olmayacak veya aynı yönü göstermeyecektir. Durumumuza ve kişiliğimize bağlı olarak, hepimizin belirli bir “tahammül” ya da “tahammülsüzlük” seviyesi vardır.

“Tahammül göstermek, huzurun kaynağı ve tahammülsüzlük, düzensizliğin ve çatışmanın temelidir.”

– Pierre Bayle

Tahammülsüz insanların ortak tutumları

Diğer kişisel özelliklerden bağımsız olarak, tahammülsüz insanların çoğu zaman ortak manada sahip olduğu belirli tutumlar vardır. Onlar, her zaman katı düşünce biçimlerine bağlı olan eğilimler gösterirler. En dikkat çekici olanlardan birkaçını burada vurgulayacağız…

Fanatizm

Genel olarak tahammülsüz bir kişi, inançlarını ve tutumlarını savunurken fanatizme dayanır. Siyasi ya da dini bir muhabbette olsun, aşırılığa kaçmadan herhangi bir konu üzerinde tartışamaz. Olayları, sadece kendi bakış açıları ile görmenin tek yolu olduğunu düşünüyorlar. Aslında, bu bakış açısını, başkalarına dayatmaya çalışırlar.

Psikolojik katılık

Tahammülsüz insanlar, farklı olan her şeyden korkarlar. Yani psikolojik manada katı bir karaktere sahiptirler. Başkalarının farklı fikirlere ve bakış açılarına sahip olabileceğini kabul etmede zorluk yaşarlar. Böylece kendi düşünce tarzlarıyla uyuşmayan her şeyden uzaklaşırlar. Bu gibi durumları kabul etmeyip, kendilerini tehlikede dahi hissedebilirler.

Her şeyi bildiğini sanırken aslında hiç bir şey bilmezler

Tahammülsüz insanlar, kendilerinden farklı olan ya da farklı düşünen insanlara karşı bir savunma mekanizması geliştirmişlerdir. Böylece, fikirlerini allayıp pullar, aslında hiç bir bilgisi olmadıkları konular hakkında düşüncelerini sanki kesin birer gerçekmiş gibi savunurlar.

Kendi düşüncelerinin dışında, herhangi bir başkasının bakış açılarını kabul etmez, dinlemez ve bu kapalı tutumlarında haklı olduklarını düşünürler. Eğer köşeye sıkıştıklarını ve savunacakları bir fikir kalmadığını düşünüyorlarsa, hakaret etmeye ve hatta saldırganlığa bile başvurabilirler.

kavga eden çift koltukta

Dünyaları basittir ve derinliği de yoktur

Tahammülsüz insanlar, dünyayı gerçekte olduğundan daha basit görürler. Yani, kendilerinden başka kimseyi dinlemedikleri için, başka deryalara ve düşünce tarzlarına açılamazlar. Yani dünyaları sadece siyah ve beyazdır, grilere yer yoktur.

Bu, “ya benimlesin ya da bana karşısın”, “bir şey ya çirkindir ya da güzeldir”, “bir fikir ya doğrudur ya da yanlıştır” gibi şeyler düşünmek anlamına gelir. Bu kıyaslamaların aralarında çokça bulunan grileri fark etmeden konuşurlar. Gerçek olmasa bile, güvende olduklarını hissetme ihtiyacı duyarlar.

Rutinlere bağlı olurlar

Genel olarak,  beklenmedik veya kontrolleri dışında meydana gelen hiç bir olayı sevmezler. Rutinlerine, iyi bildikleri şeylere sıkı sıkıya sarılıp, onlardan aldıkları güvene ve huzura bağımlı olurlar. Aksi halde, aşırı derecede stresli veya sinirli olurlar.

İlişkilerinde sorun var

Tahammülsüz insanlardaki empati eksikliği, onların ciddi sosyal sorunlara sahip olmasına neden olabilir. Onların, başkalarının bakış açılarını düzeltmeleri, onlara hükmetmeleri ve her zaman kendi fikirlerini empoze etmeleri gerekir. Bu sayede, kendilerini pasif insanlarla ya da düşük benlik saygısı olan kişilerle çevrelerler. Aksi takdirde iletişim kanalları imkansız veya aşırı karmaşık hale gelir.

Son derece kıskanç olma eğilimindedirler

Tahammülsüz bir insan, her zaman kendisinden farklı bir seviyede olacağı ve sonuç olarak, bunun yanlış bir durum olduğunu düşündüğünden, bir başkasının başarısını kabul etmekte zorlanacaktır. Ek olarak, eğer bu kişi daha açık ve hoşgörülü bir düşünce tarzına sahipse, tahammülsüz kişi kendini tehlikede hissedecektir. Kendi bakış açılarından farklı olduğu için, endişe seviyeleri yukarı çıkacaktır. Ayrıca, derinlerde bir yerlerde kıskançlık emareleri de görülebilir.

“Düşman, köktencilik değil, tahammülsüzlüktür.”

– Stephen Jay Gould

Bunlar, tahammülsüz insanlarda gördüğümüz, bir dereceye kadar ortak tutumlardır. Bunlardan herhangi birinin kendinize olduğunu düşünüyor musunuz? Durum buysa, bugün ona bir son verin. Bize inanın – daha mutlu olacaksınız ve hayatınız daha tatmin edici olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.