Logo image
Logo image

Yürümek Beni Endişelerden Arındırıyor

3 dakika
Yürümek Beni Endişelerden Arındırıyor
Son Güncelleme: 16 Aralık, 2017

Yürümek, moralinizi yükseltmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Yavaş, hızlı, hafif, sert esnek adımlar sayesinde endişelerim hafifledi ve kalbim yatıştı.

Yürümek acımı hafifletmeme, duygularımı ve düşüncelerimi hafifletmeme yardım etti. Anksiyete duygusunu yatıştırdı ve uykusuz gecelerden beni kurtardı. Çünkü yürümek sizi hem bilişsel hem de duygusal düzeyde daha sağlıklı kılabilir.

Neden mi? Birçok neden var ama en önemlisi ruhunuzun bir parçasını korumaya sizi teşvik etmesidir. Çoğu zaman bunu yapmayı unuturuz ve pek çok düzeyde büyük sorunlarla karşılaşmamıza neden olur bu durum.

Some figure

Bunaldığınızda ve stresli olduğunuzda yürüyüşe çıkın!

Bunaldığınızda ve stresle boğuştuğunuz zamanlarda yürüyüşe çıkın! Bu sadece bir mutluluk reçetesi değil, hayatınızı da tatlandıran önemli bir eylemdir. Bu kadar basit bir şey, problemlerinizi çözmenize ve zihinsel çekmecelerinizi yeniden düzenlemenize yardımcı  olabilir.

Kişinin temel duygusal ve bilişsel durumunu belirleyen basit faktörlerle yan yana ilerler bu. Davranışınız, buzdağının görünen ucu olsa da düşünceler duygular ve davranışlar arasındaki etkileşim temelinde siz, olduğunuz kişisiniz.

Aktif kalırsanız zihniniz alternatif düşünceleri aktive ederek problemlerle yüzleşme becerinizi yok eden duyguları sakinleştirir. Hemen bunu yaparsanız çok pozitif sonuçlar elde edersiniz.

Açıklığa kavuşmak için her davranışın düşünce ve duyguları belirlediği ve bunlar tarafından belirlendiğini asla unutmayın. Bu üç temel tıpkı bir saati çalıştıran çarklar gibi içimizde uyum halindedir.

Yürürken meditasyon yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Batı dünyasında farkındalık hareketinin babası olan Jon Kabat-Zinn daha bilinçli olmanın kolay bir yolunun yürürken meditasyon yapmak olduğunu belirtmiştir. Bu sırada yürüme eylemine dikkatinizi yöneltmeyi içerir bu meditasyon yöntemi.

Aslında yaptığınız şey, yürümek ve yürüdüğünüzün farkında olmaktır. Ne var ki sürekli ayaklarınıza bakmanız gerekmediğini belirtmemiz gerek. Bunu yapmaya çalıştığınızda hiçbir şeyin göründüğü kadar kolay olmadığını anlarsınız.

Sırf canınız istedi diye yürüyüşe çıkmak nadiren yaptığımız bir şeydir. Genelde bir yerden bir yere gitmek için yürürüz yani bedenimiz, zihnimiz için bir araçtan ibarettir.

Kabat-Zinn’in Full Catastrophe Living adlı kitabında açıkça belirttiği gibi:

“…beden hakikaten zihnin şöförüdür, gönüllü (ya da gönülsüz) bir şekilde onu taşır ve istediğini yapar. Eğer zihin acele ediyorsa, beden de acele eder. Zihin ilginç bulduğu bir şeyi beğendiyse, başınızı çevirir, yönünüzü değiştirir ya da durursunuz. Yürürken, tıpkı otururken ve nefes alırken olduğu gibi her türden düşünce zihninizden geçer. Kural olarak bütün bunlar biz farkında olmaksızın gerçekleşir.”

Yürürken meditasyon yapma süreci şunları içerir:

  • Ayağınız yere temas ettiğinde, ağırlığınız yerden destek aldığında, diğer ayağınızı kaldırıp ilerlediğinizde ve ayağınız tekrar yere değdiğinde bütün bunların farkında olmak için çaba göstermek.
  • Aklınız ayak ve bacaklarınızdan çok uzaklardaysa veya bedeninizin hareket ettiği hissinden uzaklaşırsanız, bunu fark ettiğiniz an zihninizi sakin bir şekilde toparlayın.
  • Ayaklarınıza bakmanız gerekmez çünkü onlar kendi kendine nasıl yürüyeceklerini zaten biliyorlar. İlk önce çevrenize bakmamak iyi olabilir. Böylece düşüncelerinizin dolanıp durmasını ve meditasyon ve soyutlama sürecini engellemesine izin vermemiş olursunuz. Unutmayın önemli olan şey, yaptığınız aktiviteyi tecrübe etmektir.
  • Tam dikkatinizi ayak ve bacaklarınıza odaklayarak yürüme kapasitenizi artırdıktan sonra dikkatinizi vücudunuzun diğer bölümlerine verebilirsiniz. Bütün varlığınızla mekânda hareket ettiğinizi hissedebilirsiniz. Bu sayede zihniniz dinlenir çünkü gidecek hiçbir yeri yoktur ve dolayısıyla dikkatini dağıtacak bir şey de yoktur.
Some figure

Meditasyon yaparak ya da yapmadan yürümek, zihninizi berraklaştırmanıza ve engellerle dolu bir yolu izlemenin anksiyetesiyle gelen o tecrübeleri ele geçirmenize yardımcı olacaktır (çünkü hepimizin bildiği gibi hayat çoğu zaman böyle olabilir).

İhtiyaçlarınıza uyan bir yerden yürüyüp geçmenin zevkini yaşamak için her an, en mükemmel andır. Bunu yapan insanlar uzun bir yürüyüşün ardından hayatın ritmine uymanın çok daha kolay ve tatmin edici olduğunu anlamaktadır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.