Logo image
Logo image

"Güven Bana:" Bella ve George'un Muhteşem Hikayesi

3 dakika
"Güven Bana:" Bella ve George'un Muhteşem Hikayesi
Son Güncelleme: 22 Mart, 2018

Bella 10 yaşında ve Morquio Sendromu ile mücadele ediyor. Eğer bugün yürüyebiliyorsa, bunu, Danua cinsi köpeğinin verdiği desteğe borçlu. O, doğduğu andan itibaren dejeneratif hastalıklara sahip çocukların dert ortağı, kalbi ve ayakları olmak için eğitilmiş harika bir köpek.

Ailesi, Bella ve köpeği George’un neredeyse anında bağ kurduğunu söylüyor. İkisinin ruhu dünyadaki en iyi takımı oluşturmak için hemen bir araya gelmiş. Arkadaşlıkları, Bella’nın normal bir şekilde okuluna gitmesini ve süregelen operasyonlarla tıbbi testlere dayanacak gücü kendinde bulmasını sağlıyor.

Son yıllarda, köpekler, tıbbi sorunlar yaşayan çocukların ve yetişkinlerin sahip oldukları en iyi terapist haline geldiler. Hayranlık uyandıracak sadakatleri ve muhteşem zekalarıyla oldukça iyi birer asistanlar ve insanların karşılaştıkları kişisel engelleri aşmalarına yardımcı olabilirler.

Bir buçuk yaşındaki Danua cinsi köpek George, engelli insanlara yardımcı olmak için oluşturulan “Service Dog Project“in bir parçası. Bugün, sizlerle, hayvanlarla yapılan bu tür terapilerin faydalarına rastladığımız başka bir örneği daha paylaşıyoruz.

Some figure

Bella ve George: koltuk değnekleri olmadan dünyayı keşfetmek

Bella’nın az rastlanan bir hastalığı var. Morquio Sendromu özellikle omurga bölgesindeki kemiklerin anormal gelişimine sebep oluyor. Daha 10 yaşındaki Massachusetts’li bu küçük kız bir süredir koltuk değneklerini ve tekerlekli sandalyeyi kullanıyordu.

Hastalığın amansız bir şekilde ilerlemesini durdurmak için, Bella şimdiye kadar 9 kez ameliyat oldu. Ayrıca, her hafta, vücudundaki şeker molekülü zincirini bozup, yaşam kalitesini artırmak üzere, hastaneye gidip yer değiştirme terapisine katılması gerekiyor.

Tekerlekli sandalyede olması ve okuldan daha çok hastanede vakit geçirmesi Bella’nın mücadele etmeyi bırakmasına sebep olmuş. Gücü tükenmiş, işte tam da bu noktada “Service Dog Project” sahneye çıkmış. Danua cinsi köpeklerin, ciddi hareketlilik sorunu yaşayan insanlara yardım etmeleri için eğitildiği bir iyilik projesi.

Soylu bakışlara sahip bu hayvan büyüleyici bir şey başarmış. George, Bella’nın gülümsemesine karşılık vermiş, onu tekerlekli sandalyeden ve koltuk değneklerinden kurtarmış. O günden beri, küçük kız köpeğine yaslanarak okuldaki derslere giriyor, hastaneye gittiklerinde George arkadaşlarıyla birlikte yatakta uzanıyor. Onlar ayrılmaz bir ikili.

Some figure

Köpekle yapılan terapilerin faydaları

Massachusetts’teki gibi insani yardım girişimlerinin hiç şüphesiz dünya çapında sayılarının artması gerekiyor. Köpekler yaygın olarak fiziksel ve akli engelleri olan çocuklar için terapatik yardımcılar olarak kullanılsalar da, gözden kaçırmamamız gereken daha pek çok hastalık var.

Alzheimer hastaları için terapi köpekleri

Köpeklerle birlikte yaşamak dejeneratif nörolojik hastalıklara sahip hastalar için de çok faydalı. Yalnızlık ve soyutlanmışlık hissini azaltmaya yardımcı oluyorlar. Köpekle bağlantı kurmak, Alzheimer hastasının duygularını harekete geçiriyor ve onların gerçek dünyayı algılamalarını sağlıyor.

Nebraska Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, terapi köpekleri, Alzheimer’ı olan hastaların hafızası için demir atma yeri görevi görüyor. Köpekler dikkat seviyelerini artırıyorlar ve daha konuşkan olmalarını sağlıyorlar.

Some figure

Otizmli çocuklar için yardımcı köpekler

Otizmli çocuklara, destek köpekleriyle sağlanabilecek terapiler geliştirmek için gösterilen çabalar oldukça ilginç bir başarıyla sonuçlandı. Hayvanlarla terapi, otistik çocuklara yardımcı olmak için kullanılan geleneksel stratejilerden farklı. Köpekler sayesinde, otizmli çocuklar, yeni davranışlar edinme olanağı bulabiliyorlar. Hayvanlar, yalnızca pozitif bir takviye gücü olarak değil, aynı zamanda rehber ya da yaptıkları belli aktiviteler taklit edilebilecek “model”ler olarak yetiştiriliyor.

Köpekler, otizmli çocuğun dış dünyaya daha açık ve motivasyonu daha yüksek bir hale gelmesini sağlayan, pozitif duyguları harekete geçiren harika varlıklar.

Sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda, köpeklerle(ya da diğer hayvanlarla) yapılan terapilerin pek çok kişinin hayat kalitesini artırmasına yardımcı olacağına eminiz. Bu hayvanların asaleti, insanlara destek olurken kullandıkları “altıncı hisleri” ve yardım edecekleri kişiyle nasıl duygusal bağ kuracaklarını bilmeleri kesinlikle bize örnek olmalı.

Bella ve George’un hikayesi, bir köpeğin, bir çocuk için nasıl terapatik desteğe dönüşebileceğini gösteren küçük bir örnek. Küçük kız şimdi, ona güç ve umut veren bir desteğe sahip ve geleceğe bambaşka bir gözle bakıyor.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.