Sizi İlk Andan Rahatsız Hissettiren İnsanlar

Bazı insanlar daha ilk anda bile sizi rahatsız hissettirir. Bu ilk izlenime takılıp kalmak sizi önyargılı hale getirebilir. Bu nedenle, neden böyle hissettiğinizi analiz etmeniz gerekir.
Sizi İlk Andan Rahatsız Hissettiren İnsanlar
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sizi daha ilk tanıştığınız andan itibaren rahatsız hissettiren bazı insanlar vardır. Bazen, bunun nedeni size karşı olan davranışları ya da bakışları, başkalarına hitap etme şekilleri ya da özel alanınızı istila etmeleridir. Bazen, sadece konuşma biçimleri rahatsız olmanız için yeterlidir. Sanki içinizde sofistike, ama ilkel bir alarm sistemi çalmaya başlamış gibidir bu durum. Bu alarm sizi uyarmak veya kimden uzak durmanız gerektiğini söylemek için oradadır.

Hepimiz bu duyguyu yaşadık. Beyniniz hızlı bir yargıya varmak için sonsuz sayıda uyaran, ipucu ve jest bekler. Yani, karşınızdaki kişiye güvenip güvenemeyeceğinizi bilmek ister. Ancak, beyninizin bazen hata yapabileceğini hatırlamanız gerekir. Bir kişiyi tanıdıktan sonra, ilk izlenimlerinizin yanlış olduğunu fark edebilirsiniz.

Bu nedenle, bu rahatsızlık hissinin nereden geldiğini anlamak gerekir. Bu bağlamda, British Columbia Üniversitesi Psikoloji Profesörü Mark Schaller gibi uzmanlar beyninizin sizi veya bütünlüğünüzü “korumayı” amaçlayan bilişsel ve davranışsal tepkileri kullandığına dikkat çekmektedir.

Bununla birlikte, bazen bu tepkiler, nesnel ve gerçekçi bir algıdan çok içgüdüye karşılık gelir. Bu nedenle, olası önyargıların etkisini tahmin etmenizi veya değerlendirmenizi öneririz. Mantığı sezgiyle birleştirmek en iyisidir.

“Herkese inanmak tehlikelidir, ama hiç kimseye inanmamak daha tehlikelidir.”

– Abraham Lincoln

İçgüdülerinize güvenmeli misiniz?

Hepimiz bir dereceye kadar “koruyucu önyargı” olarak bilinen şeyi kullanıyoruz. Başka bir deyişle, insanları neredeyse otomatik olarak yargılıyoruz. Bu, kendini koruma kaynaklı bir içgüdüdür. Yani kendimizi korumak için yabancılara karşı temkinli olmaya çalışıyoruz.

Böylece, Arizona Eyalet Üniversitesinde yapılanlar gibi çalışmalar, bu sürecin kendimizi tehlikeden korumamız için adapte olmuş bir cevap olarak beynimize entegre olduğunu göstermektedir. Ancak, zaten bildiğimiz gibi, bu bizi olumsuz ve hatta kalıplaşmış niteliklere götürebilir. Bu nedenle, içgüdülere her zaman dikkat etmemeliyiz.

Bu nedenle, sizi rahatsız hissettiren bir kişiyle olduğunuzda, aşağıdaki bakış açılarından bazılarını daha büyük ölçüde değerlendirmelisiniz:

Size bakma biçimleri

Bazı insanlar sizi bakışlarıyla yargılarlar ve hatta hor görürler. Ayrıca, 2018’de Tel Aviv Üniversitesinde yapılan gibi çalışmalar bize, birçok kadının bazı erkeklerin kendilerine bakma şeklinden açıkça rahatsızlık duyduğunu gösteriyor. Bu çalışmada araştırmacılar, kadınların bunu işyerlerinde sık sık yaşadığı gerçeğini analiz etmişlerdir. Bazı erkekler onlara cinsel olarak veya saygısızca bakıyor.

Sezgi nedir ve onu ne zaman dinlemelisiniz

Sezgi, sadece bir önceden hissetme durumu, bir geleceği görme süreci ya da başka herhangi bir bilimsel olmayan ya da doğaüstü bir mekanizma değildir. Sezgi, günlük zorluklar karşısında hızlıca hareket etmenizi sağlar. Kişiliğinizden olduğu kadar önceki deneyimlerinizden de kaynaklanmaktadır.

Sezgi, yaşadığınız ve deneyimlediğiniz her şeyi sakladığınız bir sandık gibidir. Aynı şekilde, duygusal özünüzü ve kişiliğinizi de orada tutarsınız. Bu nedenle, bir şeye otomatik olarak yanıt vermeniz gerektiğinde sezginiz sizi yönlendirir.

Sonuç olarak, sizi rahatsız hissettiren birileri olduğunda, bunun neredeyse her zaman bir sebebi vardır. Sezginiz, o kişinin belki de davranışlarından dolayı zaten bildiğiniz birine benzer olduğunu söylemektedir. Belki geçmiş tecrübeniz olumlu değildi. Sonuç olarak, iç sesiniz sizi temkinli olmanız için uyarır ve bu nedenle bu sesi dinlemek iyi bir fikirdir.

Karşıtlar

Bazen, yalnızca onlara bakarak bir kişiyle uyumsuz olmanızın çok muhtemel olduğunu bilirsiniz. Buna bir örnek içe dönük ve dışa dönük kişiliklerdir. Aşırı derecede dışa dönük biriyle birlikte olmak içe dönük bir kişiyi rahatsız hissettiren bir duruma yol açabilir. Bunun nedeni dışa dönük kişinin içe dönük kişinin alanını istila edebilecek, aşırı konuşabilecek veya içe dönük kişinin sessiz doğasıyla dalga geçebilecek olmasıdır.

Sonuç olarak, tıpkı sizi rahatsız eden insanlar olduğu gibi, en baştan sevdiğiniz insanlar da vardır. Bununla birlikte, ilk izlenimlerinizi analiz etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Bazen sonucunda hoş bir sürpriz yaşayabileceğiniz için biraz daha derine inmeye değer. Ancak, rahatsızlığınızın geçmemesi durumunda, hem içgüdülerinize hem de sezgilerinize dikkat etmeli ve o kişiden uzak durmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bareket, O., Shnabel, N., Abeles, D., Gervais, S., y Yuval-Greenberg, S. (2018). Evidencia de una asociación entre la conducta de observación objetiva espontánea de los hombres y su respaldo a actitudes objetivas hacia las mujeres. Los roles sexuales: un diario de investigación . doi: 10.1007 / s11199-018-0983-8.
  • McCoy, S. K., & Major, B. (2003). Group identification moderates emotional responses to perceived prejudice. Personality and Social Psychology Bulletin29(8), 1005–1017. https://doi.org/10.1177/0146167203253466

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.