Logo image
Logo image

İçe Dönük Kişiliği Anlamak için En İyi 6 Kitap

5 dakika
İçe Dönük Kişiliği Anlamak için En İyi 6 Kitap
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İçe dönük insanlar hakkındaki kitaplar genellikle kişilik tipleriyle ilgili yanlış kalıpları yıkmak adına yararlıdır. Örneğin, içine kapanık insanların, diğer insanlarla iletişime geçmekten nefret ettikleri, hepsinin utangaç olduğu ya da sessizliği bir kalkan olarak kullandıkları doğru değildir.

Toplumumuz o kadar uzun zamandır dışa dönük karakterlere önem verdi ki, artık biraz da içe kapanık kişiliği keşfetmeye değer bir zamana geldik.

Çoğumuzun yaptığı hatalardan biri bu iki kişilik özelliğini birbirinin zıttı olarak görmek. Hepimizin farklı farklı yönlerinin ağır bastığını hatırlamakta fayda var. Yani duruma ve konuya bağlı olarak içe dönük ya da dışa dönük davranışlar sergileyebilirsiniz. Fakat yine de daha çok bu ikisinden birini göstermeye meyilliyizdir.

“Utangaçlık, sosyal olarak onaylanmamak ya da küçük düşürülmekten korkmak iken içe kapanıklık aşırı çekici olmayan ortamlarda öne sürülen bir tercihtir. Utangaçlık tabiatı gereği acı vermekteyken, içe kapanıklık öyle değildir.”

– Susan Cain

Başlamadan önce doğru şekilde anlamamız gereken noktalardan biri, bu konu ile ilgili bulabileceğiniz şeylerin bilim insanları tarafından onaylanmış çalışmalardan ziyade “popüler psikolojiye” dayanan şeyler olduğudur.

Carl Jung’un “içe dönüklük-dışa dönüklük” kavramlarını kendi Psikolojik Tipler kitabında ortaya atmasının üzerinden epey zaman geçti. Aslında içe dönük kişiliğe olan ilgi yeniden ortaya çıkalı da pek uzun zaman olmadı.  Bu trend 2000’lerde başladı.

Bu, içe dönük beyinlerin bilgiyi nasıl işlediğini açıklamaya çalışan nöropsikolojik çalışmaların başladığı zamana denk geliyor. Bu dönem, yine Susan Cain’in “Sessizlik: Susmayı Beceremeyen Bir Dünyada İçe Kapanıkların Gücü” gibi kitapların da çıktığı altın çağ ile aynı dönemdi. Yenice, içe dönük kişilikle ilgili yepyeni bilimsel gerçekliklerin çıktığını görür olduk.

Bu günlerde güvenilmez ve fazlaca araştırılmış unsurların birbirine karıştığını da belirtmeliyiz. Bunu yok yere söylemiyoruz. İçe dönüklüğe harika ve büyüleyici bir erdemmiş gibi yaklaşan klasik makalelere rastlanmak oldukça yaygındır.

Ama gerçekte, içe dönük kişiler de dışa dönükler gibi tüm sınırlamalarla başa çıkmak zorundadırlar. Tüm iyi ve kötü yetileriyle kendilerini biraz daha tanımak için uğraşırlar. En yüksek potansiyellerine ulaşmak için izlemeleri gereken stratejileri de öğrenirler.

Bu son birkaç cümledir bahsedilen şeyleri yapmanın yollarından biri bazı yararlı kitapları ve dünya çapındaki bilimsel, akademik dergileri okumaktır.

Some figure

İçe dönük karakteri anlamak adına en iyi kitaplar

Klasik edebiyatta bazı unutulmaz ana karakterlerin açık bir şekilde içe kapanık olduklarını fark etmişsinizdir. Örneğin, Charlotte Brontë’nin Jane Eyre’ı, F. Scott Fitzgerald’ın “Muhteşem Gatsby” karakteri, Jane Austen’in İkna romanındaki Anne Elliot ya da Virginia Woolf’un Dalgalar kitabında oldukça güçlü bir anlatımla edebiyata katılan zengin karakterler gibi.

Bu hepsi harikulade karakterler bir şeylerin üstesinden gelmek konusunda muhteşem dersler verirler. Tabii ki, aynı zamanda onları içinde bulundukları toplumdan dışlanmaya itecek karmaşık psikolojik dünyaları da vardır. Bu son his, anlaşılamama hissi, içe dönüklükle ilgili en aşikar özelliklerden biridir.

Ayrıca bu his, bu konuda uzmanlaşmış psikolog ve gazetecilerin birçok kitabının da başlangıç noktasıdır. Yapmaya çalıştıkları ve yaptıkları şey neden bu hissin ortaya çıktığını ve başarıya ulaşmak için bu karakter tipinin değerlerinin nasıl kullanılacağını açıklamaktır. Şimdi, içe dönüklüğü daha iyi anlamanızı sağlayacak bazı kitaplara göz atacağız.

Bunu da okuyun: Beş Dakika Sessizlik Beyne Nasıl Etki Eder?

1. Sessizlik: Susmayı Beceremeyen Bir Dünyada İçe Kapanıkların Gücü, Susan Cain

Susan Cain’in belirttiği ilginç noktalardan biri içe dönüklüğün ve dışa dönüklüğün taban tabana zıt kavramlar olmadığıdır. Aslında bu kavramlar, birçoğumuzda farklı şekillerde görülebilen iki farkı boyuttur. Fakat kendinizi geliştirebileceğiniz en iyi noktayı bulmanız gerekir. Bu şekilde psikolojik ve duygusal olarak büyüyebilirsiniz.

Sessizlik açık bir şekilde başlayan ve birçok hatalı düşünceyi ortadan kaldırmaya çalışan ilham verici bir kitap. Örneğin, içe dönük kişilerin sosyal yetilerinin olmadığı ya da bu kişilik özelliğine sahip insanların liderlik vasıfları olmadığı için güç gerektiren pozisyonlara gelemeyecekleri gibi doğru olmayan düşünceler açığa kavuşturulmaktadr.

2. Oldukça Duyarlı İnsan: Dünya Üzerinize Geldiğinde İşleri Nasıl Yoluna Koyarsınız, Elaine Aron

Oldukça Duyarlı İnsan kitabından bu sitede muhtemelen bahsetmişizdir. Bilim insanları içe dönük insanların %60 ile %70’inin aynı zamanda oldukça hassas olduklarını tahmin etmektedirler. Her içe dönük insan oldukça hassas olmasa da, bu kitap, bu kişiliği daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek stratejiler, fikirler ve teorileri derlemiştir.

Some figure

3. İçe Dönük Güç: İçsel Hayatınızın Gizli Gücünüz Olmasının Sebebi, Laurie Helgoe

Laurie Helgoe içe dönük kişilik ile ilgili yürüttüğü çalışmalar sayesinde tanınan ünlü psikologlardan biri. İçe dönük güçte, içsel gücün avantajlarından nasıl faydalanılacağını açıklar. Yalnızlıktan doğan enerjinizi yönlendirmeniz ve en yüksek potansiyelinize ulaşmanız, kişisel ve iş hayatınızda daha iyi ilişkilere sahip olmanız için bu enerjiyi yansıtmanızdan bahseder.

Toplumun nasıl her zaman dışa dönük kişiliğe daha fazla odaklandığını anlatan pratik bir kitaptır. Helgoe, aynı zamanda bu şekildeki odak noktasını nasıl değiştirebileceğimizden de bahseder.

“İçe dönük biri olarak, kendinizin en iyi arkadaşı da olabilirsiniz, en büyük düşmanı da. İyi haber; genelde kendi arkadaşlığımızı severiz, ki dışa dönük insanlar buna genellikle imrenirler. Yalnızlığın yarattığı rahatlığa erişir ve kendimizi nasıl sakinleştireceğimizi biliriz.”

– Laurie Helgoe

4. Uyanmış İçe Dönük, Arnie Kozak

Bu kitabın harika olmasının oldukça basit bir sebebi var: içe dönük insanlar için farkındalık teknikleri sunuyor. Aynı zamanda, içe dönük kişilerin gözlem gücü, yaratıcılık ve iç gözlem gibi özelliklerinin üzerine düşmesini öneriyor. Bu şekilde başarılı olabilir ve tüm o sahip olduğunuz yetenekleri günlük yaşamınızda yararlı birer araca dönüştürebilirsiniz.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: İçe Kapanıklık Ve Yüksek İşlevli Anksiyete. Yoksa Bu Sizi Mi Anlatıyor?

5. İçe Dönük Avantaj: Sessiz İnsanların Dışa Dönük Dünyada Tutunma Biçimleri, Marti Olsen Laney

Dr. Marti Olsen Laney içe dönük kişilikle ilgili ilginç çalışmalarıyla tanınan ünlü yazarlardan bir diğeri. İşte çalışmalarında çeşitli stratejiler önerdiği konulardan bazıları:

  • Dışa dönüklerin çoğunlukta olduğu alanlarda özgüveninizi nasıl geliştirirsiniz?
  • Gürültülü ve aşırı uyaranın olduğu ortamlarla nasıl başa çıkarsınız?
  • Son olarak, içe dönüklerin enerjileri emiliyormuş gibi hissettikleri durumlarda neler yapılabilir? Bu iş toplantıları, partiler, halka açık etkinlikler ve daha birçok şey olabilir…
Some figure

“Sessiz olmanın risklerinden biri diğer insanların sizin sıkıldığınızı, utangaç ya da depresif olduğunuzu düşünebilme ihtimalleridir.”

– Arnie Kozak

6. İçe Dönük Çocukların Gizli Yetenekleri: Çocuğunuza Dışa Dönük Bir Dünyayla Başa Çıkması Konusunda Nasıl Yardımcı Olursunuz, Marti Olsen Laney

Listeyi bitirmek için Dr. Olsen Lansey’nin bir kitabından daha bahsedeceğiz. Kitap çok önemli bir soruyu ortaya atıyor: İçe dönük çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz? Sınıflarda ya da parklarda diğerleriyle olan bağını koparmış ve kendi dünyasında olan çocuklara rastlamışsınızdır. Bunun hiçbir sorunu yoktur fakat onlara erken yaşlarında tavsiyelerde bulunmak kendilerini daha iyi anlamaları ve yeteneklerinin farkında olmaları için yararlı olabilir.

Bu kitap, anneler, babalar ve eğitmenler için harika bir kitap. Aile ve sosyal haya dinamiklerinin geliştirilmesi için gerçekten ilginç ve yararlı, basit bir rehber niteliğinde. 

Bitirmeden önce, içe dönük kişilikle ilgili birçok materyal olduğunu belirtmek isteriz. Hepsi kendinizi biraz daha iyi tanımanıza yardımcı olacak ilginç ev önemli kitaplar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.