Sexsomnia: Uykudayken Seks Yapan Kişiler

Sexsomnia: Uykudayken Seks Yapan Kişiler
Francisco Pérez

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Pérez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sexsomnia uyurken seks yapmak olarak bilinir. Uyurken bilinçsizce cinsel eylemler gerçekleştirmeyi içeren bir uyku bozukluğudur. Sexsomnia NREM ile bağlantılıdır. Garip olan şey, bozukluğu olan bir kişinin, ertesi sabah bu konuyla ilgili hiçbir şey hatırlamamasıdır. Veriler, en çok erkeklerin etkilendiğini göstermektedir.

Sexsomnia veya uyku seksi

Sexsomnia nadir görülen bir hastalıktır. Etkilenenlerin çoğu, yargılanma korkusu veya utançlarından dolayı bir doktor veya psikologa görünmezler. Araştırma, parasomnia olan yetişkinlerin %10’unun bu çeşitliliğe sahip olduğu sonucuna varmıştır. Konuyla ilgili henüz literatür henüz mevcut değil, sadece 1996’da başlayan araştırmalar mevcut. Anlatılan ilk olgular 2000’den geliyor ve sexsomnia terimi 2003 yılında kullanıma giriyor.

yatak vakit geçiren çift

Sexsomnia uyurgezerken de olabilen uykunun NREM fazında görülür. Bu nedenle, uyku seksi, cinsel uyku yürüyüşü olarak da bilinir. NREM aşamasında insanlar hayal bile edemez.

Bir başka ilginç gerçek, uyku seksi, uyurgezerlik veya huzursuz bacak sendromu gibi diğer parasomnilerle aynı zamanda ortaya çıkabilmesidir. İkincisi, bacaklarda hoş olmayan duyumlar ve uyku sırasında hareket edip yürümesi için kontrol edilemeyen dürtülerden oluşan bir nörolojik bozukluktur.

Sexsomnia olan bir kişi ne yaşar?

Sexsomnia olan bir kişi uyurken bilinçsiz cinsel eylemler gerçekleştirir. Bu davranışlar arasında okşayarak sürtme, sürtme, inleme, mastürbasyon ve tam cinsel ilişki vardır. Buna ek olarak, kişi genellikle uyandığında bu cinsel eylemleri gerçekleştirdiğini hatırlamaz.

kadın yatakta orgazm oluyor

Uyurgezerken yabancılarla cinsel ilişkiye giren kişilerin cinsel dolaşım vakaları belgelenmiştir. Diğer vakalarda cinsel saldırı veya tecavüz rapor edilir. Göreceğimiz gibi, cinsiyet uykusuzluğunun sonuçları, sadece acı çekenler için değil, aynı zamanda onlarla uyuyanlar için de çok rahatsız edici olabilir.

Sexsomnia’yı tetikleyebilen faktörler

Bu bozukluğu tetikleyen birkaç faktör vardır. Uyku seksinin başlıca nedenleri:

  • Stress.
  • Insomnia.
  • Uyku apnesi.
  • İlaç kullanımı.
  • Uyuşturucu kullanımı
  • Alkol.
  • Bazı ilaçlar (nöroleptikler veya uyku hapları).
  • Aşırı yorgunluk.
  • Migren.
  • Epilepsi.

Uyku seksi genellikle bir tetikleyicidir, kişinin uyurken ve cinsel davranışlarda bulunurken uyanmasına neden olan bir şeydir. Bu tetikleyici bir gürültü, yatağını paylaşan bir kişinin dokunuşu, uyku apnesi ve hatta uyku ile ilişkili epilepsi dahi olabilir.

Sexsomnia’nın sonuçları

Sexsomniaya sahip bir kişi, onlarla bir yatağı paylaşan ve cinsel davranışa maruz kalanlar gibi acı çeker. İlişki ve kişisel sorunlara ek olarak, yasal sonuçları da olabilir.

kavga etmiş çift

Yasal sonuçlar genellikle çocukları veya penetrasyonu içerir. İkincisi sık sık tecavüz olarak yargılanır. Cinsel istismarın bazı vakaları saldırganların lehine gitmiştir çünkü onlar cinsellik yaşadıklarını iddia etmişlerdir. Diğer davalar farklı konulara girdiğinden konumuz ile alakası yok. Bu konuda hala yasal bir boşluk vardır.

Sexsomnia, diğer duyguların yanı sıra karışıklık, inkar, suçluluk ve utançla da ortaya çıkabilir. Ayrıca öfke, korku ve hayal kırıklığı hissedebilirler. Sıklıkla ilişki problemlerine neden olur.

Bununla birlikte, uzun vadeli sonuçlar hala net değildir. Bozukluk genellikle diğer parasomniler kadar uzun sürmez. Sonuçta, uyku seksi cevaplardan daha fazla soruların olduğu çok yeni bir çalışma alanı.

Sexsomnia’nın tedavisi

Uyku seksi için özel bir tedavi yoktur. Tıp dünyasında, bazı doktorlar reçete sedatifleri ve antidepresanları denemişlerdir, ancak hiçbiri çok etkili sonuçlara sahip değildir. En iyi tedavi, risk faktörlerini hedeflemeyi içerir. Bu, alkol ve ilaçlardan kaçınmayı, ideal bir uyku ortamı yaratmayı ve uyku apnesini kontrol etmeyi içerebilir. Stressten de kaçınılmalıdır.

Gördüğünüz gibi, uyku seksinin yasal sonuçları olan ve bir kişinin ilişkisini gerçekten zorlaştıran ciddi bir rahatsızlıktır. Öğrenilmesi gereken daha çok şey var.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.