Kadınlarda Orgazm – Doğrular ve Yanlışlar

Kadınlarda Orgazm – Doğrular ve Yanlışlar
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cinsellik hala hakkında konuşulması yasaklı olan konulardan biridir. Bilimsel açıklamalar dışında bu konu hakkında çok az şey yazılıp çizilir. Bu sebeple dinamik ve tatmin edici bir ilişki sürdürebilmek için akla birçok soru gelebilir. Bu sorular cinselliğin birçok yönü ile alakalıdır ancak bugün bir tanesi üzerine yoğunlaşacağız, kadınlarda orgazm.

Hakkında birçok önyargılı düşüncelerin olduğu, kadınların haz aldığı bir histen bahsediyoruz. Hangileri doğru hangileri yanlış? Bu yazıda size gerçekleri aktarıp doğru bilinen yanlışlardan uzak durmaya çalışacağız.

Kadınlarda orgazmın tek bir tipi yoktur

İlk olarak, kadınlarda iki tip orgazm olduğu ayrımı yapılmaktadır. Bunlar vajinal ve klitoral olarak bilinir. İlki daha hızlı ve daha sık yaşanmakla birlikte cinsel birleşme esnasında klitorisi direk olarak uyarmadan sadece vajinanın uyarılmasıyla gerçekleşir.

Klitoral orgazm ise klitoris etrafında yoğunlaşan sinir uçları sayesinde vajinal orgazma göre daha yoğun hissedilir. Buna ek olarak kadınlar, klitoral orgazmı vajinal orgazmdan daha farklı olarak hisseder. Sanki vücutta yayılan ve kas spazmları oluşturan bir his gibi gelir. Bu yazıda orgazm tiplerini ayırt etmeden konu hakkında genel bilgiler vereceğiz.

yatakta uzanan kadın

Kadınlarda orgazm hakkında doğru bilinen yanlışlar

Bu konu hakkında hala doğru bilinen birçok yanlış vardır. Bunlar doğru olmadığı ve kafanızı karıştırdığı gibi cinsel birleşmeden alınan zevki de sınırlayabilir.

Bir kadın orgazm olmuyorsa bunun sebebi yeterince zevk almamasıdır

Durum bazen böyle olsa da bu her zaman için geçerli değildir. Bir kadın, yaşadığı tecrübe onu tatmin etmediği için yeterince zevk alamamış olabilir. Fakat cinsel birleşme çok tatmin edici olsa da orgazm yaşanmamış olabilir. Cinsel ilişkiden alınan zevki orgazmla ilişkilendirmek hiç doğru değildir.

Bu, terminolojik bir karışıklıktan doğan ve tamamen yanlış bir düşüncedir. Günümüzde toplumda orgazmın ve cinsel tatminin aynı şey olduğu algısı hakimdir. Fakat durum böyle değildir. İkisi birbirinden bağımsızdır ve biri olmadan diğeri var olabilir.

Mastürbasyon yapmak kadınlarda orgazm sayısını azaltır

Durum aslında bunun tam tersidir. Kendini keşfetmek tecrübe kazanmayı ve kendini daha iyi tanımayı sağlar. Mastürbasyon yapan kadınlar, en çok neyin hoşlarına gittiğini ve nasıl daha fazla zevk alabileceğini bilir. Bu şekilde partnerlerine daha kolay yol göstererek cinsel ilişkiden daha çok zevk almayı sağlarlar.

Kegel egzersizleri cinsel uyarımı arttırmak için kullanılır. Daha çok hamile kadınları doğuma hazırlama ya da idrarını tutamama gibi durumlar için kullanılsa da cinsellik için de kullanılabilir. Bunlar, vajinanın pelvik duvar kaslarının kasılmasını sağlayan bir dizi egzersizdir.

Bir kadın orgazm olmuyorsa cinsel olarak yetersizdir ya da aktif değildir

Bu düşünce kadınlara karşı nefret dolu olmanın yanı sıra yanlış bir düşüncedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi cinsel tatmin ile orgazm olmanın bir bağlantısı yoktur. Kimsenin orgazm olma zorunluluğu yoktur. Orgazm olmak zorunda olmak düşüncesi, insana kendini baskı altında hissettirir ve zevki kısıtlayacağından dolayı kötü etkiler.

Fakat cinsel birleşme acılıysa ya da bir kişi orgazm olamıyorsa kadın veya erkek fark etmeksizin anorgazmi gibi cinsel bir problem olmadığına dair emin olmak adına bir uzmana danışmakta fayda var. Cinsel ilişkinin maksimum zevk noktasına ulaşmaktan daha fazlası olduğunu düşünüyoruz. Psikolojik, fizyolojik, içgüdüsel ya da kültürel etkenler devreye girebilir. Bu sebeple bir kadının tatmin olması için orgazm olmasına gerek yoktur. Kadınlarda orgazm şart değildir.

çarşafı tutan kadın

Kadınlarda orgazm hakkında gerçekler

Kadınlarda orgazm hakkındaki doğru bilinen yanlışları düzelttikten sonra, şimdi de bu konu hakkındaki gerçeklere bir göz atalım.

Kadınlar birçok kez orgazm olabilir

Erkeklerin orgazmdan sonra toparlanmak için zamana ihtiyaçlarının olmasının tersine kadınların iki orgazm arasında dinlenmelerine gerek yoktur. Hem vajinal hem de klitoral orgazm aynı anda bile birçok kez yaşanabilir.

Unutmayın ki şu an dağın tepesindeyseniz çok kısa bir zaman öncesinde de zemindeydiniz. Yukarı tırmanmanıza yardım eden herkes sizin hatırlamanızı ve minnetinizi hak ediyor. Onlara size güvenebileceklerini hissettirin.

Kadın bilincini kaybedebilir

Orgazm kadınların en çok zevk aldığı anlardan biridir. O kadar güçlüdür ki bir kadının bilincini kaybetmesine sebep olabilir. Bu olay küçük ölüm ya da tatlı ölüm olarak da bilinir. Bu, kadınlarda orgazmdan sonra bilinç kaybı ya da bayılma olarak görülen tepkisizlik dönemine verilen addır.

Uzmanlara göre bunun sebebi aortu daraltan güçlü solunum değişiklikleridir. Vücudun ana damarlarından birindeki bu baskı hiperventilasyona, yani kandaki oksijen miktarının artmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak beyinde bölgesel kan akışının azalması ve bilinç kaybı yaşanır.

Eşzamanlı orgazm görülebilir

Düşük ihtimalli de olsa çiftlerin ikisi de aynı anda orgazm olabilir. Bu en çok filmlerde karşılaştığımız ve gerçekleşmesi en ideal olan durumdur. Fakat bu kafanızı karıştırmasın çünkü aynı anda orgazm olmanız her zaman daha fazla zevk alacağınız anlamına gelmez.

Buna ek olarak bazı teknikler yardımıyla orgazmı eşzamanlamayı öğrenebilirsiniz. Örneğin, erkek cinsel birleşme sırasında klitorisi uyarabilir. Bunun için, iki tarafın da bilgili olması zorunludur.

kadın ve erkek

Cinsel birleşme olmadan da orgazma ulaşabilirsiniz

Klitoris dil ve parmaklar gibi birçok şekilde uyarılabilir ve kadınlarda orgazm cinsel birleşme olmadan da gerçekleşebilir. Cinsel birleşme olmadan sürtünme ve okşama gibi birçok şekilde maksimum zevke ulaşılabilir. Orgazma ulaşmadan da iki tarafın tatmin olması büyülü bir andır.

Görüldüğü gibi kadınlarda orgazm hakkında birçok önyargılı ve yanlış düşünce vardır. Aynı zamanda bu konu hakkında yetişkinlikte öğrenilmesi gereken birçok gerçek bulunur. Bu sebeple cinsel eğitim gereklidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.