Huzursuz Bacak Sendromu: Sık Görülen Bir Nörolojik Bozukluk

Huzursuz Bacak Sendromu: Sık Görülen Bir Nörolojik Bozukluk
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Huzursuz bacak sendromu şu anda yaygın olarak görülen nörolojik bozukluklardan bir tanesidir. Bacaklarda çok rahatsız edici bir karıncalanma ve kaşıntı hissi meydana gelir ve rahatlamak için bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı hissedersiniz. Bu sorun sadece kişinin uykusunu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda duyguları üzerinde belirgin bir etkiye de sahiptir.

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen rahatsızlık, bazı insanlara tuhaf ancak zararsız gelebilir. Bir kişinin bacaklarında meydana gelen küçük bir gıdıklanma hissi nasıl bir “bozukluk” olarak adlandırılabilir, değil mi? Bu kadar masum görünen bir şeyin nasıl semptomları olabilir?

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarınızı hareket ettirmek için dürtüsel bir ihtiyaç hissettiğiniz nörolojik bir bozukluktur. Genellikle  kişinin uykusunu etkiler, bu nedenle de bir uyku bozukluğu olarak kabul edilir.

Her gün bu sorunla karşı karşıya kalan insanlar bunun göründüğü kadar zararsız olmadığının bilincindedir.Bazı insanlar için huzursuz bacak sendromu tolere edilebilir bir şeyken, diğer insanlar için geceleri uyuyamamak, gündüz oturamamak, fiziksel ve zihinsel olarak rahatsız hissetmek ve bitkinlik anlamına gelir.

Yani bu önemsiz bir şey değildir. Nüfusun % 10’unu etkileyen bir sorundan bahsediyoruz. Tamamen iyileşmese de, tedavi edilebilen kronik bir sendromdur.

bacağını tutan kadın

Huzursuz Bacak Sendromu: Semptomlar Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu kadınlarda, erkeklerde, farklı kültürlerden insanlarda ve farklı yaş gruplarında görülebilir. Küçük çocuklarda da yaygın olarak görülebilir ancak ortalama olarak 40 ila 45 arasında ilk kez ortaya çıkar. Semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Eller ve ayaklarda rahatsız edici bir karıncalanma hissi meydana gelir. Karıncalanma yaygın olarak bacaklarda görülür ancak nadir de olsa kollarda da olabilir.
 • Birçok hasta bu karıncalanmayı “elektrik çarpması” gibi tanımlarken, diğerleri bu durumu “derinin altında karıncaların koşması” şeklinde ifade etmektedir.
 • Sorun genellikle öğleden sonra başlar ve gece, özellikle de kişi yatağa oturarak ya da uzanarak dinlenmeye başladığında semptomlar artar.
 • Yoğun yanma veya kaşıntı hissini hafifletmek için kişi bacaklarını hareket ettirir veya sallar.
 • Semptomlar değişkendir. Bazen tolere edilebilirken bazen de dayanılmaz bir seviyeye gelebilirler. Uyuyamamak anksiyeteye neden olabilir.

Bu semptomların kaybolmadığını veya azalmadığınıbelirtmek önemlidir. Aksine, daha da kötüye giderler.

uyuyamayan erkek

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Meydana Gelir?

Pek çok bozukluk ve sağlık problemi gibi, huzursuz bacak sendromunun kaynağı da net olarak bilinmez. Bununla birlikte, genetik faktörlerin etkili olduğunu ve bu semptomları tetikleyen mekanizmanın sinir sistemiyle ilgili olduğunu biliyoruz.

Huzursuz bacak sendromuyla ilşkili faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Bazal ganglionlarda dopamin uygulayan ve kontrol eden devreler iyi çalışmaz.
 • Demir eksikliği anemisi bir başka olası faktördür.
 • Böbrek yetmezliği ve diyabet, huzursuz bacak sendromu ile birlikte ortaya çıkma eğilimindedir.
 • Antipsikotik ilaçlar, bazı antidepresanlar ve antihistaminler gibi ilaçlar yan etki olarak bu sendroma sahip olabilir.
 • Hamile kadınlar, üçüncü trimesterde huzursuz bacak sendromundan muzdarip olabilirler.

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Ne Tür Tedaviler Uygulanabilir?

Bu noktada bir öneride bulunmalıyız. Geceleri bacaklarınızda kaşıntı veya başka problemler yaşamaya başlamışsanız, bir doktora görünün. Sorunun kaynağı dolaşım problemleri ya da huzursuz bacak sendromu olarbilir.

Hafif bir sıkıntı olarak başlayan bu durum, zaman geçtikçe yaşam kalitenizi ve ruh sağlığınızı etkileyen bir soruna dönüşebilir. Uykusuzluk ve bitkinlik sizin için çok büyük bir sorun haline gelebilir. Bu yüzden mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

 • İlaçlar birincil tedavi şeklidir. Bunlar arasında ropirinol ve gabapentin gibi anti-epileptik ilaçlar ve dopaminerjik ilaçlar bulunur.
 • İyi uyku alışkanlıkları benimsemek başka bir yararlı tavsiyedir.
 • Bacak masajı yapmak önemli ölçüde yardımcı olabilir.
 • Bu rahatsızlık için çok etkili olan “Relaxis” adı verilen titreşimli bir yastık da vardır.

Sonuç olarak, bu hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz ve bu nedenle de tedavi semptomları hafifletmeye yöneliktir. Huzursuz bacak sendromunuz varsa, yeni teknikler ve tedaviler deneyin. Sizin için en uygun olan yöntemi bulun. İçlerinden mutlaka bir tanesi normal bir yaşam sürmenize ve iyi bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
İnsomnia: Uyumanıza İzin Vermeyen Gizli Şeytan
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İnsomnia: Uyumanıza İzin Vermeyen Gizli Şeytan

2002'de Christopher Nolan, Alaska'da oldukça garip bir cinayetle ilgili olarak Al Pacino ve Robin Williams'ın oynadığı “Insomnia” adlı bir film çek...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.