Logo image
Logo image

Sevgilinizin Sizi Gerçekten Önemsediğinin İşaretleri

4 dakika
Bir kişiyi gerçekten seviyorsanız önemsemelisiniz çünkü sevmek, şefkati göstermek için en iyisini ummak ve bulmaktır. Bu makalede sunacağımız ipuçları, sevgilinizin gerçekten sizinle ilgilenip ilgilenmediğini bilmenize yardımcı olacaktır.
Sevgilinizin Sizi Gerçekten Önemsediğinin İşaretleri
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevgilinizin sizi gerçekten önemsediğini açıkça gösteren işaretler nelerdir? Birçok insan size bunu “kalbinizden gelen duygular sayesinde bileceğinizi” söyleyecektir. Ancak, insanlar genellikle gerçekten o kadar anlamlı olmayan boyutlara ve ayrıntılara dikkat ettikleri için, şüpheler de her zaman akılda kalır. Örneğin, sizinle konuşmak istemediklerinde veya birlikte bir şeyler yapmakla ilgilenmediklerinde, sizi ne kadar sevdiklerini söylemelerinin faydası yoktur.

Sevmek sadece birlikte yaşamak veya birbirimizin ebeveynleriyle tanışmak değil, beden, zihin ve kalpte gerçekten yakın olmakla ilgilidir. Sevmek, önemsemektir ve her şeyden önce, birbirinize içten ilgi göstermek ve bu ihtiyaçlara nasıl karşılık verileceğini bilmektir. Çok az ilişkinin mensupları, aynı zamanda talep ettikleri kadar şefkatlidir.

Ayrıca, stresin veya çalışmanın sizi sevdiklerinize istediğiniz kadar özen göstermekten alıkoyabileceği doğru olsa da, her zaman bir ortak sorumluluk duygusu olmalıdır. Zor zamanlarda birbirinizin yanında olmalısınız. Sevgi görevi, ihmal edemeyeceğiniz tam zamanlı bir ilgi ve özveri meselesidir.

Some figure

Sevgiliniz için sizi önemsediğini bilmenin yolları

Sevginin çok ötesine geçen birçok boyuttan yola çıkarak, mutlu ve tatmin edici bir ilişki kurulur. Sevgiye ek olarak, bir ilişkide, empati de olmalıdır. Ayrıca, anlaşma ortamına ulaşma ve değerleri paylaşma, suça ortak olma ve birbirini anlama yeteneği de bir ilişkinin temel yapı taşları arasında bulunmalıdır.

Benzer şekilde, ilişkideki temel bir dayanak, şüphesiz diğerine karşı duyarlılık ve ihtiyaçlarına cevap verme yeteneğidir. Bu boyut, duyarlılık, bilimin de bir süredir üzerinde çalıştığı önemli bir konudur. Bu nedenle ve bir örnek olarak, Rochester Üniversitesi’nde yürütülen çalışma, artık ilişkisel yeterliliği değerlendirmek için kullanılan bir ölçek sunmaktadır.

Bu ölçekte yerleşik bulunan maddeler, partnerinizin size değer verip vermediğini ve ihtiyaçlarınıza cevap verip vermediğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Bu, aslında, bir anlamda çoğu insanın ilgi alanıdır, bu nedenle ilişkisel mutluluğun temellerinden birini oluşturan bileşenleri anlamalı ve daha derinlemesine incelemelisiniz.

1. Aktif ve samimi olarak karşınızdakinin sizi dinlemesi

Bu, kendinizi ilişkinin içerisinde mevcut ve onaylanmış hissetmenizi sağlar. İlişkinizdekilerin yalnızca gönderdiğiniz mesajı değil, ilettiğiniz duyguları da algıladığını biliyor olursunuz. Özgün bir alakayla dinleme, ilgi, empati ve tabii ki endişe anlamına gelir.

2. Sevgiliniz için önemli bir gösterge: düşüncelerinize ve hissettiklerinize gerçekten ilgi göstermesi

Partnerinizin sizinle ilgilenip ilgilenmediğini nasıl anlarsınız? Tabii ki de, bilmenin birçok yolu var. Her şeyden önce, ne söylediğinizi önemsiyorlar, hatırlıyorlar ve ona göre davranıyorlardır. Ayrıca size günlük küçük ayrıntılar ile ilgili yol da gösterirler.

Aynı şekilde sizin fikirlerinizi de dikkate alır ve onlara cevap verirler. Son olarak, onlar da sizin duygularınızla uyum içindedirler, duygularınızla ilgilenirler ve her durumda iyiliğinizi istemeye dikkat ederler.

3. Bir şeyler hakkındaki algınızı anlamaya çalışırlar

Partnerinizin sizi gerçekten önemseyip önemsemediğini anlamak için içtenlikle empati kurup kurmadığını belirlemelisiniz. Neden belirli bir şekilde hissettiğinizi anlamak için kendilerini sizin yerinize koyabilirler mi? Bakış açınızı ve gerçekliğinizi takdir edebilirler mi?

Hiç kimsenin mükemmel olmadığı ve öyle bir aşkın olmadığı doğrudur, önemli olan sevgiliniz için önemli olanın kim olduğunu gerçekten anlamak ve bunu her zaman hesaba katmaktır.

4. Sevgiliniz için bir başka önemli faktör: sizi önemseyen bir kişi ihtiyaçlarınıza dikkat eder ve onlara cevap verir

Partnerinizin berbat bir gün geçirdiğinizi bilmesi yeterli değil. Nasıl yanıt verileceğini bilmek, nasıl davranılacağını bilmek anlamına gelir ve diğer kişiyi iyi hissettirmek için bir istek mutlaka olmalıdır. Bunun nedeni, elbette, kendi sınırlarınız dahilinde, eşinizin kendini iyi hissetmesini sağlamak her zaman mümkündür.

5. Endişelerinizi ciddiye alıyorlar mı?

Sizi gerçekten önemseyip önemsemediklerini anlamak için partnerinizin sözlerine ve davranışlarına dikkat etmelisiniz. “Bu saçmalık” tarzı bir cümle kullanılması, hiç de sevecen bir cevap değil ve bir ilişkinin doğru yolda olmadığının da kanıtı olacaktır.

Aynı şekilde, endişelerinizi ciddiye almak yerine kendilerine odaklanmayı seçmelerinde de bir sorun vardır diyebiliriz.

6. Sizinle birlikte kararlar verirler

İlişkisi olan bir kişinin kendi kararlarını vermesine izin verilir. Bununla birlikte, her adım rızaya dayalı olmalı ve diğer kişinin görüş ve bakış açısını dikkate almalıdır.

Örneğin, iş yerinde terfiniz teklif ediliyor ve bu, haftanın birkaç günü evden uzakta olmanızı gerektiriyor. Bu nedenle, partnerinizin bu konuda ne düşündüğünü göz önünde bulundurarak bir karar vermelisiniz.

7. Sizi gerçekten önemseyen kişi, duygularınızı da düşünür.

Başka birinin duygusal gerçekliğine saygı, hiçbir şekilde sarsamayacağınız, zedeleyemeyeceğiniz veya parçalayamayacağınız bir dayanaktır. Bu nedenle, sizi gerçekten önemseyip önemsemediklerini bilmek için partnerinizin size nasıl hissettirdiğine de büyük önem vermelisiniz.

Duygusal saygı güvenliği sağlar, öz saygıyı güçlendirir ve tabii olarak sevgiyi de güçlendirir.

8. Sizinle ilgili basit ve aşkın şeylerle ilgilenirler

Aşk, ilgi ve şefkat ile ilgilidir. Ancak, bu ilgi sadece partnerinizin iyi veya kötü bir gün geçirip geçirmediğine odaklanmaz. Ayrıca her gün iyi uyuyup uymadıklarına, izlemeye başladığınız dizilerden keyif alıp almadıklarına veya yüzlerinde kaynağını bilmediğiniz bir endişe duyup duymadıklarına odaklanır.

Some figure

9. Sevgiliniz için özel bir nokta daha: sizi önemsediğini söyleyen bir kişi, sizi önceliği yapar (gerçekçi olarak)

Sevmek, sevdiklerinize çoğu şeyin üzerinde öncelik vermektir. Bu tercihi günlük olarak algılamanın önemli olmasının nedeni budur. Bunun, kendinizi yalnızca sevdiklerinize odaklanmayı ihmal ettiğiniz kör ve hatta tehlikeli saplantıyla aynı şey olmadığını da unutmayın.

Esas olarak, ilişkinizdeki diğer kişinin sizi hesaba kattığını ve sizi birçok şeyin önüne koyduğunu algılamaktan ibarettir. Her gün ve her koşulda sizi seçerler. Kuşkusuz bu, güven ve güvenliğin içinden aktığı, mutluluk ve dengede ilerlemeye izin veren sağlam bir bağ kurar.

Son olarak söylemek isteriz ki, siz de bu boyutları hesaba katın ve kendinizi, partnerinizin sizi gerçekten önemsediğini merak etmekle sınırlamayın. Bunun yerine, onları gerçekten ne kadar önemsediğinizi de mutlaka değerlendirin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Crasta, D., Rogge, R. D., Maniaci, M. R., & Reis, H. T. (2021). Toward an optimized measure of perceived partner responsiveness: Development and validation of the perceived responsiveness and insensitivity scale. Psychological Assessment. doi: 10.1037/pas0000986

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.