Yeni Bir İlişki Öncesi Yapmanız Gereken 5 Şey

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce yalnız kalmayı öğrenmeniz gerekir. Sadece yalnızlığınızı, özlemlerinizi ve içine düştüğünüz boşluğu gidermesi için kendinize bir partner aramayın. Özgürce ve olgunlukla sevenler, birilerini aramaz, tam aksine birilerinin onları bulmasına izin verirler.
Yeni Bir İlişki Öncesi Yapmanız Gereken 5 Şey
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2021

Bir ilişki öncesi yapmamız gereken şeylerin listesinin bulunduğu bir kılavuz olmasını çok isterdik. Aşkı bulma konusunda şanslı olanlar ve başarısızlığa uğramayanlar, tavsiyeleri bizi her türlü acı ve hayal kırıklığından uzak tutacak ve sonunda ideal, bize en uygun ve hayatımızda gerçek mutluluğa ulaşacağımız bir aşamaya birlikte geçeceğimiz kişiyi bulmamıza yardımcı olacak insanlar…

Ancak maalesef bunların hiçbiri mümkün değildir. Bize bu tür bilgileri satmaya çalışan kim olursa olsun doğruyu söylemiyordur. Bir ilişkiye başlamak çoğu kez risk almak, adeta paraşütle yere iniş yapmak ve hiç beklenmedik bir biçimde karşımıza çıkan ve bizi hayallere sürükleyen kişi hakkında bir tür kumar oynamak demektir. Kimi zaman yaptığımız seçimlerde yanılırız. Evet, bu bir gerçektir. Diğer seçimlerimizde ise bazen kısa da olsa güzel ve yaşamaya değer bir hikaye yazmayı başarırız. Ancak genel olarak bakıldığında en fazla istediğimiz şey istikrarlı ve tatminkar bir ilişki sahibi olmaktır.

Peki bize bu konuda yardımcı olacak herhangi bir kılavuz, ipucu ya da strateji var mıdır? Aslında evet vardır. Ancak bunlar ideal kişiyi bulmamız maksadıyla geliştirilmemiş olan psikolojik araçlardır. Duygusal konularda en fazla yardımcı olacak faktör, kişinin öncelikle kendisine odaklanmasından geçer. Çünkü kişisel gelişim, aşk sanatında daha becerikli olmamıza olanak sağlayan önemli bir konudur.

“Aşk bir sanattır ve disiplin, konsantrasyon, sabır, inanç ister ve narsizmin üstesinden gelmeyi gerektirir. Yani aşk bir duygu değil, bir pratiktir.”

– Erich Fromm

balonlar ve bir çift

Bir İlişki Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Kilit Noktalar

Hümanist psikolog Carl Rogers, mutluluğun insanın kendisini kabul etmesi ve kendini tanımlayan her şeyle bir temas kurması olduğunu söylemiştir. O nedenle bir aşk macerasına başlamak için bundan daha uygun bir başlangıç noktası yoktur. Çünkü bu konuda çok net olarak bildiğimiz bir şey varsa, o da aşkın hiç beklenmedik şekilde ve bize haber vermeden geldiğidir.

İşte bu nedenden dolayı insanın bu tip bir duruma karşı hazırlıklı olması gerekir. Aslında bu alanlarda kendimizi geliştirmemiz sadece daha olgun ve tatminkar ilişkiler geliştirmek için değil, aynı zamanda mutlu olabilmek adına ihtiyaç duyduğumuz yaşamsal yetenekleri elde etmek için de faydalıdır. Şimdi bu konuyu analiz edeceğiz. O halde bir ilişkiye başlamadan önce dikkate almamız gereken en kritik noktaların neler olduğunu hep birlikte görelim.

1. İhtiyaç Duymadan Sevmek: Sadece Yalnızlıktan Kurtulmak Ya Da Önceki Sevgilinizi Unutmak İçin Bir İlişkiye Başlamayın

Diyelim ki ilginç biriyle karşılaştınız. Her şey harika ve yolunda gidiyor. Birkaç kez buluştunuz ve birlikte güzel vakit geçirdiğiniz. Yani kimyanız uyuştu. Bu noktada kimi zaman sadece bir insan bizim yanımızda bulunsun diye ilişkide belirli şeyleri öne çekeriz. Bunun nedeni canımızı incitmiş olan eski sevgilimizi bir an önce unutma ihtiyacı ya da sürekli olarak zihnimizde dolaşan geçmişten kurtulma çabası olabilir.

Şu konuda çok net olalım: Çivi çiviyi sökmez, tam tersine daha da derinlere girmesine neden olur. O yüzden olgun bir insan olalım, yalnızlıktan kurtulmak, iyileşmeyen yaraları kapatmak ve gerçek bir hisle değil de sadece duygusal ihtiyaçlarımızdan ötürü birileriyle bağ oluşturmaktan kaçınalım.

2. Bağımsızlığınızı Koruyun, Sürekli Olarak Yeni Bir Şeyler Aramaktan ve Ufkunuzu Genişletmekten Vazgeçmeyin

Kendinizi farklı alanlarda geliştirin. Gelişiminizi sınırlamayın ve yeteneklerinizi yeni bir şeyler öğrenmek, hayattan keyif almak ve keşfetmek için kullanın. Bir partner bulmak hayattaki tek hedefimiz olmamalıdır. Aslında en önemli şey, hayatın bize sunmuş olduğu sınırsız olasılıkların her birinin keyfini sürerken başkalarının bizi bulmasına izin vermektir.

Her bir öğrenilmiş tecrübe ile aşkta daha yetenekli olmamızı sağlayacak olan bilgi, birikim, psikolojik yeterlilik ve duygusal olgunluğa bir adım daha yaklaşmış oluruz.

3. Yeni Bir İlişki Öncesi Kendinizi Olmadığınız Bir Biçimde Göstermeyin, Filtresiz Gerçeklik Çok Önemlidir

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce en kritik noktalardan biri kim olduğumuzu, ne istediğimizi ve neleri kabul etmeyeceğimizi açık bir biçimde ifade etmektir. Bu açıklamayı yapmadan birisiyle bir ilişkiye başlarsak maskeler kullanmak ve yarı doğrularla yaşamak zorunda kalırız.

Yani biriyle tanıştığımızda ne olursa olsun hoşlanmayı, çekici olmayı ve diğer kişinin beklentilerini karşılamayı isteriz. Bu durum bizi bazen olduğumuzdan çok farklı bir şekilde davranmaya itebilir. İşte bundan daha kötü bir yanlış yoktur.

Beklenmeyen her mutsuzluk hikayesi tam olarak olmadığımız biriymiş gibi davranmamızla başlar. Bu tür davranışlardan uzak duralım.

4. Ailenizin Koyduğu Şartlardan Kopun, Daha Önceki Duygusal Başarısızlıklarınızın Sırtınıza Yüklediği Yüklerden Kurtulun

Çoğu kez bir ilişkiye başladığımızda aslında üç kişi olduğumuzun farkına varırız. Çünkü duygusal bir bağın içinde yer alan üçüncü kişi ailemiz ya da eski ilişkilerimizin üzerimizde bıraktığı yüktür. Elbette bu çok hoş bir durum değildir. Bu yüzden, yeni bir ilişkiye başlamadan önce dikkat etmemiz gereken kritik konulardan biri tüm bu boyutları kontrol altında tutabilmektir.

İlişkilerimizde ailemizin koyduğu kuralların ve hayatımıza karışmaya devam eden anne ve babamızın psikolojik ağırlığını üzerimizden atmamız gerekir. Benzer şekilde eski ilişkiler konusunda da artık sayfayı çevirerek geleceğe bakmak çok önemlidir. Bunlar günümüzde yaşadıklarımızı koşullandırmak yerine faydalanabileceğimiz birer tecrübe olarak bize hizmet etmelidirler.

mutlu bir çift

5. Yeni Bir İlişki Öncesi Yapmanız Gereken Şeyler: Gerçekten Ne İstiyorsunuz?

Gerçekten ne istiyorsunuz? Bu soru çok basit ve safça dursa da verilecek cevaplar kesinlikle belirleyicidir. O nedenle gerçekten ne istediğimizi kendimize mutlaka sormalıyız.

İstikrarlı ve düzenli bir ilişki mi yoksa sadece cinsellik yaşayacağınız ve güzel vakit geçireceğiniz daha önemsiz bir şey mi arıyorsunuz? Özel bir partner mi istersiniz yoksa çok eşliliğin de olasılıklar içinde bulunduğu açık ilişkilerden birini mi tercih ediyorsunuz? Siz de ağırdan alan ve hiç acele etmeyen o insanlardan biri misiniz?

İşte tüm bu sorular belirleyici niteliğe sahiptir. Bunlara verdiğiniz cevaplar da hem siz hem de karşınızdaki kişi açısından uygun bir ilişkiye başlamadan önce önünüzü görmenizi sağlayacak değerli bilgiler içerecektir. Yani ne istediğimizi bilmek ve bu konuda net olmak çok önemlidir. Çünkü bu sayede bir partnerde istemediğimiz şeylerin de bilincinde oluruz.

Sonuç olarak, ideal insanı bulmak için verilen o güvenilmez ve hayali tavsiyelerin ötesinde daha belirleyici sonuçlara ulaşabileceğiniz mantıklı öneriler ve yol göstericiler bulunmaktadır. En tatminkar sevgi sadece ve sadece gerçek, özgür ve olgun insanlarla yaşanabilir. Bu insanlar ne aradıklarını bilen, birbirlerini tanıyan ve umutsuzca birini aramaktan çok zamanı geldiğinde doğru kişinin kendilerini bulmasına izin veren insanlardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.