Logo image
Logo image

Yolunda Gitmeyen Bir İlişkinin 4 İşareti

3 dakika
Yolunda Gitmeyen Bir İlişkinin 4 İşareti
Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2017

Bir ilişkiye başladığımızda ilk önce her şey aşk, tutku ve birlikte zaman geçirme arzusundan ibarettir. Sevdiğimiz kişi hakkında daha çok şey öğrenmek isteriz çünkü ne kadar çok şey bilirsek, ondan o kadar çok hoşlanırız. Bize büyük bir doyum duygusu sağlayan gizemli bir şeker gibidir. Fiziksel temasla birlikte son derece hoş ve heyecan verici bir şeye dönüşür.

Ne var ki zaman bir rutini beraberinde getirir, partnerimizin kusurlarını ortaya çıkarır ve ilerleyebilmek için ilişkideki iki kişinin hayatlarında gerçek bir ayarlama yapmaları gerektiği gerçeğini gösterir. İkisinden birinin bazı şeylerden vazgeçmesi gerekir ve vazgeçmek,ilk başta olduğundan çok daha fazlasına mal olur. Ama korkmayın; ilişkilerin doğal seyri budur. İlk baştaki adanmışlık ve idealleştirmeyi aynı derecede devam ettiremeyiz, zira bu durum başkasına bağımlı kişiler yaratır.

Bununla beraber, ilişkimizin durumu konusunda bizi uyaracak gerçek işaretler nelerdir? Bir ilişkinin parçalanmakta olduğunun göstergeleri nelerdir? Bu göstergeler ne zaman ortaya çıkar ve çözümü var mıdır? Yoksa bunun için çok mu geçtir?

1. Yıkıcı eleştiri

İki insan arasında güven ve büyük bir sevgi olduğunda, her iki taraftan eleştirinin olması normaldir. Esasen, birbirimizi daha iyi tanıyıp ilişkimizde daha önce fark etmediğimiz bazı şeyleri düzeltmek açısından sağlıklı bir şeydir bu. Fakat çok daha acı verici olan ve diğer kişiye zarar vermek için kullanılan bir eleştiri türü daha vardır. İşte buna yıkıcı eleştiri adı verilir.

Herkes hata yapar ama partnerimiz, duygularımızı incitmek ya da bize saldırmak için bu tür eleştiriye başvurduğunda bundan bizim için eskisi gibi hissetmediği anlamını çıkarabiliriz. Şöyle bir cümleyi buna örnek verebiliriz: “Yine çok geciktin. Artık beni eskisi gibi umursamıyorsun.” Bu, her halükarda düşük bir darbe etkisi bırakır.

Bu durumda ne yapılabilir? Partnerinizin dahil olduğu bir plan önerisinde bulunun hemen. Böylece yeniden temas kurarsınız, birlikte bir şeyler yapabilir ve problemleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

2. Küçümseme

Tek ya da her iki taraftan küçümseme olduğunda ve bu, sürekli bir hale geldiğinde ilişkinin iyi yönde gitmediğini söyleyebiliriz. Küçümseme; alay, hakaret ya da mimik taklidi gibi şekiller alabilir. Bütün bu durumlarda, diğer kişinin kendini daha değersiz hissetmesine neden olacaktır.

Bu durumda ne yapılabilir? Aslında karşılıklı saygıyı inşa etmek ve ilişkimizde sevdiğimiz güzel şeyleri vurgulamaktan başka seçenek yoktur. Mesela, “Uzun saç sana çok yakışıyor” ya da “Beni güldürmen çok hoşuma gidiyor,” gibi şeyler söyleyebiliriz. Bu sayede daha güçlü sevgi bağları kurarsınız.

3. Savunmacı olmak 

Bir kişi hata yaptığında, eylemlerini başkalarının eylemleriyle haklı çıkarmaya çalışmaları sıkça görülür. Savunmacı davranırlar. Dediğimiz gibi, bu normaldir. Fakat bu yönteme çok sık başvurdukları takdirde partnerimiz bizi eskisi kadar sevmiyor anlamına gelebilir. Özellikle sadakatsizliği örtmek için bu yola başvurulur. Sadakatsiz kişi böylece ‘hataları’ hakkında kendilerini daha az suçlu hisseder.

Bu durumda ne yapılabilir? Bir problem ortaya çıktığında ve partnerimiz, savunmacı davranmaya başladığında yapılacak en iyi şey, her ikinizi kapsayan bir çözüm aramak, gurur ve azarları geride bırakmaktır.

4. Engelleme

İlişki son demlerini yaşadığında ortaya çıkan faktörlerdendir. Engelleme pek çok farkı şekilde kendini gösterebilir. İletişim yok gibidir, bir rutine girmişsinizdir, aynı hobileri paylaşmıyorsunuzdur …

Bu durum, uzun kriz dönemi ve kötü tartışmaların ardından veya iki kişi arasında dönüşü olmayan bir sorun yaşandıktan sonra ortaya çıkar. Bundan sonra ilişki çoğunlukla ayrılıkla sonlanır.

Bu durumda ne yapılabilir? Partnerinizi gerçekten umursuyorsanız… o zaman harekete geçin! Mümkün olan en kısa sürede onunla konuşun ve ilişkinizi yeniden nasıl canlandırabileceğinizi tartışın. Kısa ve öz konuşun, güzel sözler seçin ve partnerinizin sizde sevmediği özelliklerin neler olduğunu öğrenin, siz de aynı şekilde onda hoşunuza gitmeyen şeyleri anlatın. Anlaşmaya çalışın. Bu işe yararsa ilişkiniz eskisinden çok daha güçlü olacaktır.

Resim: buscarparejahoy

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.