Logo image
Logo image

Sağlıklı Yaşlanma Bir Kişisel Karardır

3 dakika
Sağlıklı Yaşlanma Bir Kişisel Karardır
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 25 Ekim, 2022

Er ya da geç hepimiz yaşlanırız. Doğum gününüzden korksak da, ilk kırışıklıklarınız hakkında endişe duysak da, zaman ilerlemeye devam ediyor. Sonunda hepimiz yaşlanıyoruz. Yaşlanıp yaşlanmamaya karar veremesek de, gerçekten kontrolümüzde olan bir şey var: sağlıklı yaşlanma.

Çok fazla genç insanın, “yaşlandığımda kendime bakmaya ya da iyi görünmeye özen göstermeyeceğim” dediğini duymuşsunuzdur. Yaşlanma, havluya atmak ve kendinizi bırakmak anlamına geliyor. Kırışıklıklarınız olduğunda kendinize bakmak zaman kaybıdır. Yaşlanmak, kendinizi şımartmamanız veya görünüşünüzü sevmememeniz anlamına mı geliyor?

Ayrıca, insanların yalnızca iyi yemek yemenin ve gençken egzersiz yapmanın önemli olduğunu söylediğini duyarsınız. Yaşlandıkça, her şeyi yiyebiliriz ve kilo alırsak sorun olmaz. Ancak, bu insanlar daha çok yanılamaz. Aslında, yaşlandıkça, daha fazla bakıma ihtiyacımız olacak ve sağlığımıza daha fazla özen göstermemiz gerekecek. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, nasıl yaşlandığımız büyük ölçüde kendi kararımıza bağlıdır.

Some figure

Yaşlılık her zaman hastalık ile eş anlamlı değildir

İnsanların daha önce bahsettiğimiz şeylere inanmalarının nedeni, yaşlılığı hasta olmakla ilişkilendirmeleri olabilir. Hastalığın ve zorlukların iyi olmayı engelleyeceği bir yaşam evresi olarak düşünürler. Birdenbire yavaşlarsın, kalbin için hap almalısın, saçların dökülüyor…

“Nasıl yaşlanacağını bilmek, bilgeliğin usta işi ve yaşam sanatının en zor bölümlerinden biridir.”

– Henri Frederic Amiel

Yaşlandıkça uğraşmanız gereken kötü şeylerin üzerinde durmamak önemlidir. Bunu yaparsanız, hayatınızın bu aşamasını yaşamak ve tadını çıkarmak daha zor hale gelir. İyi bir yaşam kalitesine sahip olabileceğinize inanmayı zorlaştırır.

Zor hastalıklarla uğraşmak zorunda kalabileceğiniz doğrudur. Çocuklarınız evden ayrılırken yalnız hissetmek doğaldır. Yine de, hala bir şeyler yapabilir ve aktif olabilirsiniz. Kendiniz için kötü hissetmekten başka seçimleriniz de var.

Kendinizi acındırma ve mağduriyete düşmediğiniz sürece iyi bir şekilde yaşlanmak mümkündür. Onu yaşlılığa dönüştürmek, birçok gencin düşündüğünün aksine, yaşamın sona erdiği anlamına gelmez. Çok fazla olasılık ve seçenek var. Örneğin, son zamanlarda haberlere çıkan bir adam olan Miguel’in hikayesine bakabiliriz.

Miguel 80 yaşında ve Valencia Üniversitesinde bir coğrafya ve tarih öğrencisi. Bazı insanlar onun bir profesör olduğunu zannediyor, bazıları da öğrencinin babası olduğunu düşünüyor. Ancak Miguel bunların hiçbiri değil.

O sadece bir başka öğrenci, not alan ve sınıflarının tadını çıkaran. Tarihle çok ilgileniyor ve hatta İtalya’nın Verona kentinde bir yurtdışı eğitim programına bile katıldı. Ailesi onu destekliyor ve çok mutlu. Çünkü Miguel’in dediği gibi, “Peşinden git, yapabilirsin!”

Sağlıklı yaşlanma bir karardır

Yaşlanmak, incelikle seçebildiğimiz bir seçenektir. Ve beklemeye gerek yok; istediğiniz zaman bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. İyi hissetmeniz ve herhangi bir hastalığınızın veya sorununuzun olmaması önemli değildir. Söz konusu sağlığınız olduğunda, şimdi verdiğiniz kararların gelecekte sizi etkileyeceğini unutmak kolaydır.

Ama, bu konuda ne yapabiliriz? Başlangıç için ne yediğinizi takip edin ve egzersiz yapın. Zihninizi çalıştırmayı da unutmayın. Olumlu bir bakış açısı yaratın. Bu yaşlandıkça hissedeceğiniz baskı ile yüzleşmenize yardımcı olacaktır. Ve bir şey yapmak için son dakikayı bekleyen tipte biriyseniz endişelenmeyin. Hali hazırda olgun bir yaşa gelmişseniz bile, harekete geçebilirsiniz.

Örneğin, egzersiz yaparak hayatınızda aktif bir rol alabilirsiniz. Belli yaşlardaki insanlar için tasarlanmış birçok egzersiz programı vardır. Pozitif duygular geliştirmenize ve stres atmanıza yardımcı olurlar.

Ayrıca, grup etkinliklerine katılmak, yeni insanlarla tanışmanıza izin verecektir. Bu yeni arkadaşlıklar hayatınızı zenginleştirir. Birlikte dışarı çıkabileceğiniz, kahve içebileceğiniz insanlar olacaktır ve kim bilir, bekar iseniz, güzel bir ilişki kurmaya bile başlayabilirsiniz.

2017 yılında, Jim Bowman ve Joyce Kevorkian yıllardan sonra tekrar bir araya geldi. İkisi de evlenmiş ve dolu birer yaşam sürmüştü. Okuldayken birbirlerine aşık olmuşlardı ve şimdi ikisi de dul kalmıştı. Yeniden bir araya geldiklerinde birbirlerini sevdiklerini fark ettikten sonra, evlenmeye ve 81 yaşında bir ilişki kurmaya karar verdiler.

Some figure

Bugünlerde Miguel gibi insanların ilgi duydukları şeyleri öğrenmelerine ve öğrenmeye devam etmelerine izin veren üniversite programları var. Yaşlılar için aktiviteler ve sosyalleşme fırsatı sunan gündüz merkezleri de var.

Gördüğünüz gibi, yaşlı bir vatandaş olmanın düşündüğünüzden daha az limiti vardır. Birkaç değişiklikle, doğum günü pastanızda kaç tane mum olursa olsun, yapmaya devam edebileceğimiz birçok şey var.

Öyleyse, güzel bir şekilde yaşlanmak için bugün yapabileceğiniz şeyleri yarına ertelemeyin. Hayatınızın bu aşamasını mutlu bir şekilde ve zevk ile geçirebilmenizi sağlamak için sahip olduğunuz fırsatlardan yararlanın.

Yaşlanmak kemiklerimizi daha kırılgan yapabilir ve çevikliğimizi sınırlayabilir, ancak her gün uyanma hayallerimizi ve dünyayı keşfetmeye devam etmemize engel olmasına gerek yok.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.