Logo image
Logo image

En Kötü Düşmanınız Yine Siz Olduğunuzda

3 dakika
En Kötü Düşmanınız Yine Siz Olduğunuzda
Son Güncelleme: 24 Mart, 2017

Hepimiz hayatta kötü tecrübeler yaşıyoruz. Kimi zaman kötü muamelelerle karşılaşıyoruz, kimi zaman ise gururumuz kırılıyor. Çoğu kez, bu tecrübeyi atlattığımızı düşünürüz ama aslında aşmamız gereken çok şey vardır. Zaman ilerleyip yaşadığımız kötü tecrübeler yok olunca, bu sefer de farkında olmadan biz kendimize kötü davranmaya başlarız.

İyi, mütevazı, uyumlu biri olmalıyım çünkü değersiz olduğuma ve hiçbir şeyi hak etmediğime inanıyorum, zira hiç başaramayacak olsam da benim işim bu.

Birçok insanın, bilhassa da özgüven eksikliği, sinirlilik, korku gibi sorunlardan muzdarip kişilerin aklından bunlar geçmektedir.

Kendinizi kabul etmek, kendinize değer verip saygı göstermek ve başkalarının başardıklarını sizin de başarabileceğinize inanmak sizin için zor bir şeyse, kendi düşmanınız haline gelmekte olduğunuzu söyleyebiliriz.

Kendi düşmanınız olup olmamak sizin elinizde 

En kötü düşmanınız başkaları değil, aklınızdaki her şeydir. Bu nasıl olabilir? Nasıl kendi düşmanım olabilirim?

Size yöneltilen bütün eleştiriler, gurur kırıcı sözler, fikirler, başkalarının hakkınızdaki yargıları… Bunları kabul edip etmemek size bağlı.

“En kötü düşmanınız, aldığınız eleştiriler değil, kabul ettiklerinizdir.”

– Bernardo Stamateas

Some figure

Sırf başkaları tarafından kabul edilmek için bir şey yapmak, özgüven eksikliğine yol açar ve sizi kendi düşmanınız haline getirir.

Şu doğru ki farklı düşüncelerle çevrili olmak, gerçekte kim olduğunuzdan şüphe duymanıza neden olur. İşte bu nedenle, bütün o insanlardan uzaklaşarak kim olduğunuzu düşünmeniz önemlidir. Bunu anladığınızda, bütün düşünce ve yargılarla çok daha güvenli biçimde yüzleşebilirsiniz.

Artık kendi düşmanım olmamak için ne yapabilirim?

  • Kendinizi kabul edin ve kim olduğunuzdan emin olun. 
  • Hakkınızda belirtilen bütün negatif mesajları sorgulayın.
  • Hata yapmaktan korkmamayı öğrenin 
  • Herkesi memnun etmeye çalışmayın

Kendi düşmanınız olmaktan vazgeçmeyi başarmak çok güçtür. Ama bu sizin kendi elinizde olan bir şey. Kim olduğunuzdan emin olmalısınız ve başkalarının fikirlerine göre kim olacağınıza karar vermemelisiniz.

Hatalarınızı bir yük ve utanç kaynağı olarak değil, sonraki sefere daha iyi davranmanıza yarayacak bir ders olarak görmeye başlamalısınız.

Herkes hata yapar. Hata olmadan ders alınmayacağını anlayın. Hatalarımız sayesinde düşündüğümüzden çok daha fazla şey öğreniriz.

Ben Kimim? 

Bu çok basit bir soru ama aynı zamanda gerçekten cevaplaması çok güç sorulardan biri. Gerçekten kim olduğunuzu biliyor musunuz? Öyleyse, başkalarının yorumları sizi neden bu kadar çok etkiliyor?

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamamanız gerektiğini, kendinize güvenmeniz gerektiğini anlamalısınız. Başkalarının söyledikleri yüzünden kendiniz hakkında yanlış fikirlere kapılmamalısınız. Siz eşsizsiniz, yeriniz doldurulamaz. Hatalarınız olabilir ama yetenekleriniz de var.

“Düşmanlarınız nerede, biliyor musunuz? Kimi dinliyorsunuz? Size kaderden ve başarısızlıktan bahseden takıntının sesini mi dinliyorsunuz? Her attığınız adımı yargılayan şikayet edici, otoriter sese mi kulak veriyorsunuz?”

– Bernardo Stamateas

Kendinize inanın ve güvenin, başkalarının tercihlerine boyun eğmeyin. Kendiniz olduğunuzda arzuladığınız mutluluğa ulaşmış olursunuz.

Bugünden itibaren, hayatınızı kendi kararlarınız belirlesin. Hayatınızda kimin sözü geçecek? Sizin mi başkalarının mı? Biraz bencil olun ve başkalarının söylediklerinden kendinizi uzaklaştırın. Sizin hayatınız, size aittir ve nasıl yaşayacağınıza karar verecek olan sizsiniz. 

Some figure

Kendinize olan güveniniz sayesinde hayatınızda ilerleyebilir, yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Ama kendinize güvenmezseniz, yine pek çok sorunla karşılaşmaya başlarsınız.

Hayatta ne yapmak istediğinizi kendinize sorun. Mükemmel olmaya çalışırken kendinizi yıpratmak mı istiyorsunuz? Çözüm, mükemmel olmak değil.

Doğal olun, ilerlemeye çalışın, öğrenin ve olduğunuz gibi yaşayın. Başkalarının söylediği ve sizi adeta felç eden şeylerden kendinizi uzaklaştırın. Her şeyden uzaklaşıp özgür olun ve ilerleyin. Kendinizin en kötü düşmanı olmanıza izin vermeyin.

Resimler: Malota

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.