Logo image
Logo image

Ruhsal Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz?

2 dakika
Ruhsal Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz?
Son Güncelleme: 11 Eylül, 2017

Ruhsal sağlığınızı, duygularınızı pozitif düşüncelerle yönlendirerek geliştirebilirsiniz. Ruhsal sağlığı yerinde olan bireyler, hayatın zorluklarına, sağlıklı bir güven duygusuyla karşılık verirler. Diğer insanlarla sevgi alışverişi yaptıkları kalıcı ilişkiler kurmaya oldukça eğilimlidirler. 

Ruhsal sağlığın iyi durumda olduğunu gösteren pek çok işaret vardır. Bunlardan bazıları, iyi bir ruh hali ve hayata karşı duyulan heyecan; öğrenmeye duyulan sürekli istek; yeni şeyleri deneyimleme arzusu; ve hayatta bir amacın olması olarak sıralanabilir.

Mutlu eden, canlandıran hobiler edinerek boş zamanımızı keyifle geçirmek yalnızca vizyonumuzu genişletmekle kalmaz aynı zamanda kendi benliğimizle ve yaşam arzumuzla bağlantı kurmamızı da sağlar. 

Some figure

Ruhsal sağlığının kötüleşmesine ne sebep olur?

Amacımız iyi bir kitap okumak, meditasyon yapmak ya da canımızı sıkan bir şey hakkında düşünmek olmadığı sürece, uzun zaman yalnız kalmak ve kendimizi insanlardan soyutlamak bizim için zararlıdır. 

Uzun süre yalnız kalmak duygularınızın dengesini etkiler. Hatta, meditasyon konusunda uzman değilseniz ya da yalnızlığınızın bir işi bitirmek gibi gerekli bir sebebi yoksa bu durum fiziksel sağlığınızı bile etkileyebilir. Gerekli olmadığı sürece uzun süre yalnız zaman geçirmek için bir sebep yoktur.

Some figure

Belli bazı maddelerin kullanımı da ruhsal sağlığımızın kötüye gitmesine sebep olur. Fazla miktarda ilaç, alkol ya da sigara kullanmamalıyız. Sinir sistemimizi ya da beynimizi negatif etkileyen maddelerden kaçınmak daha iyidir. 

Ayrıca bazı günlük alışkanlıklar da duygusal ve ruhsal dengemizi iyi bir şekilde korumamıza yardımcı olmaz. Yalnızca sıkıntıdan bile olsa çok fazla televizyon izlemek sizi eğlendirmekten çok aptallaştırır. Sizi gittikçe diğer insanlardan soyutladığı halde, izlerken sanki onlarla bağlantıya geçiyormuşsunuz gibi hissedip aldanmanıza sebep olur.

Ruh sağlığınıza nasıl iyi bir duruma getirebilirsiniz?

İlk yapmanız gereken şey vücudunuza iyi bakmaktır. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” dan daha doğru bir söz yoktur. Kendinize iyi bakmak demek, iyi uyumak, doğru yiyecekler yemek ve düzenli olarak bazı fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek demektir.

Vücudunuza iyi bakmak kadar önemli olan bir şey de etrafınızdaki insanlarla kurduğunuz ilişkileri zenginleştirmektir. Aileniz, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla alışkanlık olmasının dışında gönüllü olarak aktif ilişkiler kurmak önemlidir. Değer verdiğiniz insanlarla zaman geçirin. 

Eğer kederli ya da üzgün hissettiğiniz zamanlar oluyorsa, gevşeme egzersizleri yapmak size iyi gelebilir. Nihayetinde Dalai Lama gibi olmak için değişmeye çalışmıyorsunuz, önemli olan size iyi gelecek rutinleri hayatınıza sokmanız.

Kontrollü, derin nefes egzersizlerinin yanı sıra yapabileceğiniz en iyi şey, tüm vücudunuzu dahil ettiğiniz gevşeme egzersizleri yapmaktır. Bu sizi dengeye kavuşturur ve kreatif süreçler geliştirme konusundaki yeteneğinizde de önemli rol oynar.

Some figure

İyi bir kitap okumak, günlük hayatınızla ilgili kısa deneme yazıları yazmak, bir konserde dinlediğiniz bir şarkının keyfini çıkarmak, güneş batarken resmini çekmek, ya da teleskopla yıldızlı gökyüzüne bakmak gibi aktivitelerin tümü duygusal zekanızı büyük ölçüde uyarmanıza yardımcı olacaktır.

Doğayla iletişim kurmak sağlığınıza iyi geleceği gibi, ruh sağlığınız için gereken sakinliği ve derin düşünme gücünü de size kazandırır. 

Canlandırıcı hobilere sahip olmak hayattaki mutluluğunuzu artırır ve farklı yaşlardan ve dünya görüşlerinden insanlarla tanışmanızı sağlar.

Ve elbette, en önemli şeylerden biri de kendinizle iletişim kurmanızdır. Kendinizi keşfetmeniz, kabul etmeniz, kendinizi geliştirmeye çalışmanız ve kendinizi sevmeniz. Bunlar, diğer aktiviteleriniz ve yetenekleriniz için destek görevi görecektir.