Logo image
Logo image

Gülmek: Beyin İçin Meditasyon

2 dakika
Gülmek: Beyin İçin Meditasyon
Son Güncelleme: 06 Aralık, 2016

Hem meditasyonun, hem de kahkahaların faydalarından sıklıkla bahsediyoruz. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre gülmek ve meditasyon arasındaki bir ilişki var ve sonuçlar oldukça umut verici. California’daki Loma Linda Üniversitesinde Gurinder Singh tarafından yürütülen bu çalışmaya göre, gülmek meditasyonla benzer beyin dalgalarını aktive etmektedir. Gurinder Singh ayrıca doğru meditasyon ile hafızanın güçlendirilebileceğini ve stresin etkilerini azaltılabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Çalışmada 31 kişinin komedi programları, spiritüel programlar ve stres veren videolar izlerken beyin dalgaları görüntülenmiştir. Araştırmacılar, gönüllüler komik videolar izlerken beyinlerinin yüksek seviyede gama dalgaları ürettiğini bulmuşlardır; bu dalgalar meditasyon sırasında üretilenler ile aynıdır. 

Spiritüel videolar sırasında, katılımcıların beyinleri yüksek seviyede alfa dalgaları üretmiştir, bu dalgalar dinlemekte olan bir insanın ürettikleri ile aynıdır. Stres veren videolar beyinde zayıf dalga bantlarına neden olmaktadır, bu bantlar bir kişi kendini yalıtılmış hissettiğinde, tepkisiz kaldığında veya olmak istemediği bir ortamda bulunduğunda ürettikleri ile aynıdır.

Aynı çalışmada yer alan Profesör Lee Berk’e göre, “Çalışmamızda bulduğumuz şey mutlu kahkahalarla ilişkili mizahın daha geniş gama dalgalarına neden olduğudur. Gama, beynin tüm kısımlarında bulunan tek frekanstır.

Lee Berk, Bu, mizahın tüm beyni etkilediği anlamına geliyor; bu beynin tamamına yayılmış bir gama bandı frekansı deneyimidir, ve mizah meditasyona benzer şekilde beyini bu frekansta tutar.

Beyin eğitimi

Berk ayrıca kahkaha ile ilgili olarak, “Beyin antrenman yapıyormuş gibidir.” diyor. Bu etki önemlidir çünkü “daha açık şekilde düşünmenizi sağlar ve kişisel duygular içindeyken daha kapsamlı düşünceler edinmemizi sağlar.” Ayrıca şunları ekliyor: “Çeşitli nedenlerle, yaşamlarını ve tecrübelerini yeniden düşünmek, düzenlemek ve değiştirmek isteyen insanlar için bu çok değerlidir; böylece daha odaklanmış ve merkezde hissedeceklerdir.”

Bahsettiğimiz gibi, bu çalışma ayrıca doğru bir meditasyon durumunun hafızayı güçlendirdiğini ve stresin etkilerini azalttığını ortaya koymuştur.

Dr. Berk bunu “Basit: daha az stres, daha iyi bir hafıza” şeklinde açıklıyor. Mizah, örneğin hafıza için zararlı olan ve hipokampal nöronları azaltan kortizol gibi stres hormonlarını düşürüyor. Mizah ayrıca kan basıncını düşürür, kan akışını hızlandırarark ruh halinizi iyileştirir.

Dr. Berk diyor ki; “Kahkahan veya az miktarda mizah, beyinde endorfin ve dopamin salınımı sağlayarak, keyif ve mükafat duyguları sağlar. Bu pozitif ve faydalı nörokimysal değişiklikler de bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca beyin dalgaları aktivitelerinde gama dalgası band frekansına yönelik değişiklikler olur, bu değişiklikler de hafıza ve hatırlamayı güçlendirir.

Bu çalışmadan hafıza ile ilgili olarak çıkarılan sonuçlarda, yaşlı insanlar için olan önemi de vurgulanmaktadır. Bilişsel bileşenler (öğrenme yeteneği ve gecikmiş hatırlama) yaşlandıkça kötüye gider ve yaşlı insanlar için zihinsel, bedensel ve ruhsal yaşamlarının kalitesini arttırmak için çok gereklidir.

Yaşlı insanlar yaşa bağlı olarak hafıza problemleri yaşasa da, araştırmacılar tarafından önerilen ruh hali terapileri çok faydalıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.