Logo image
Logo image

Kendinizi Koşulsuz Kabul Edin

4 dakika
Kendinizi Koşulsuz Kabul Edin
Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2017

Hepimiz kendimize karşı bir parça koşulsuz sevgiyle doğarız ama zamanla kaybederiz o sevgiyi. Kendinizi koşulsuz olarak kabul etmek zaman alır. Negatif deneyimler ve başkalarıyla yaşadığımız sorunlar nedeniyle bunu nasıl yapacağınızı yeni baştan öğrenmek zorunda kalırsınız.

Kendinizi koşulsuz olarak kabul etmek, bir anda oluveren bir şey değildir. Bir ömür alır bu süreç. Bu nedenle sabırlı olun ve güzel şeylerin zaman aldığını unutmayın.

Masumiyet ve sevgiyle geliriz dünyaya, fakat zamanla güvenmemeyi ve korkmayı öğreniriz. Bütün bunları unutup baştan başlama zamanı şimdi.

Kendinizi koşulsuz kabul ediyor musunuz?

Her tartışma, eleştiri,problem ya da güçlük, kendinize olan sevginizi biraz daha yitirmenize yol açar. Hepimiz, öz güvenimizi tırtıklayan bu negatif durumlarla yüzleşmek durumunda kalmışızdır. Ama genelde kendimizi kötü hissedene dek bu durumun farkına varmayız.

Kendinizi koşulsuz kabul edip etmediğinizi öğrenmek istiyor musunuz? Şu ifadelere katılıyorsanız, kendinizi koşulsuz kabul etmiyor olabilirsiniz.

  • Bazı durum ve bağlamlarda kendinizi yabancı hissediyorsunuz.
  • Başkalarının sevgisini hak etmiyormuş gibi hissediyorsunuz.
  • Sürekli kendinizi başkalarıyla karşılaştırıyor, onlardan aşağı olduğunuzu düşünüyorsunuz.
  • Başkaları için yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsunuz.
  • Başarısızlıktan korktuğunuz için hayatta risk almıyorsunuz.
  • Kendinizi öyle çok kontrol ediyorsunuz ki kendiniz olamıyorsunuz.
  • Düşüncelerinizle yalnız kalmak istemiyorsunuz.
Some figure

Yukarıda saydığımız durumlardan herhangi biriyle kendinizi özdeşleştirdiyseniz, endişelenmeyin. Kendinizi koşulsuz olarak kabul etmemek normaldir çünkü küçüklüğümüzden beri bizlere sosyal olarak kabul edilmemiz gerektiği öğretilmiştir. Ama bunun sonucunda kendi özgünlüğümüzün bir kısmını yitiririz.

“Kendini sevmek, hayat boyu sürecek bir aşkın başlangıcıdır.”

– Oscar Wilde

Toplumun olmamızı istediği kişi oluruz. Arada farklı olan kişiler olsa bile sanki herkes aynı kumaştan kesilmiş gibidir. Ama başka bir insanda asla bulamayacağınız özellikler var sizde. İşte sizi eşsiz ve özgün kılan da bu.

Belki farklı yürüyorsunuz, bir dakikada bir sürü şey anlatıyorsunuz ya da başkalarının tavsiyesine aykırı olarak bazı şeyleri gerektiği gibi ciddiye almıyorsunuz… Diğer herkesten çok farklı bir çok özelliğiniz var. Ama büyümenizi yönetmiş normlar sizi sınırladı ve siz de başkalarının beğenmediği özelliklerinizi düzeltmeye başladınız.

Bütün bunlardan kurtulmak çok güçtür çünkü kendinizi tuhaf ve farklı hissetmenize yol açar. Kendinizi koşulsuz olarak sevmek için, doğru sandığınız bütün o inanışları bir kenara bırakmanız gerek.

Kim olduğunuzu keşfedin

Kendinizi koşulsuz olarak kabul etmek, kendinizi çok iyi tanımak anlamına gelir.  Bu kolay gözükebilir ama aslında başarması çok güç bir iştir. Kendinizi tanımak için yalnız zaman geçirmeniz gerekir. Neler bulacağınızdan korkabilirsiniz ama yabancı bir şey olmayacak hiçbiri. Ne de olsa sizsiniz o!

Gerçekten neleri sevdiğinizi biliyor musunuz? Hayattan ne istediğinizi düşündünüz mü? Nereye gitmek istiyorsunuz? Sizi ne mutlu ediyor? Muhtemelen bu sorulara vereceğiniz cevapları düşünüyorsunuz şu anda. Elbette, bu soruların bir kısmının cevabı olmayabilir ama bunu anlamak için kendi içinize bakmanız gerek.

Some figure

Gerçekten kim olduğunuzu keşfettiğinizde, bütün kusur ve erdemlerinizle kabul edin kendinizi. Aynı tuzağa düşüp başkalarının olmanızı istediği gibi olmaya kalkmayın. Belki hoşunuza gitmeyen şeyleri söyleyen ve bu konuda cesur olan birisiniz ama başkaları tarafından reddedilmekten korktuğunuz için bu tarafınızı hiç ifade edememişsinizdir ve bu doğru bir şey değildir.

Durumu değiştirip bazı insanların davranışlarınızı onaylayıp bazılarının ise onaylamayacağını anlamaya başlamanız için doğru zamandır bu. Başkalarının tepkilerinden korkmaksızın kendinizi özgürce ifade etmeye başladığınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Kendinizi kimseyle karşılaştırmayın, başınızı dik tutun ve unutmayın, hiç kimseden daha iyi ya da kötü değilsiniz. Siz sadece sizsiniz ve kimse bunu elinizden alamaz.

Hiçbir sebeple kendinizi eleştirmemeniz veya yargılamamanız çok önemlidir. Sizin yerinize bunu yapan bir sürü insan var zaten ve onlara uymanız doğru değil. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve gurur duyun. Siz farklısınız ve herkes sizi sevecek diye bir kaide yok. Ve bu bir sorun değil!

Benliğinizle bağlantı

Başarılı olup en yüksek hedeflerinize ulaşsanız dahi, kendinizi koşulsuz kabul etmenin en doğru seçenek olduğunu anlasanız bile, kendinizi eleştirmeye ve rahatsız hissetmeye devam edeceksiniz. Sürekli bu durumla mücadele edeceksiniz.

Genelde kendimizi güvende hissettiğimiz sosyal benliğimize yöneliriz. Bunun yapılacak doğru şey olduğunu düşünürüz ve başkalarının kabulünün, kendi kabulümüzden önemli olduğuna inanırız ama bu inanışlar, aklımızı karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

İşte bu yüzden kendinizle bağlantı kurmak, onu geri istemek, başkalarının önünde sergilediğimiz sosyal benliğimizle ilgisizdir. Gerçek benliğiniz, özgün ve saftır. Başka hiç kimse ya da hiçbir şeyden etkilenmez.

“Kendi hatalarınız yüzünden üzülmeyin ya da başka birini suçlamayın. Kendinizi hemen kabul edin yoksa tıpkı bir çocuk gibi bahaneler bulmaya devam edeceksiniz. Unutmayın ki her zaman, başlamak için en doğru zamandır ve hiçbir şey vazgeçecek kadar korkunç değildir.”

– Pablo Neruda

Kendinize koyduğunuz kısıtlamaların farkında mısınız? Kendinizi keşfetmeye hiç zaman ayırıyor musunuz? Kendinizi koşulsuz kabul etmek, çok fazla emek ve çaba gerektiren bir şeydir. Ama sonuç, kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Some figure

Kendinize hak ettiğiniz değeri vermeyi öğrenin ve kendinize inanın çünkü bunu kimse sizin için yapmak zorunda değil. Kendinizi koşulsuz kabul etmeyi öğrenin. Başkalarına katacağı çok şeyi olan özgün ve eşsiz bir insansınız. Kendiniz tanıma ve koşulsuz olarak kabul etme şansını reddetmeyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.