Romantik Aşk Hakkında Üç Mit

Aşk her yerdedir. Animasyon filmleri bile çocuklara zorlukların üstesinden gelmenin ödülünün mükemmel aşk olduğunu öğretir.
Romantik Aşk Hakkında Üç Mit
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır María Hoyos

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Romantik aşk ile ilgili bu mitler, insanlığın en büyük yalanlarından bazılarıdır. İnsanların “mükemmel çifti” idealleştirme eğiliminden kaynaklanırlar. Birbirimizi idealize ederiz ve aşk, birbirimizin kusurlarını örtmenin uygun bir yoludur. Aşk her yerdedir. Animasyon filmleri bile çocuklara zorlukların üstesinden gelmenin ödülünün mükemmel aşk olduğunu öğretir.

Romantik aşkla ilgili temel sorun, erkekleri kahramanlara ve kadınları ödüllere dönüştürmesidir. Farkında olmayabilirsiniz, ancak filmlerde, TV şovlarında ve diğer medya türlerinde işlenen hikaye her zaman budur.

Romantik aşk hakkında mitler

Romantik aşkla ilgili aşağıdaki mitler ilişkilerinizi olumsuz etkiler. Birlikte olduğunuz kişi hakkında gerçekçi olmayan ve zararlı beklentiler yaratmanıza yol açabilirler.

beraber kalp tutan çift

1. Ruh eşleri

İlk Disney filminizi izlediğinizde, dünya üzerinde özellikle sizin için mükemmel olan bir kişinin olduğuna inanmaya başlarsınız. Bu filmler (ve genel olarak toplum), kaderinizin bu kişi olduğuna ve onları gördüğünüzde ikinizin de hemen aşık olacağına inanmanızı sağlıyor. Ayrıca ilişkinizin mükemmel olacağına, mükemmel anlaşacağınıza ve bu kişinin planlarınıza tam olarak uyacağına inandırırlar. Toplum, aşkın vefalı ve özel olması gerektiğine ve daha önce ilişki deneyiminizin olup olmamasının önemli olmadığına sizi inandırır.

Ancak, ilişki deneyimi iyi bir şey değil mi? Araştırmalar bunu doğruluyor. Farklı ilişkilere sahip olmak, genellikle ne istediğinizi ve ne istemediğinizi belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, nelerden taviz vermek istediğinizi anlamanıza yardımcı olabilecek ipuçları sunar. Bu, çok sayıda eşiniz olması gerektiği anlamına gelmez. Bu, yalnızca bir taneye sahip olmanın gerekli olmadığı anlamına gelir.

2. “Aşkın gücü her şeye yeter”

Çoğu hikaye, film ve diğer medya, aşkın her şeye kadir olduğunu ima eder. İnsanları, sevginin her engeli aşabileceğine ve sizi sonsuz güçlü ve dirençli kıldığına inandırırlar. Sorun, pek çok insanın bu fikre inandıkları için haysiyetlerini ayaklar altına alan ilişkilere katlanmasıdır.

Aşk her şeyin üstesinden gelemez. Aslında, kişisel veya profesyonel yaşamınızla bağdaşmıyorsa reddedebileceğiniz bir sosyal yapıdan başka bir şey değildir. Herkes uzun süreli bir ilişkiye hazır değildir. Herkes tek tip bir ilişkiye hazır veya istekli de değildir.

Birlikte yaşayan çiftler var. Diğerleri kendilerine ayırabildikleri kişisel alanlarından tamamen memnunlar, bu yüzden farklı evlerde yaşıyorlar. Bazı çiftler bir engeli birlikte aşmaya, bazıları ise ayrılmaya karar verir. Tüm bu seçenekler eşit derecede saygındır. Bir ilişkide en önemli şey, her iki eşin da eşit derecede mutlu olmasıdır.

3. Zıt kutuplar birbirini çeker

Çocuklara sık sık, eğer bir sınıf arkadaşları onları rahatsız ediyorsa, bunun onlardan hoşlandıkları için olduğunu söyleriz. Bu tehlikeli bir efsanedir ve karşıtların birbirini çektiği fikriyle el ele gider. Bu efsane ilişkileri iki farklı şekilde etkileyebilir. Birincisi, doğrudan ruh eşleriyle ve aşkın gücünün her şeye yetmesiyle ilgilidir. Bu durumda her iki taraf da aşklarının tüm engelleri aşacağını düşünerek farklılıklarını kabul eder.

Ancak, çok farklı inançlara sahip çiftler eninde sonunda sürekli tartışmaya başlayacaklardır. Tartışma bir ilişkinin çok önemli bir yönüdür, ancak sürekli çatışmalar birliği ve uyumluluğu etkileyebilir.

koltukta oturmuş konuşan çift

İkincisi edebiyatta, sinemada ve televizyonda oldukça popülerdir. Bu, aşkın bir insanı değiştirebileceği fikrini beraberinde getirir. Hikayeyi biliyorsunuz: Birisi (genellikle bir kadın) filmin başında kendisi için yanlış olan bir partner bulur. Ancak, daha uyumlu birini aramak yerine, diğer kişinin değişmesi için elinden gelen her şeyi yapar, böylece onunla bir ilişki kurabilir.

Ancak, insanlar böyle çat diye değişmez. İnsanların yapma eğiliminde oldukları hata, bugün birlikte oldukları partner yerine gelecekte partnerlerinin olacağını düşündükleri bir kişiyi sevmektir. Sonuçta, ilişki içinde oldukları kişi budur.

Uyumluluk, hoşgörü, saygı ve sağlıklı bir çekim önemlidir ve eğer aradığınız buysa güçlü, kalıcı bir ilişkiye yol açabilir. Uzun vadede, başkalarının ilişkilerini kopyalamaya çalışmak, yalnızca hayal kırıklığına yol açacak gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmanıza neden olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Sevmek için İdealleştirme İhtiyacı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sevmek için İdealleştirme İhtiyacı

Aşık olduğumuz zaman, sevdiğimiz insanı idealleştirme dürtümüz sadece kaçınılmaz bir durum değil aynı zamanda bir zorunluluk haline bürünür.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.