Logo image
Logo image

İlişkinizdeki Çatışmalar ile Mücadele Etmek İçin On Kural

3 dakika
İlişkinizdeki çatışmalar ile başa çıkmak için kullanabileceğiniz bu yöntemler basit tutum ve davranışlara odaklanır. Bunları aklımızda tutmayı sık sık unutmamıza rağmen, çatışmayı çözme veya daha da kötüleştirme arasındaki fark bu tutum ve davranışlarda saklıdır.
İlişkinizdeki Çatışmalar ile Mücadele Etmek İçin On Kural
Son Güncelleme: 25 Mart, 2020

Her ne kadar eşiniz ya da partnerinizle geçirdiğiniz zamanın %100’ünde iyi geçinmek isteseniz de, er ya da geç ilişkinizde çatışmalar yaşanacaktır. Bu kaçınılmaz olduğu kadar sağlıklıdır da. Çatışmalar, bize analiz etme ve karar verme fırsatı sağlar.

Bazı çiftler sürekli bir kavgadan diğerine atlıyormuş gibi görünebilirler ancak, birbirlerine karşı hissettikleri sevgi bir arada kalmalarını sağlar. Belki de sorun, ilişkideki çatışmalarla nasıl başa çıkacaklarını henüz öğrenmemiş olmalarıdır.

İlişkinizdeki çatışmalar ile uğraşırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı temel davranış kuralları vardır. Bu öneriler sağduyulu ve açıktır, ancak bu doğal olarak ortaya çıktıkları anlamına gelmez. Bir ilişki içerisindeyken mantıksız davranmak kolaydır. Bu genellikle çözülmemiş bir çatışmaya yol açar. Bu davranış önerilerine uymazsanız, bulduğunuz “çözüm” ne olursa olsun, aslında her iki eş için de çözüm olmayabilir.

Some figure

1. İletişim kurmadan veya karar vermeden önce sakinleşin

Öfke ve dürtüsellik ilişkinize çok hızlı bir şekilde zarar verebilir.

Ancak, öfkenizin geçmesini beklerken kendinizi sessiz ve sakin kalmak için eğitebilirsiniz. Bunu yaparsanız, birçok olumsuz sonuçtan kaçınabilirsiniz.

2. Şüphe

Bu hayatta pek bir şey kesin değildir. Bu nedenle, doğru olduğuna inandığınız konu hakkında sağlıklı bir şüpheciliğe sahip olmak önemlidir. Hikâyenizin kendi versiyonuna otomatik olarak inanmayın.

Eşinizin nedenlerini, niyetlerini ve eylemlerini açıklamasına izin verin. Diğer bakış açılarını anlamaya çalışmak için zihninizi açın. Anlayışlı olmak, çok yüksek getiri oranına sahip bir yatırımdır.

3. Duygularınız hakkında dürüstçe konuşun

İlişkinizdeki çatışmalar ile başa çıkmanın yollarından biri, ne düşündüğünüzden çok nasıl hissettiğinize odaklanmaktır. Duygularınız hakkında konuşmak özgürleştiricidir.

Kalpten konuştuğunuzda, partnerinizle aranızda olan anlayışı ve karşılıklı bağı güçlendirmeyi teşvik edersiniz.

4. Bağırmak yok, sözlü saldırı yok

Bağırmak ve sözlü saldırıda bulunmak çatışmaları ve saygısızlığı besler. Kızgınken edilen sözlerin, ne kadar zararlı olabileceğini unutmak kolaydır, ancak bu davranışların ciddi ve uzun vadeli sonuçları olur.

Bağırmak ve duyarsız olmak, karşınızdaki kişiye de aynı şeyi yapması için bahane sunar. Zamanla bu durum sizi birbirinizden uzaklaştıracak ve ikinizi de kızgın hale getirecektir.

5. Davranışlarınızın sorumluluğunu alın

İnsanlar kendi eylemleri için başkalarını suçlama eğilimindedir. Sanki davranışlarınızı o kontrol ediyormuş gibi, yaptıklarınız için partnerinizi suçlamak kolaydır.

Daha iyi ve daha olgun olan davranış, çatışmada oynadığınız rolün sorumluluğunu almaktır. Sonuçta, diğer kişiyi suçlamak hiçbir şeyi çözmez.

6. Kurbanı oynamayın

Kendini mağdur göstermek hiçbir zaman işe yaramaz, özellikle de söz konusu ilişkinizdeki çatışmayla uğraşmak olduğunda. Kurbanı oynadığınızda, eşinizi sizi kurban eden kişi olmuş olur. Bu yanlış pozisyonlama, durumun gerçekliğini bozar. İşler hiçbir zaman bu kadar siyah ve beyaz değildir.

Mağdur-işkenceci rolleri bir kişiye hayali güçler verir ve diğerini çocuk yapar. Bu sadece durumu daha kafa karıştırıcı hale getirecektir.

7. Sessizce dinleyin

Sessiz olduğunuzda, iç diyaloğunuz üzerinde çalışabilirsiniz. Daha da önemlisi, iyi ve üretken konuşmalar sessizlik gerektirir.

Eşinizin sözünü kesmek çok fazla gerginliğe neden olacaktır. Bu rahatsız edicidir ve konuşmayı yönlendirmeye olan arzunuzu gösterir. Yorumlarınızı sınırlamaya çalışın ve diğer kişiye konuşması için bolca zaman verin.

8. Çözümlere odaklanın

İkiniz de olumlu ve yapıcı bir tutum sergilediğinizde ilişkinizdeki çatışmayla başa çıkmak çok daha kolaydır. Bu tutum, potansiyel çözümler hakkında verimli bir tartışma yapmak veya her iki kişinin de daha kötü hissetmesine neden olmak arasındaki farkı bu sağlayabilir. Dikkatiniz problemi çözme üzerindeyse, tartışmayı daha fazla uzamadan bitirebilirsiniz.

Some figure

9. Zamanı geri alamazsınız

Biriniz veya her ikiniz de şikayetlerinizin süregelen bir listesini tutarsanız, olayları aşmakta ve çatışmalar ile uğraşmakta zorlanacaksınız. Bunun nedeni, yaşanmakta olan bir olay için bir savunma mekanizması olarak geçmişteki sıkıntıları tekrar sunma eğiliminde olmanızdır.

İlişkinizdeki çatışmayla başa çıkmak için bir dengeye ihtiyacınız vardır ve eski yaraları deşmek bu dengeyi bozar.

10. Tehditler çok önemli

Eşiniz tartışma sırasında sizi, sizi terk etmek veya size zarar vermekle tehdit ederse, bu psikolojik istismardır. Bu tür tehditler bazen insanları bir ilişkide tutmak için “işe yarar” ama asla gerçek bir çözüm değildir.

Bir ilişkideki tehditler, bir kişinin kazanması ve diğerinin kaybetmesi anlamına gelir, bu da muhtemelen bir tartışmanın olabilecek en kötü sonucudur.

Kızgınlıktan vazgeçmek de önemlidir. Bir ilişkide, bazen affedersiniz, bazen de affedilirsiniz. Herkes hata yapar ve işleri düzeltmek ve “Özür dilerim” demek için bir fırsatı hak eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Beck, A. T. (2009). Con el amor no basta: cómo superar malentendidos, resolver conflictos y enfrentarse a los problemas de pareja. Barcelona [etc]: Paidós, 2003 Barcelona [etc.]: Paidós, 2003.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.