Logo image
Logo image

Alaca Karanlık Aşkı: Doğru Zamanda Gelen Olgun Aşk

3 dakika
Alaca Karanlık Aşkı: Doğru Zamanda Gelen Olgun Aşk
Son Güncelleme: 20 Nisan, 2018

Hiç alaca karanlık aşkı hakkında düşündünüz mü? Alaca karanlık aşkı, size tam da onun değerini bileceğiniz doğru zamanda gelen, daha önce gelse değerini bilmeyeceğiniz aşktır. Hepimiz belki de çok erken gelen aşkı deneyimledik ve alaca karanlık aşkı mutluluğun hoş geldin diyen işaretidir.

Aşk nadiren geldiğinde bizi uyarır. Ziller yoktur, davetiye yoktur, uzaktan gelirken fark etmemiz için yanında heyetiyle de  gelmez. Onu nasıl kabul ettiğimize bağlıdır. Ancak, ansızın çıkagelmek için en mükemmel koşulları bilerek seçmiş gibi göründüğü zamanlar olur. Alaca karanlık aşkı böyledir.

Alaca karanlık aşkı nedir?

Alaca karanlık aşkı, tam olarak doğru zamanda gelen, sevgi ve anlayışın taşıdığı o sakin duyguya karşılık gelir. Hayatta pek çok deneyim yaşamanın doruk noktasıdır. Ne istemediğimizi ve kalplerimizin neye hasret olduğunu bilecek kadar bilgelik kazanmış bir durumda oluruz.

Some figure

Kalbimiz tutku içinde acıyla kıvranırken ve geçmiş deneyimlerin yaşattığı acıyla cezasını çekerken, sükunete ve dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz bir an gelir çatar. İşte o an alacakaranlık aşkının kalbinizi mutlulukla doldurması için ideal fırsat doğar. Çünkü alacakaranlık aşkı sakin ve dinlendirici bir aşktır. İki kişi arasındaki birliktelik hissidir. Kabalık, acele ya da geçmiş ilişkilerdeki abartılı durumlarla ilgisi yoktur.

Alaca karanlık aşkı deneyimlerden beslenir. Ne istediğimizi eksiksiz biçimde bildiğimiz bir an gelir. Geçmişteki acı veren deneyimlerden ders aldığımız için bir anda hayatımızda neyi istemediğimizi bilir duruma geliriz. Önce kendimizi ve hislerimizi tam olarak tanımalıyız. Böylece sonrasında doğru kişiyle tutku dolu ve sakin güzel bir ilişki yaşayabiliriz.

Bugünün aşkları ve her daim süren aşklar

Geçen yıllar içinde insanların aşk nedeniyle muazzam miktarda duygu ve his deneyimlediği herkes tarafından bilinen bir şeydir. Çok genç yaştan itibaren, güçlü duygulara ihtiyaç duyan kalp atışımızı hissetmeye başlarız.

Gençliğimizde, özellikle de ergenlik yıllarında, ruhumuzdaki her duyguyu yoğun bir şekilde yaşamamıza sebep olan kontrolsüz bir tutku kalbimizi uyandırır. Öyle ki sevdiğiniz kişiyle birlikte olmak acı verir. İlk aşk, vahşi, ateşli, sınırsız bir yangındır.

“Eğer tutku ve çılgınlık ruhumuza uğramasaydı… Hayat nasıl bir şey olurdu?”

– Jacinto Benavente

Daha sonra deneyimi ve keşfetmeyi harmanlayan ilişkiler gelir. Gençlik yıllarında yaşadığımız aşklar zaten deneyimlediğimiz ilişkilerin farklı varyasyonları olabilir. Kişilğimizin temellerini inşa etseler de içlerinde bir miktar ergenlik toyluğu ve çekişmeli bir savaş barındırdıkları için onları alaca karanlık aşkı olarak farz etmek mümkün değildir.

Sonunda, acı, üzüntü, haz ve diyalogla dolu uzun soluklu bir süreçten sonra alaca karanlık aşkı için doğru zaman gelir. Kalplerimiz onca partnerden sonra yorgun düşmüştür ve bir savaşçı gibi dinlenmeyi hak etmiştir. Artık kalplerimizi iyi tanıdığımız için onu isteklerine kavuşturabilecek duruma gelmişizdir. Zengin bir deneyim elde etmiş ve ruhlarımız hakkında bilgi sahibi hale gelmiş durumdayızdır.

Filmlerde alaca karanlık aşkı

Hollywood bize güzel alaca karanlık aşkı örnekleri sunar. Gerçek aşkın beklemeye değer olduğunu bize hatırlatan unutulmaz hikayeler. Kim Katherine Hepburn ve Henry Fonda’nın oynadığı “Altın Göl” filminde kalbinin ısındığını hissetmemiştir ki?

Ancak eğer derin duygulardan ve alaca karanlığın eşiğindeki aşktan bahsediyorsak, “Yasak İlişki” filminde Clint Eastwood ve Meryl Streep arasındaki yoğun hikayeyi es geçemeyiz. Alaca karanlık çağındaki iki kişinin hala göğüslerinde atan bir kalpleri olduğunu keşfetmelerinin getirdiği tutku.

Daha pek çok nostaljik örnek vermeye devam edebiliriz. Bill Murray’nin “Bir Konuşabilse,” filminde tutkuyu bulması, Shirley MacLaine’in “Sevgi Sözcükleri” filminde yanındaki yaşlı astronot Jack Nicholson’da aşkı bulması ya da Sean Connery ve Audrey Hepburn’lü “Robin ve Marian” filminde tanıklık ettiğimiz hikaye.

Alaca karanlık aşkının güzelliği

Some figure

Alaca karanlık aşkı geldiğinde, sonunda tutkularınızın kölesi olmayı bırakırsınız.

“Onlara sahip olduğunuz sürece tüm tutkular güzeldir, onların kölesi olduğunuzda ise hepsi kötüdür.”

– Jean-Jacques Rousseau

İster acı ister tatlı, yaşadığınız tüm deneyimler yanı başınızdaki kişinin değerini bilmeyi öğrenmenize yardımcı olacak. Aynı zamanda, partnerinizi anlamanız gerektiğini öğreneceksiniz. Böylece aranızda harika bir birliktelik duygusu, benzersiz ve müthiş bir iletişim doğacak.

Ancak alaca karanlık aşkının, siz onu gerçekten istemeden ya da hazırlıklı olmadan size gelmeyeceğini de unutmayın. Eğer partnerinizi anlamıyor ve onunla iyi geçinemiyorsanız alaca karanlık aşkı gelip sizi bulmayacaktır. Deneyim ve sükunet kalbi iyileştirir ve bir çift bu iki şeye sahip olduğunda, mutluluğu bulacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.