Logo image
Logo image

Robin Williams'ın 5 Sözü

3 dakika
2014 yılında kaybettiğimiz Hollywood'un en yetenekli aktörlerinden Robin Williams eğlenceli kişiliğiyle tanınan biriydi. Sadece aktörlük değil kendi sözleriyle de hayata dair dersler veren Robin Williams'ın 5 sözü.
Robin Williams'ın 5 Sözü
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Robin Williams’ı filmlerde rol alması nedeniyle aktör yönüyle tanıdık. Filmografisinde yer alan en seçkin filmlerinden bazıları Ölü Ozanlar Derneği, Can Dostum ve Müthiş Dadı‘dır. İzleyiciye aktardığı mesajlarının etkileyici olması nedeniyle, oynadığı filmler günümüzde de hala bizi duygulandırmaya devam etmektedir. Robin Williams’ı tekrar hatırlamamızın yanında, onun daha iyi tanınmasını sağlayacak bazı sözlerini öğreneceğiz.

Robin Williams’a dışarıdan bakıldığında her şey yolunda gidiyor gibi görünse de, 11 Ağustos 2014’te evinde asılı halde bulunmuştur. Bu olay, takipçilerinde büyük bir şaşkınlık yaratmıştır. Ta ki son eşi Susan Schneider, Parkinson hastalığından mustarip olduğunu ve teşhisin kendisini çok etkilediğini söyleyene kadar. Belki de bu durum, onun kendi canına kıymasına neden olan etkenlerden biriydi. Yazımızın devamında bize bıraktığı bazı sözleri göreceğiz.

1. Yalnızlık… Etrafımızda insanlar varken bile

“Eskiden hayattaki en kötü şeyin yalnız kalmak olduğunu düşünürdüm. Ama öyle değilmiş. Hayattaki en kötü şey, kendinizi yalnız hissetmenize neden olan insanlarla hayata veda etmenizdir.”

Robin Williams’ın ilk cümlelerinden üzüntülü olduğu anlaşılmaktadır ancak bu cümle aynı zamanda da bizi bu büyük gerçeklikle baş başa bırakmaktadır. Kim kalabalıklar içinde kendini yalnız hissetmemiştir ki? Sık sık bu duyguya sahip olmak, genellikle içimizde büyük bir boşluk olduğunu veya doğru insanlarla olmadığımızı gösterebilir.

Öz saygısı düşük olan birçok insan bu şekilde hisseder ve bu, kendilerini korumanın bir yolu olarak izolasyona neden olabilir. Yalnızlık korkunç olsa da, bağlantı kuramayacağın insanlarla çevrelenmek çok daha kötü. Belki de bu koşullarda, etrafımızı bize katkıda bulunan veya bize katkıda bulunmaya motive eden insanlarla çevrelediğimizi sorgulamak olumlu olur.

Some figure

2. Hatalardan ders almak

“Öğrenecek çok şey vardır ve her zaman oralarda bir yerlerde çok önemli şeyler olur. Hatta harika hatalar bile olabilir.”

Robin Williams’ın ikinci cümlesi bizi konfor alanımızdan çıkarmaya çağırmaktadır. Bu konfor alanının içinde çok rahat olsak da, büyük şeyler, büyümemiz için bizi teşvik eden şeyler bu konfor alanının dışındadır. Bu konfor alanında zorluklarla karşılaşırız, ancak bunlar kapasitemizi zorlukla test etmektedir.

Hatalar daha iyi olmamıza, nereye gideceğimizi bilmemize ve hayatımızın belirli yönlerini iyileştirmemize yardımcı olur. Asla hata yapmadığımızı hayal edelim: tek düze bir yaşam benimsememiz, hayatımızda çok büyük durgunluğa neden olurdu?

3. Robin Williams: Anı yaşayın

“Bugün tekrar yaşanmayacak. Her anı olabildiğinde iyi geçirmeye çalışın.”

Pek çok insan yoğun yaşamanın veya hayatlarının son günüymüş gibi yaşamanın kaçınılmaz olarak listelerine bir dizi çılgınca şey eklemek anlamına geldiğini düşünür. Ancak böyle bir ilişki kurmak doğru değildir. Bu şekilde yaşamak için bir seyahate ya da sıra dışı bir şeye ihtiyacımız yoktur. Sadece küçük şeylere dikkat etmemiz yeterlidir.

Sevdiklerimize ayırdığımız zamana şükretmeye başlarsak, yaşadığımız her ana özen gösterir ve sonuna kadar tadını çıkarırsak, hayatı dibine kadar yaşamış oluruz. Paraya, uyuduğumuz yatağa veya tabağımızdaki o lezzetli yemeğe değer verirsek de bu şekilde yaşayabiliriz. Minnettar olmak ve zaman ayırdığımız şeylerden zevk almak, hayatı yoğun bir şekilde deneyimlememize yardımcı olacaktır.

Some figure

4. Robin Williams: Biz, kendi kendimizin öğretmeniyiz

“Kendi öğretmeni olmak. Böyle bir şey dünyadaki tüm sihir ve hazinelerden daha iyidir.”

Robin Williams’ın sözlerinden dördüncüsü, bizi, kendi kendimizin öğretmenleri olmamız gerektiği konusunda düşünmeye sevk eden bir sözdür. Çünkü hatalarımızla ve verdiğimiz kararlarla başka kimsenin bize aktaramayacağı bir dizi ders çıkarırız.

Okulda gerekli olan çok sayıda bilgi ve beceriyi edinmemize rağmen, bize en çok öğretilen şey bilginin “manipülasyon” olduğudur. Robin Williams’ın dediği gibi, bilgi, bu dünyadaki tüm sihir ve zenginliklerden çok daha fazlasıdır. Çünkü nadiren farkına vardığımız çok değerli bir şeye sahibiz: kendimize.

5. Çok fazlasına sahip olmak ve bunu nasıl yöneteceğini bilmemek

“Kokain, Tanrı’ya çok fazla paranız olduğunu söyleme şeklidir.”

Robin Williams’ın bu son cümlesi, bize hayatında alkol ve uyuşturucunun en yoğun olarak bulunduğu dönemlerden birini anlatmaktadır. Bu cümle, her türlü konuyu dalgaya alan aktörü karakterize eden çok fazla ironi içeren bir cümledir.

Bu üzücü ancak çoğu zaman varlıklı insanlar uyuşturucu denemekte, bu da hayatlarını ciddi şekilde sarsan bir durumdur. Bu olayların çoğunda, kendilerini daha fazla hissetmek için parayı nereye harcayacaklarını bilmeme duygusu onları bir girdabın içine düşürür.

Some figure

63 yaşında kendini öldürmeye karar veren, Robin Williams’ın tüm bu sözleri, bu aktöre yaklaşmamızı sağlamaktadır. Bazıları bize içinde bir tür boşluk hissi oluşmuş olabileceğini düşündürmektedir. Diğer cümleler ise onun hayatında iz bırakmış kötü alışkanlıklara değinmektedir. Ancak birçoğu bizi mutluluk olduğuna inandığımız şeye yaklaştıracak şekilde yaşamı deneyimlemeye ve takdir etmeye , hatta daha düzel bir şekilde ifade etmemiz gerekirse, denge sağlamaya ve mutluluğa erişmeye teşvik etmektedir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.