Logo image
Logo image

Yalnız Olma ve Aşık Olma Paradoksu

5 dakika
Yalnız olma arzusu ve aynı zamanda aşkı da bulmak aslında kesinlikle mümkün. Çünkü aşk, bir şekilde yalnız hayatı seven insanların da özlemini duyduğu bir şey. Yalnız yaşamayı sevenler, ne tür bir ilişki istediklerini ve partnerlerinden ne beklediklerini çok iyi biliyorlar. "Mükemmel" kişiyi bulmanın onlar için bu kadar zor olmasının nedeni belki de bu olabilir.
Yalnız Olma ve Aşık Olma Paradoksu
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yalnız kalmak ve aşkı bulmak mümkün mü? Yalnız olanlar genellikle uyumsuz, günümüz sosyal dünyasının yabancısı ve utangaç kişilermiş gibi yanlış algılanırlar. Hatta, bu insanlar, hiç kimsenin tam olarak anlayamadığı “tuhaf” kişiler olarak da etiketlenebiliyorlar. Yalnızlıktan zevk alan bir kişinin, insanlarla ilişki içerisinde olmaktan hoşlanmıyor olmak gibi bir zorunluluğu olmayacağından, bunların hepsi birer efsaneden ibaret. Aslında, bu yalnız olma sevdalıları, önlerine doğru fırsat çıktığında, aşktan vazgeçmek istemezler.

Evet, bu tespit, ilk bakışta kulağa karmaşık ve hatta çelişkili geliyor. Bu tarz bir kişinin seçebileceği türden bir yalnızlık, genellikle oldukça karakteristik ve belirgin özellikleri olan bir yaşam tarzını işaret edecektir. Kuralların veya anlaşmaların olmadığı bir dünya gibi de düşünebiliriz bu konsepti. Evleri tamamen kendilerine ait olan bu insanlar, orada olabilecek tüm faaliyetler ve işler üzerinde tam bir kontrole sahiptirler. Yalnız bir kişi, resmi bağlara ihtiyaç duymaz ve başkalarının taahhütlerinin bir parçası olmayı da pek fazla umursamaz.

Öyleyse gerçek, otantik ve kalıcı aşkı bulmak konusundaki bir arzuyla bu kişilik yapılarını nasıl bir arada tutabilirler? Bu konuda uygulanagelen bazı stratejiler mevcut. Ancak, öncelikle, harekete geçmelerine ve bu benzersiz evrenlerinde misafir edebilecekleri kişiyi bulmalarına olanak tanıyacak bir dizi boyutu açıklığa kavuşturmalıyız. Bunun nedenini şöyle açıklayabiliriz; Arthur Schopenhauer’in de işaret ettiği gibi, yalnız kalmak, tüm büyük beyinlerin kaderi. Hayatı aynı şekilde ve seviyede hisseden birini bulmak, şüphesiz birinin başına gelebilecek en iyi şey.

“Yalnız olma durumu bana hiç doğru gelmedi; bazen iyi geldiği oldu ama asla doğru gelmedi.”

– Charles Bukowski

Some figure

Yalnız olma ve aşkı bulma

Genellikle “yalnız kurt” olarak adlandırılan bu tür bir profil, başarısız bir benzetme olarak da görülebilir, çünkü kurtlar aslında sürü halinde yaşar ve oldukça sosyal hayvanlardır. Yalnız olanlar, zehirli yüzgeçleriyle kendisine yaklaşan herkese saldırabilecek ve aslında büyüleyici bir deniz canlısı olan aslan balığı veya ayılar ve koalalar gibi hayvanlar.

Gördüğünüz gibi, doğada da çok sayıda yalnızlık öyküsü bulunuyor. Bununla birlikte, bu durumun istisnası da, yalnız bir kişinin halihazırda sosyal bir ortama entegre olmuş ve ortalama yaşantı tarzı olarak, bu iki alan arasında geçiş yapmayı öğrenmiş olması.

Gruplar arasında etkili bir şekilde hareket edebilseler bile, bu tür insanlar mümkün olan en kısa sürede kendi barınaklarına geri dönerler. Bunun nedeni, yalnızlık konusunda gönüllü olmaları ve böylelikle zarar görmeme garantisine sahip olmaları. Bunun yerine, yalnızlık, onların hayatını dengeler ve zenginleştirir.

Ancak yalnızlar yeni arkadaşlıklardan veya romantik ilişkilerden de vazgeçmezler. Bunun temel nedeni, aşık olmanın, istisnasız herkesi memnun etmesi ve heyecanlandırması. Peki, bu durumda, yalnız yaşarken de aşkı nasıl bulabilirsiniz? İşte dikkate alınması gereken bazı stratejiler.

Bir partner istemek mi yoksa bir partnere ihtiyaç duymak mı

Projeleri, deneyimleri ve gelecek planlarını paylaşmaktan hoşlanacak birini mi yoksa yalnızlığınızı hafifletecek birini mi arıyorsunuz? Bu konuda net olmalısınız. Pek çok insan kendini yalnız bir kişi olarak tanımlıyor ve “bundan hoşlanıyor olduklarını” ifade etmekten de çekinmiyor.

Ancak, birçok durumda, bu tespit gerçeklikten biraz uzak olacaktır ve bazıları için, durum, başka seçenekleri olmadığı için böyle gelişir. Bu nedenle de, bir şekilde, yanlarında yalnızlıklarını gidermelerine yardımcı olabilecek birini isterler. Yine de bir partner bulmak istemenin en geçerli nedeni bu değil. Yapılacak en akıllıca şey, yalnızlığınızın tadını çıkarmak ve koşulsuz olarak kendinizi sevmeyi öğrenmek.

Ancak o zaman o özel kişiyi bulmaya ve hatta yanınızda tutmaya hazır olacaksınız. Ancak bu şekilde, umutsuzca ihtiyacınız olduğu için birisinin arkadaşlığından keyif almaya ve onu sürekli bir biçimde etrafınızda tutmaya hazır olmayacaksınız.

Ne tür bir ilişkiye sahip olmak istediğiniz konusunda net olun

Yalnız bir kimsenin aşkı nasıl bulabileceğini merak ediyor musunuz? Kendinize ne tür bir ilişki aradığınızı sorun. Ortak bir yaşamın sahip olacağı kurallara bağlı kalmak istemeyebilirsiniz. Ayrıca, o kişiyle, zamanınızı ve hayatınızı değil de belki de yalnızca hafta sonlarınızı paylaşmak isteyebilirsiniz.

Taahhütler veya koşullar olmadan, bir insanı yavaşça hayatınıza almak ve ilişkinizin olgunlaşmasına ve süreç ilerledikçe kararlar alınmasına izin vermek isteyebilirsiniz. Her halükarda, bu konuda çok net olmalısınız ve aynı zamanda diğer kişiye ne istediğinizi ve ne aradığınızı söylemelisiniz. Böylece, bu konuda sahip olabilecekleri yanlış beklentileri de beslememiş olursunuz.

Some figure

Birçok insanın kendini yalnız hissettiği bir dünyada, aslında yalnız olma halinin de avantajları var

Tuhaf, asosyal, tatsız… Yalnızlar için kullanılan yüzlerce lakap var. Yine de takılan bu isimlerin çoğu yalnızzca birer efsane. Birçok insanın kendini yalnız hissettiği bir dünyada, bu şekilde hayatlarını yaşayan insanlar, bir nevi bu dünyanın yabancıları haline gelmiş oluyorlar. Bunun nedeni de, içinde bulundukları durumla ilgili olarak ne acı çekmeleri, ne de durumlarından rahatsız olmaları. Aksine, yalnız zamanlarının ve seçtikleri varoluş tarzının tadını çıkarırlar.

Bunların hepsi onlar için bir avantaj. Bu nedenle de, bu insanların o kadar tuhaf ve farklı olduğunu da düşünmeyin. Yalnız birinin, diğer insanların gözünü kamaştıran en önemli yanı, kendisi ve durumu hakkında daha iyi hissetmesi. Evet, yalnızlıklarının ve bu yalnızlıkla birlikte gelen zengin iç dünyalarının tadını çıkarmayı öğrenmiş olacaklardır. Bu tür insanların, hayata karşı daha az korku ve güvensizlik duygusu taşıdıklarını görebilirsiniz ve bu özellikler, diğer insanların aşık olduğu, oldukça çekici tarafları.

Siz de, ölçülü tavrınızdan, yansıtma duygunuzdan, açık zihninizden, zorluklar karşısında sizi tanımlayan güçten ve içsel bağlarınızdan yararlanın. Hepsi de gerçekten çok çekici özellikler.

Yalnız olma durumunda da aşkı bulmak mümkün, sadece bağlantı kuracak alanlar arayın

Pek çok insan, her zamankinden daha küreselleşmiş bir dünyada yalnızlık içinde yaşıyor. Aslında, dünyayı sizin gibi görüp hissetmelerine rağmen düşündüğünüzden daha yalnız oluyorlar. Böylece, bu teknoloji tabanlı toplum, yararlanmaya değer birçok harika kanal da sunmuş oluyor.

Sosyal ağlarda farklı gruplarda ve alanlarda sevdiğiniz tarzdaki insanları arayıp bulabilirsiniz. Herkesin profilini, ne aradığını ve bir partnerden ne beklediğini anlattığı arkadaşlık uygulamaları bile var.

Yalnız olmak ve aşkı bulmak, ne istediğinizi bildiğinizde mümkün olacaktır. Böylece de, ne aradığınızı biliyorsanız, aradığınızı bulmanız mümkün olacaktır. İstediğiniz ilişki türü konusunda, başta kendinize karşı olmak üzere, dürüst olmalısınız. Yani, sadece yalnızlığınızı giderecek birini aramayın.

Yalnızken aşkı bulmak ne bir çelişki ne de imkansız bir durum. Gerçekten istediğiniz bu mu? Öyleyse, sadece buna izin verin yeter!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.