Refahı Arttırmak için 7 Sağlıklı Hobi

Hobiler sadece zamanı geçmek için eğlenceli yollar değildir. Onlar aynı zamanda refahınız için de iyidir. Her gün harika hissetmenize yardımcı olan bu sağlıklı hobilere göz atın.
Refahı Arttırmak için 7 Sağlıklı Hobi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Boş zamanlarınızda ne yaparsınız? Hayattan uzaklaşmanıza ve gevşemenize yardımcı olan hobileriniz ya da eğlenceleriniz var mı? Yoksa bu tür şeyler için zamana sahip olmayan biri misiniz? Hobilerin zaman kaybı olduğuna mı inanıyorsunuz? Eğer öyleyse, bunları geçiştirmek için çok hızlı davranmayın. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak çok sayıda sağlıklı eğlenceli hobi var.

Hobiler kişisel yaşamımızın önemli bir parçasıdır ve zaman kaybı değildir. Zamanınızın değerli ve verimli bir kullanımıdır. Boş zamanınızı nasıl geçirmeyi tercih edeceğiniz, kişiliğinize ve ilgi alanlarınıza bağlıdır.

Genel olarak, seçtiğiniz herhangi bir hobi sağlığınız için iyidir. Söyleniyor ki, sizin için özellikle iyi olan bazı hobiler var.

Herkesin yapabileceği sağlıklı hobiler

Sağlığınızı iyileştirebilecek birçok sağlıklı etkinlik vardır. Bugün hakkında konuşacaklarımız, özel ekipman gerektirmedikleri için herkesin yapabileceği hobilerdir. Sadece bu da değil, onları her yerde yapabilirsiniz.

Dans etmek

Dans etmek sadece eğlenceli bir egzersiz olmaktan daha fazlasıdır. Ayrıca başka sağlık yararları da vardır. Dans etmek vücudunuzu kendi hızınızda kullanmanıza izin verir. Dahası, eğlenceli ve kolay erişilebilir bir etkinliktir. İyi hissettiren hormonları serbest bırakır. Sadece bu değil, aynı zamanda benzer kişilerle tanışmanıza yardımcı olan harika bir sosyal etkinlik olarak görülebilir. Ya da isterseniz, bunu evinizde, konfor alanınızda yapabilirsiniz.

dans eden kadın

Dans etmek önemli bir kardiyovasküler egzersizdir. Kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur, dayanıklılığı artırır ve kasları ve kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda koordinasyonu ve dengeyi geliştirir ve kaslarınızı esnek tutar.

Dans etmek beyniniz için de iyidir. Bilişsel işlevi geliştirir ve demans riskini azaltır. Buna ek olarak dans, duygusal sağlığınız için iyidir, çünkü bu aktivite öz saygınızı geliştirir ve kendi bedeninizi kabul etmenize yardımcı olur.

Yazı yazmak

Kendiniz için bir günlük tutabilir ya da başkalarının okuması için yazı yazabilirsiniz. Bu herkesin yapabileceği bir şeydir. İhtiyacınız olan tek şey bir kalem ve kağıttır (ya da daha çok ilginizi çekiyorsa bir dizüstü bilgisayar). Bilgisayar yazı yazamayan kişiler tarafından bile kullanılabilir, çünkü sözlerini sesli okuyabilir ya da dikte edebilirsiniz.

Yazmanın birçok fiziksel ve zihinsel sağlık yararı vardır. Belleği geliştirir, stresi azaltır ve diğer şeylerin yanı sıra uyumanıza yardımcı olur. Bazı çalışmalar deneyimleri hakkında yazmanın kanser hastalarının hastalıklarını kabul etmesine yardımcı olduğunu keşfetmiştir. Stresle başa çıkmalarına yardımcı olur ve prognozlarını geliştirir. Başka bir çalışma, anlamlı yazının düşünce ve duyguları işlemeye ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Kurgu yazmak da ruh sağlığınız için faydalıdır. Yarattığınız dünyayı kontrol edebilmek, fikirleri, duyguları ve düşünceleri iletmenin harika bir yoludur. Bu, fikirleri tamamen zararsız bir şekilde yürütmenizi ve keşfetmenizi sağlar. Kurgu yazmak, rahatlamanıza ve sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Müzik dinlemek

Müzik dinlemek de fiziksel ve zihinsel sağlığınıza fayda sağlayabilir. Aslında, müzik nörokimya üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Müzik bağışıklık sisteminizi canlandırabilir. Stres ve anksiyete düzeylerini azaltabilir ve depresyondan rahatlama sağlayabilir.

Jenny Hole, Martin Hirsch, Elizabeth Ball ve Catherine Meads, bir hastanın operasyon-öncesi anksiyetesini azaltmak için müziğin ilaçlardan daha etkili olduğunu gösteren bir çalışma yaptı. Dahası, müzik dinleme ve müzik yapma, “stres hormonu” olarak adlandırılan düşük kortizol seviyeleri ile ilişkilidir.

Müziğin kendinizi daha iyi hissettirdiği ve duygusal esenlik için harika olduğuna hiç şüphe yok. Aslında, her şeyi sadece biraz daha kolay görmek için müziği kullanabilirsiniz.

müzik dinlemek

Sağlığınız için iyi olan diğer hobiler

Fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınız için iyi olan birçok hobi daha var. Bahçecilik bunlara harika bir örnektir. Harika bir egzersiz olmanın yanı sıra, bahçecilik beyin için de iyidir. Bahçecilik ve daha düşük bunama riski arasında da bir korelasyon vardır. Araştırmacılar bahçecilik ile kalp krizi ve felç riski arasında da bir ilişki olduğunu gördüler.

Bir başka çok sağlıklı hobi de, bir evcil hayvanı önemsemektir. Bir evcil hayvan sahibi olmak sadece daha fazla egzersiz yapmak için değil, aynı zamanda sosyalleşmek için daha fazla fırsat sunuyor. Çalışmalar, bir evcil hayvana bakmanın kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca, bir evcil hayvana sahip olmak daha az yalnız hissetmenizi sağlar.

Gönüllülük, boş zamanlarınızı geçirmenin bir diğer harika yoludur. Gönüllülük size tatmin ve amaç duygusu verebilir. Gönüllü olmak, kendiniz hakkında iyi hissetmenizi sağlar ve aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olur.

gönüllülük aktiviteleri

Yoga bir diğer mükemmel hobidir. Yoga ile ilgili en iyi şeylerden biri, her yaştan veya fiziksel durumdan insanlara fayda sağlamasıdır. Yoga gücü ve enerji seviyelerini arttırır. Ayrıca kardiyovasküler ve dolaşım sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Gördüğünüz gibi, hem fiziksel hem de zihinsel refahınızı olumlu yönde etkileyen birçok hobi bulabilirsiniz. Uzmanlar en az 10 hobiye sahip olmamız gerektiğini söylüyor. Bu aktiviteler hayattaki zor anların üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Daha ne bekliyorsunuz? Bugün bir hobi edinin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.