Evcil Hayvan Sahibi Olmanın 6 Faydası

Eylül 6, 2018

Sizi koşulsuz ve şartsız severler, iyi günde de kötü günde de yanınızdadırlar. Evcil hayvan sahibi olmak yaşam kalitemizi artırır ve bize birçok faydası vardır. Bir canlının bakımını üstlenmek büyük bir sorumluluktur fakat faydaları bedelinden çok daha ağır basar. Bir kedi ya da köpek gibi daha sıradan bir evcil hayvan ya da iguana gibi daha egzotik bir hayvan olması fark etmeksizin tüm evcil hayvanlar onu sahiplenen kişinin sağlığı için faydalıdır.

Evcil hayvanınız size arkadaşlık eder, hatta size destek bile olduklarını hissedersiniz. Ayrıca daha mutlu hissetmenizi sağlarlar. Evcil hayvanlar her şeyden önce hayatınıza bir anlam katar. Evcil hayvanınızı koşulsuz şartsız severseniz faydalarını ve daha fazlasını göreceksiniz.

Daha uzun yaşamanızı sağlar

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak her gün daha fazla egzersiz yapmanıza yardımcı olur. Akvaryumun suyunu değiştirmek zihninizi aktif tutar. Bu fiziksel ve zihinsel egzersizler vücudunuzu ve kan dolaşımınızı harekete geçirir. Ayrıca bazı hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaya yardımcıdır.

Engelleri aşmanızı kolaylaştırır

Evcil hayvanlar aynı zamanda post-travmatik stres gibi psikolojik problemleri olan insanlara da yardımcı olur. Duygularını yönlendirmelerini ve hayatlarına anlam katabilmelerini sağlar. Hatta bazı hastalıklardan kaçınmaya bile yardımcıdır. Kedilerin ve köpeklerin daha iyi bir koku alma hissi vardır ve bu yüzden vücudunuzdaki kimyasal değişiklikleri tespit etmekte daha iyidirler.

Hatta bazı köpekler hipoglisemi ya da diyabet hastalarındaki kan şekeri düşüklüğünün semptomlarını sezebilir. Böylece bu hastalığa ilişkin problemlerin önlenebilmesine yardımcı olabilirler.

Evcil hayvanlar izolasyonu ve yalnızlığı önler

Evcil hayvanınız yalnızlık hissiyle baş etmenize de yardım eder. Her şeyden önce de size arkadaşlık eder. Yaşlı insanların kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar sahiplenmesinin sebeplerinden biri de budur.

Bununla birlikte, size arkadaşlık etmenin yanı sıra, köpek gibi evcil hayvanlar daha fazla sosyalleşmenizi sağlar. Çünkü köpeğinize iyi bakmanız onu düzenli olarak yürüyüşe çıkardığınız anlamına gelir. Köpek sahipleri, köpeklerini aynı parklarda ve alanlarda gezdirdikleri için diğer köpek sahipleriyle tanışma şansı bulurlar.

Evcil hayvanlar bizi mutlu eder

Bir hayvanın bakımını layıkıyla üstlenmek ve sonuçta onu sağlıklı ve mutlu görmek, dopamin ve serotonin üretimini artırır. Bunlar mutluluk ve memnuniyetle ilişkilendirilen iki hormondur. Aynı şekilde strese yol açan kortizol seviyesini de düşürür. Bu hormonal değişimle beraber rahatlamış hissedersiniz.

Evcil hayvanınızı sevmek (eğer hayvanın anatomisi buna müsaitse) üzüntü için de iyi bir panzehirdir. Bunun sebebi yine aynı faydaları size sağlamasıdır.

köpek patisiyle insan eli kalp

Evcil hayvanlar daha sorumluluk sahibi olmanızı sağlar

Bu, çocuklarınızı bir evcil hayvanla büyütmek için en iyi sebeplerden biridir. Bu şekilde kendinden başka bir canlının bakımını üstlenmeleri gerekir. Evcil hayvanı tamamen ona bağımlıdır. Bunun sonucunda da sadece diğer canlı türleriyle sosyalleşmekle kalmaz, aynı zamanda onların refahı için de çaba göstermesi gerektiğini anlar. Bu da ona, sadece diğer hayvanlara değil diğer canlılara karşı da daha empatik olmayı öğretir.

Bağışıklık sisteminizi destekler

Genç yaşta evcil hayvan sahibi olmak, sizi bağışıklık sisteminizi duyarlı hale getiren yeni alerjenlere ve patojenlere maruz bırakır. Ayrıca hayatın ilk yıllarında bunlara maruz kalmanız bazı alerjileri geliştirme riskinizi azaltır.

Hayvanların bizi mutlu ettiğini kanıtlayan birçok araştırma yapıldı. Hayvanlar günlük yaşamımızda bize birçok konuda yardım eder ve bize harika bir hayat arkadaşı olurlar. Ancak, evcil hayvan sahibi olmanın bir oyuncak ya da aksesuar sahibi olmakla aynı şey olmadığını da unutmamak gerekir. Bunlar canlı varlıklardır ve bize bağımlı oldukları için bakımımıza ihtiyaç duyarlar.

Bu yüzden, toplumumuzdaki terk edilen hayvanların sayısı oldukça endişe verici. Pet shoplardan satın alınan hayvanların sayısından bahsetmiyoruz bile. Bir toplum olarak hayvanları terk edilmeye mahkum ediyoruz. Aynı zamanda da satmak için daha fazlasını yetiştiriyoruz. Bu çeşit eylemlerde bulunan insanlar devamlı hayvanların hayatını tehlikeye atıyor. Halbuki sahiplendirme merkezleri çok daha düşük maliyetli. Sadece bu yüzden değil, iyi bir şey yaptığınızdan emin olmanız açısından da çok önemli: bir canlının hayatını kurtarıyorsunuz.

Ne de olsa evcil hayvanlar duygulara karşı duyarlı varlıklardır. Onlar da bizim gibi sevinç ve üzüntü hissederler. Eğer onları koşulsuz seversek onlar da bizim için aynı şeyi yapacaklardır.