Logo image
Logo image

Dans Etmek Beyin Yaşlanması İle Mücadele Edebilir

3 dakika
Dans Etmek Beyin Yaşlanması İle Mücadele Edebilir
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beyin yaşlanması ile mücadele etmenin eğlenceli yollarından biri de dans etmektir. Bu doğru – vücudunuz için harika bir egzersiz olmanın yanı sıra dans etmek, aynı zamanda zihniniz için de harikadır. Beyninizi keskin ve esnek tutmanın muhteşem ve eğlenceli bir yoludur.

Ve yaş önemli değildir. Aslında dans etmek yaşlı insanlar için vücut ve zihin arasındaki dengeyi ideal bir seviyede tutmaları adına en iyi yollardan biridir. Her şeyden önce, genel olarak fiziksel etkinlik (özellikle dans etmek) hayatınızın ileri seviyelerinde beyin yaşlanmasının belirtilerini tersine çevirmeye yardım edebilir.

“Mutluluğa giden kısa yollar vardır ve dans etmek bunlardan biridir!”

– Vicki Baum

Beyin yaşlanması ile mücadele etmek için fiziksel etkinlik yapmak

Siz yaşlandıkça, beyninizin içinde bazı değişiklikler meydana gelecektir. Bunlara beyin dokusunda azalma, kan akışında düşme ve beyin hücreleri arasında daha az iletişim dahildir. Tüm bu değişimler, özellikle öğrenme ve hafıza gibi bilişsel yeteneklerinizi sekteye uğratabilir.

Pek çok çalışmanın önerdiği gibi, yetişkinlikte fiziksel aktivite, yaşlanma ile ilişkili bilişsel bozulmayı yavaşlatmaya yardım eder. Bu çizgi üzerinde Neurology adında bir dergide yayımlanan bir çalışmaya göre, düzenli orta ölçüden yoğuna giden egzersiz ile 50 yaşın üstünde olan insanlarda hafızada yavaş bir düşme ve hafıza kapasitesi arasında direkt bir bağlantı bulunmuştur.

Some figure

Ancak, düzenli orta ölçüden yoğuna giden egzersiz yapmak, özellikle de 50 yaşın üstündeki kişiler söz konusu olduğunda, herkes için geçerli değildir. İyi haber şu ki, egzersiz yapmak ve beyin yaşlanması ile mücadele etmenin, spor salonuna gitmek ya da koşu ayakkabılarını giymek gerektirmeyen etkili yolları vardır. Dans etmek de bunlardan biridir. Ya da en azından Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada söyledikleri bu.

Dans etmenin hipokampüs üzerindeki etkisi

Yukarıda bahsettiğimiz çalışma, 63 ila 80 yaş arasında 52 sağlıklı yetişkini kapsar. Her katılımcı, iki muhtemel grubun birine 18 aylığına rastgele atanmıştır. Bir grup, 18 ay boyunca her hafta 90 dakikalık bir dans dersine katılmak zorunda kalmıştır ve diğer grup da her hafta 90 dakika güç ve dirayet antrenmanına katılmıştır.

Şunu söylemeliyiz ki gruplar arasında başka farklar da vardı. Güç ve dirayet antrenmanı yapan grup tüm bu zaman için aynı aktiviteleri yaparken dans eden grup, yeni rutinler öğrenmiştir.

Dans eden grup rutinleri içinde de sürekli değişimler yaşamıştır. Bu nedenle her iki haftada bir adım, kol pozisyonları, düzen, hız ve ritim değiştirdiler ki katılımcılar sürekli öğrenmeyi tecrübe etsinler.

Çalışmanın başında ve sonunda (18 ay sonra) her katılımcının beyinlerine MR taraması yapıldı. Aynı zamanda her katılımcının dengesi üzerinde hem çalışmadan önce hem de sonra duyusal organizasyon testi de yapıldı.

Araştırmacılar, iki grubun da hipokampüslerinin boyutunda büyüme buldu. Fakat büyüme, dans eden grupta daha büyüktü. Sadece dans eden grubun üyeleri, hipokampüs içindeki trisnaptik devredeki nöron bağlantılarının arttığını gözlemledi, ki bu beynin, öğrenme, hafıza ve duygularla ilgili olan kısmıdır. Aynı zamanda yaşa bağlı değişimlerden etkilenmeye en çok açık olan kısmıdır.

Dans etmek yaşlı insanlar için harika bir egzersizdir

Araştırmacılar, dans dersinin bir parçası olan sürekli öğrenme sürecinin, fazladan faydalar eklediği teorisini ortaya attılar. Aslında, dans etmenin aynı zamanda konu denge olunca da daha iyi sonuçlara neden olduğunu keşfettiler. Ve sonuç olarak ortaya çıktı ki güç ve dirayet antrenmanı yapan grup, aynı ilerlemeyi gösteremedi.

Some figure

Araştırmacılar aynı zamanda, 18 ay boyunca dans eden grubun hipokampüslerinin belirli bir kısmında, diğer grubun gösteremediği bir artış gösterdiğini fark ettiler. Bu diğer bir yandan, fiziksel durum için iyi olmanın yanı sıra, dans etmeyle ilgili hipokampüsün boyutunda bir değişime neden olan farklı faktörler olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, dans eden grubun gösterdiği fazladan değişikliklerin, fiziksel becerilerden gelen değişimlere ek olarak, özellikle bilişsel ve duyumotor uyarıların, hipokampüslerinin boyutundaki fazladan değişime neden olduğunu iddia ediyorlar.

Araştırmacılar aynı zamanda fiziksel aktivitenin, kişinin mümkün olduğunca uzun süre sağlıklı ve özgür kalmasına yardım eden en önemli hayat tarzı faktörlerinden biri olduğunu iddia ettiler. Bunun nedeni onun, çok sayıda risk faktörünün etkisini yok etmeye ve yaşla gelen zayıflamayı yavaşlatmaya yardım edebiliyor olmasıdır. Bu nedenle, dans etmek vücudunuza ve zihninize yeni zorluklar vermek için güçlü bir araç olabilir, özellikle de yaşlandığınız zaman.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.